Nemcsak a demokratákat, de az internetet is felrobbantotta Biden visszalépése
További Mémeskút cikkek
- „Nyolc menetet bírni egy 20 évessel!” Ezek a legjobb mémek a Tyson–Paul-meccsről
- Az olimpiai sztár, akiről nem tudtuk, hogy szükségünk van rá, pisztolyával elfoglalta az internetet!
- „Kamala Trump” és a „Biden–Putyin-találkozó” – mémek készültek Joe Biden legújabb bakijairól
- Itt vannak a mémek Szentkirályi Alexandra visszalépéséről
Július 21-én, vasárnap jelentette be Joe Biden amerikai elnök, hogy visszalép az elnökjelöltségétől, így nem az ő vezetésével fut neki a novemberi választásoknak a Demokrata Párt.
A hír nem érhette váratlanul az embereket, hiszen már a februárban elkezdődő előválasztás előtt is többen amellett érveltek, hogy kora és mentális képességeinek hanyatlása miatt ne Biden legyen az elnökjelölt, vagy legalább egy valódi, versengő előválasztást tartsanak a demokraták.
Végül nem így lett, Biden megszerezte a jelöltséghez szükséges delegáltak számát, így az augusztus 19-én kezdődő demokrata jelölőgyűlésen borítékolható volt, hogy őt választják meg a delegáltak, azonban június 27-i, Trump elleni vitája után már sem az elnök és csapata, sem pedig a demokraták nem hagyhatták figyelmen kívül a 81 éves politikus korával kapcsolatban felmerült kritikákat, így emiatt Biden a visszalépés mellett döntött, maga helyett alelnökét, Kamala Harrist ajánlotta.
Ez ugyanakkor még nem jelenti azt, hogy Harris lesz a demokraták elnökjelöltje.
Ugyan több fontos támogatást is behúzott még Biden visszalépése után, de a jelölőgyűlést rendező bizottság szerdán fog összeülni és dönteni arról, milyen szabályok szerint válasszák ki új jelöltjüket – ez lehet az, hogy a Biden-delegáltak egyszerűen a jelölt javaslata miatt Harris-delegáltakká válnak, vagy pedig az, hogy egy nyílt jelölőgyűlést rendeznek, azaz bárki előléphet jelöltnek, és a delegáltak mandátumának kötöttségét feloldják, akik így szabad akaratuk szerint szavazhatnak.
Jelenleg még sok a megválaszolandó kérdés, és, mint írtuk, Harris jelöltsége sem lefutott – bár jelenleg a legvalószínűbb –, azonban ez nem jelenti azt, hogy az internet viccesebbik fele ne reagált volna a július 21-i eseményekre mémek formájában. Mutatjuk is a legjobbakat!
Joe Biden értelmezhető kihívó hiányában az előválasztást dominálta, a 3949 delegált közül 3905-öt szerzett meg, így jogilag kizárólag rajta múlott, hogy visszalép-e, vagy pedig ismét megméretteti magát az elnökválasztáson. Ugyanakkor kora, illetve mentális képességének látható megkopása miatt nemcsak demokrata politikusok, hanem liberális véleményvezérek és a szavazók is nyomást helyeztek rá, hogy lépjen vissza – ez a mém is ezt az ellentmondást hivatott bemutatni.
Joe Biden hosszú, 1972 óta tartó politikai karrierje mellett többek között pilótaszemüvegéről és a jégkrém iránti szeretetéről volt ismert – utóbbi miatt kicsit ironikus, hogy épp a nemzeti jégkrém napon lépett vissza.
Valaki szerint Joe Biden így írhatta alá a közleményt – Biden egyébként még a hétfő esti interjújában arról beszélt, esze ágában sincs visszalépni, hiszen még 2020-ban tett ígéreteit nem minden esetben sikerült befejeznie, tennivalója emiatt lenne elnökként.
Mások már azt is megtalálták, ki dönthetett az amerikai elnök sorsáról – e mém szerint korábbi főnöke, a 2008–2016 között amerikai elnökséget betöltő Barack Obama mondatta vissza Joe Bident. Obama egyébként a júniusi vita után még védte korábbi alelnökét, mondván, bárkivel előfordulhat, hogy rosszul szerepel egy vitán, később azonban sajtóhírek szerint ő is azzal győzködte Bident, lépjen vissza a megmérettetéstől.
Biden visszalépése után felkapott hashtag lett a korábban Twitternek nevezett X-en a Joever, ami Biden keresztneve, a Joe és az angol vége, az over szavak összemosása. E kapcsán többen is a „ne sírj amiatt, hogy vége, inkább örülj, hogy megtörtént” mondást a Joever és a Jappened (Joe és a megtörtént happened összemosása) szavakkal írták meg.
Egy mémelő egyébként Biden visszalépését Németország lerohanásához, pontosabban Berlin elestéhez hasonlította, hiszen miközben a republikánus elnökjelölt, Donald Trump jobbról támadta, aközben pártja felől is érkezett belső nyomás – a kép szerint Barack Obama, a korábbi demokrata házelnök Nancy Pelosi és a szenátus demokrata frakció vezetője, Chuck Schumer támadta, akik közül utóbbi kettő nyilvánosan is a visszalépésre szólította fel Bident.
Sokan pedig inkább azon a vonalon indultak el, hogy Biden ezzel munkanélkülivé válik – egy twitterező például egy LinkedInre jellemző üzenettel osztotta meg Biden visszalépésről szóló közleményét.
Mások pedig Kamala Harris támogatásáról és jelenleg legvalószínűbb jelöltségéről készítettek mémeket. Itt például egy 2022-es videót újraértelmezve azt állítják, Harris így örülhetett a Biden visszalépéséről szóló hírek után.
De az HBO sikeres politikai szatírája, a 2012 és 2019 között futó Veep c. sorozat is előkerült, méghozzá az a jelenet, amikor a sorozatban az alelnököt alakító Julia Louis-Dreyfus közli csapatával, hogy az elnök nem fog elindulni a következő választáson, így ő lesz a párt elnökjelöltje – sokan azzal viccelődnek, hogy a Veep nem is egy sitcom, hanem egy Kamala Harrisről szóló reality show.
De valaki Kamala Harris híres We did it, Joe!, azaz Megcsináltuk, Joe! telefonbeszélgetését értelmezi újra, amikor Biden és Harris először beszél telefonon azután, hogy immáron biztossá vált győzelmük a 2020-as elnökválasztás során.
Az interneten visszatérő szóbeszéd, hogy a Simpson család készítői a jövőbe látnak, hiszen a múltban már többször is „megjósolták” a jövőt a részeikben – legutóbb például azzal, hogy Donald Trump elindul az elnökségért.
Valaki szerint pedig immáron biztos, hogy Harris lesz az Egyesült Államok 47. elnöke – ráadásul az első női elnök –, hiszen a Trump indulását és választási győzelmét bemutató, 2000-ben vetített részben Trump után Liza Simpson lesz az elnök – Kamala Harris pedig pont ugyanolyan ruházatban volt Joe Biden beiktatásán, mint amit Liza is viselt.
Sokan pedig már azt találgathatják, ki lehet Harris alelnökjelöltje, amennyiben a jelenlegi alelnök lesz a végső befutó – e mémelő egy borlapot lefotózva már előre véli, hogy az afroamerikai nő egy fehéret fog maga mellé választani, leginkább pedig három csoportból választhat.
Emellett nagyon sokan a kókuszdió emojival fejezik ki támogatásukat Kamala Harris iránt, többek között Brian Schatz hawaii szenátor vagy Colorado kormányzója, Jared Polis is – előbbi ráadásul egy olyan képpel jelentette mindezt be, hogy épp egy pálmafára mászik fel, hogy levegyen róla egy kókuszt, míg utóbbi csak egy kókuszdió, egy pálmafa és egy amerikai zászló emojikból álló üzenettel tudatta a világgal, hogy ő is beáll az alelnök mögé.
Ez egyébként nem egy új mém, hanem egy több mint egyéves mém újraéledése.
Harris ugyanis alelnökként még tavaly májusban tartott egy beszédet a Fehér Házban, ami arról szólt, hogy a hispán amerikaiak számára több lehetőséget kell kialakítani. E beszédének egy pontján emlékezett vissza arra, hogy édesanyja egyszer azt mondta neki: „Nem tudom, mi a hiba veletek, fiatalokkal. Azt hiszitek magatokról, hogy épp most estetek le a pálmafákról?”