Az elmúlt egy hét egyik legfelkapottabb témáját Novak Djokovics esete biztosította a nemzetközi sportsajtó számára, és még mindig nem tudni, hogy a világelső szerb teniszező elindulhat-e az Australian Openen.
A témában sok helyen sok mindenki megszólalt már, voltak, akik elítélték a szerbbel szembeni kivételezést, hogy oltatlanként utazhat Ausztráliába, mások amellett érveltek, hogy ha már megkapta az engedélyt, akkor ugyan már ne a repülőút során találják ki, hogy bocsánat, mégsem jöhet.
Hétfőn arról jött az első híradás, hogy a bírósági ítélet szerint a szerb vízuma mégis érvényes, viszont ezzel még nincs lezárva az ügye, hiszen a bevándorlási hivatal még dönthet úgy, hogy megtagadja a belépést a teniszsztártól. Nem sokkal később már azzal volt tele a média, hogy hamarosan letartóztathatják Djokovicsot.
Az ügyben a két ország miniszterelnöke is beszélgetést kezdeményezett, az ausztrál sajtó pedig arról számolt be, hogy Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter határozhat a napokban Djokovics kiutasításáról.
Szerdán az jelentett fejleményt, hogy a teniszező elismerte, hogy hibázott az ügynöke a vízum kitöltésekor, stábja új dokumentumokat adott át a helyi hatóságoknak a helyzet tisztázása érdekében, amit Hawke irodája is megerősített.
Itt tartunk most, a CNN pedig egy melbourne-i ügyvédi iroda partnerének segítségével összeszedte, milyen következményekkel járhat, ha a kormány ismét megvonja Djokovics vízumát.
A kormányt már így is kínos helyzetbe hozta a hétfői drámai kapitulálás, nem engedheti meg magának népszerűségi szempontból, hogy ez újra megtörténjen. Talán ez is szerepet játszhat abban, hogy Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter halogatja a döntést, valamint az is, hogy igen nagy a tét, amiben a kormány kikezdhetetlen döntést akar hozni
– mondta Justin Quill.
Quill elmondása szerint a szerb még akkor is kérhet ideiglenes végzést a bírótól, ha megvonják a vízumát, az így meghosszabbított ott-tartózkodási ideje alatt pedig fellebbezhet a döntés ellen.
Ugyanakkor nem fellebbezhet valaki csak azért, mert fellebbezni szeretne, Djokovicsnak megalapozott indokra van szüksége ahhoz, hogy tiltakozzon a döntés ellen.
Hawke dönthet úgy, hogy engedélyezi Djokovics maradását, ha a kormány nem tud elég erős érveket felhozni a kitoloncolásra.
Lehet, hogy nem tudják meghozni ezt a döntést, mert azt gondolják, hogy nem teljesen kikezdhetetlen.
Jogi szempontból nem beszélhetünk határidőről, ugyanakkor a torna kezdetéig várni Djokovics vízumának visszavonására „politikai és PR-katasztrófa lenne a kormány számára”, így várhatóan a hétfői rajt előtt megszületik a határozat – vélekedett Quill.
Ha végül Djokovics elindulhat, akkor amúgy honfitársával, Miomir Kecmanoviccsal találkozik az első körben.
(Borítókép: Darrian Traynor/Getty Images)