- Sport
- Station
- szoboszlai dominik
- liverpool
- rb leipzig
- átigazolás
- premier league
- válogatott
- magyar válogatott
- aston villa
- leicester city
- statisztikák
- elemzés
Előkerült egy statisztika, durván beleszálltak Szoboszlai Dominikba
További Station cikkek
- Lassan már nem is érdemes Szoboszlaiék bajnoki címére fogadni
- Szoboszlai Dominik és Gyökeres Viktor a Nemzetek Ligája ranglistáinak élén
- Magyar válogatott futballista is felkerült a világ legértékesebb fiataljai közé
- Sosem találná ki, melyik futballklub rajtolt a legjobban Európában
- Sohasem találná ki, melyik futballista lőtte a legtöbb gólt az elmúlt egy évben
Mint ismert, a 22 éves középpályás a nyáron 70 millió euróért váltott az RB Leipzig mezéről a Liverpooléra.
A remek rúgótechnikájú futballista azóta nem csupán remek mezőnymunkájával, hanem az Aston Villa és a Leicester City elleni óriási bombájával is rendre bekerült a híradásokba, a „vörösök” szurkolói nem győzik ajnározni.
Lehet, hogy éppen ez váltott ki sokakból ellenszenvet?
A minden játékos egyéni statisztikáit külön értékelő Who Scored ugyanis érdekes adatot tett közzé. Ezek szerint Szoboszlait többen cselezték ki (16), mint ahány szerelése (10) van az idény során.
Mielőtt megvizsgálnánk részletesebben a mutatóit, nézzük, hogyan reagált a Twitterről X-re keresztel platform közössége az adatra.
„dE a ViLáG lEgNaGyObB gÓlJáT lŐtTe KiLeNc MéTeRrŐl” – reagált egy hozzászóló az ismert SpongyaBob-mémmel. „Ebben még rosszabb: egy gól valami nyolc meccsen, és egy nagy helyzetet alakított ki” – írja egy több mint 30 ezer lájkot kapó kommentelő, valójában amúgy hét PL-meccsen játszott,
„Átigazolási bukta” – teszi hozzá egy másik „30 ezres”.
„Ez nem a Manchester Unitedet kritizáló statisztika, szóval senki sem fogja felkapni...”
„A srácnak le kéne mennie az edzőpályára, hogy gyakorolja a szereléseket.”
„Átlagos futballista.”
„ Pedig állandóan azt magyarázzák, hogy ő lesz a következő Gerrard.”
De akadtak erősebb megfogalmazások is:
„A Liverpool-szurkolók azt fogják mondani, hogy ő a Premier League legjobb középpályása. Bohócok.”
Azért természetesen akadnak más jellegű hozzászólások is, amelyek kiemelik, hogy alapvetően támadó középpályásként szerepelve nem ez a fő feladata.
De akkor lássuk az említett oldal statisztikáit:
Védekezésben valóban lehet még javulni
Szoboszlai Dominik az eddigi hét meccsén nyújtott teljesítményére 7,15-ös értékelést kapott, ami minden játékost figyelembe véve a 35. legmagasabb. A legalább a meccsek felén (4) pályára lépő belső középpályásokat (65) tekintve pedig a 4. helyen áll, csak Martin Ödegaard (7,22), Bruno Guimaraes (7,22) és Declan Rice (7,19) előzi meg őt.
A szerelések számában valóban nem kiemelkedő, a szűrésnek megfelelő 65 játékosból a meccsenkénti 1,4-es mutatója a 23. helyre jó, de ez az átlag magasabb például, mint a Newcastle-szűrő Sean Longstaff (1,3) és Sandro Tonali (1,0), vagy éppen az MU-irányító Christian Eriksen (1,3) hasonló mutatói.
A lecselezések terén a statisztikák szerint tényleg szükséges lehet az előrelépés, hiszen a meccsenkénti 2,3-as átlagánál csak Gustavo Hamer (2,5), Joao Palhinha (2,4) és Joao Gomes (2,4) áll rosszabbul. De például Palhinha esetében 6,4 szerelési kísérletből jön össze a 2,4 rossz, míg Szoboszlainál 3,7-ből, vagyis a fő gond itt a rossz arány.
De nézzük a további kategóriákat: a találkozónként jegyzett 0,7 lefülelt passzával az 51 értékelt futballistából a 15., a meccsenkénti 1,1 tisztázásával 60-ból pedig a 11. helyen áll.
Támadásban az élmezőnyben
Ha a támadóstatisztikákat fürkésszük, a lövések számában Ödegaard (2,6/meccs) mögött a második (2,0), a büntetőterületen kívülről pedig ő próbálkozik a legtöbbször (1,7).
A sikeres cselek átlagában 1,1-gyel a negyedik helyen áll, de az is igaz, hogy a sikertelenek mezőnyét 1,9-cel ő vezeti.
A rossz labdaérintés miatti meccsenkénti egy labdavesztésével a 15. (Ödegaardnak 1,9 van például), az ellenfelek által tőle megszerzett 0,6-os mutató pedig csak a 30. legmagasabb (a norvégtól átlagosan 2,1-szer szereznek labdát meccsenként). Nem vesz részt túl sok fejpárbajban (0,6 az 51. helyen áll), ezek felét nyeri meg.
Passzolásban is remekül teljesít – hát még futásmennyiségben!
A találkozónkénti 61,9 passzkísérletét csak Rice (66,1) múlja felül. A 2,4 sikeres hosszú passz a kilencedik legmagasabb mutató, ugyanakkor az itt élen álló Oliver Norwoodnak 3,3 jó átadására 6,2 pontatlan párosul, Szoboszlainál ez az mennyiség 1,6.
A pontos rövid passzok (51,7) listáján Rice mögött a második, a pontatlanokén (6,1) viszont hatan is megelőzik.
A helyzetet kialakító kulcspasszok kategóriájában ugyancsak remekül áll, 1,9-es átlaggal a második Hamer (2,3) mögött.
A futásokat tekintve pedig az egész PL legjobbja! A PFF elemző cég Twitter-oldalának bejegyzése szerint a magyar válogatott csapatkapitánya eddigi hét bajnoki fellépésén 83,6 kilométert robotolt, ebben pedig a legjobb a világ talán legkeményebb bajnokságában.
Összegzés – számos előny, néhány fejlesztendő területtel
A whoscored.com Szoboszlai Dominik erősségeit hosszasan listázza a rendkívül jó keresztlabdáival kezdve a kulcspasszokon, cselezésen, távoli lövéseken át olyan védekezési területeket is érintve, mint a védelmi hozzájárulás és koncentráció – összesen 11 kategóriát sorra véve.
A gyengeségeknél az előzőek után aligha meglepő módon a fejpárbajokat, a szerelési készséget, valamint a fegyelmezetlenséget találhatjuk meg – ezen a három területen tehát javulást vár még az oldal.
Amely Szoboszlai Dominik játékstílusának összegzéseként kiemeli a kis területre történő remek rövid labdáit, a távoli lövésekre való hajlamot, hogy sok szabálytalanságot harcol ki, és hogy veszélyforrás az ellentámadások során.
Ahhoz képest, hogy mennyien féltették a Premier League játékstílusától és keménységétől, a magyar válogatott csapatkapitánya azon 31 mezőnyjátékos, azon belül hét középpályás között van, aki minden percet a pályán töltött eddig az idényben, és bár vannak még fejlesztendő területek a játékában, így is több kategóriában a legjobbak között található, amit alighanem sokan előre aláírtak volna.
Ha pedig a kérdéses szegmensekben is tud még előrelépni, akkor talán a szuperlatívuszok sem tűnnek majd indokolatlannak az esetében.