Index Vakbarát Hírportál

Két olimpiai bajnoknő tabudöntögetésbe kezdett, egynemű jégtáncospárt alkotnak

2025.02.15. 07:37
Ha teniszben, pingpongban kezdettől fogva elfogadott versenyszám a női páros, akkor miért ne lehetne ez így a jégtáncban is? Ezt a logikus kérdést tette fel két olimpiai bajnok műkorcsolyázó hölgy, Gabriella Papadakis és Madison Hubbell, de nemcsak feltette, hanem elsöprő sikerrel be is mutatták produkciójukat Zürichben, az Art on Ice gálán. Meglehet, egy sokak szemében eretneknek tűnő áttörés első lépéseit láttuk február 8-án.

Gabriella Papadakis, a franciák egyszeres olimpiai és ötszörös világbajnok jégtáncosa, illetve Madison Hubbell, ugyancsak olimpiai bajnok amerikai jégtáncos a közelmúltban visszavonult az aktív versenyzéstől, de ez nem jelenti azt, hogy kivonták volna magukat a forgalomból. Egy hete elsöprő sikerrel mutatták be jégtáncprodukciójukat a zürichi Art on Ice (Művészet a jégen) gálán, de formabontó módon úgy, hogy ők ketten alkottak egy táncospárt. Két nő. Új versenyszám a jégtáncban, az egynemű pároké?

A műkorcsolyasportot több mint egy évszázada roppant szigorú szabályok uralták; kőbe vésett regula volt, hogy párosban és jégtáncban csakis egy férfi és egy nő alkothat egy párt. Csakhogy az élet szinte valamennyi területén feszegetni kezdték a határokat, miért pont ez a tradicionális sportág lenne kivétel?

Nos, Gabriella Papadakis és Madison Hubbell, két olimpiai bajnok jégtáncos, az első francia, az utóbbi amerikai, kísérletezésbe fogtak. Papadakis 29, Hubbell 33 éves, nemrégiben befejezték aktív pályafutásukat, „főállásban” tabudöntögetésbe kezdtek – írja az Insidethegames.biz honlap. Február 8-án olyan produkcióval rukkoltak ki a zürichi Art on Ice gálán, hogy a publikumnak torkára fagyott a szó. De csak egy pillanatra, mert miután a nézők felfogták, hogy mit láttak – a történelem első egynemű jégtánckettősét –, elsöprő tapsviharban törtek ki. 

Papadakis és Hubbell hét éve ismerik egymást, és valaha ellenfelek voltak a jégen. A francia hölgy Guillaume Cizeron oldalán versenyzett jégtáncban, az amerikai pedig Zachary Donohue-val alkotott egy táncospárt. A montreali Ice Academy csarnokában ismerkedtek meg közelebbről egymással, ahol mindketten edzettek, és ott pattant ki a fejükből a gondolat: miért ne próbálják meg bevezetni ezt az új versenyszámot, a női, pontosabban az egynemű jégtáncospárok diszciplináját. 

„Rájöttünk, hogy nagyszerű az ötlet, élveztük a közös edzéseket, és arra az elhatározásra jutottunk, ha majd befejezzük az aktív versenyzői pályafutásunkat, kirukkolunk a női jégtánccal a közönség elé” – nyilatkozta Gabriella az AFP hírügynökségnek.

Kezdetben azért gondoltak e versenyszám népszerűsítésére, mert köztudott, hogy sok lány nem talál magának férfi párt, egyszerűen azért, mert jóval kevesebb férfi műkorcsolyázik, mint nő. Aztán nem is csak praktikus okokból folytatták kísérletüket, amit szórakoztatónak találtak. És a közeg gyorsan el is fogadta őket, olyannyira, hogy 2022 óta Kanada az első ország, ahol a korcsolyázószövetség hivatalosan is bevezette az egynemű párok jégtáncát. 

A zürichi „coming out” bombasikerrel végződött, úgy hírlik, egyre nagyobb a nyomás az ultrakonzervatív nemzetközi szövetségen, az ISU-n, hogy bevezessék az egynemű jégtáncospárok versenyszámát. 



Rovatok