Az Egyesült Arab Emírségek, Kína és a NASA űrszondája is eléri hamarosan a Marsot − írja az MTI.
Az Egyesült Arab emírségek és Kína először érik el a vörös bolygót.
A három űrszondát tavaly júliusban néhány napos különbséggel indították útnak, ezért érkeznek meg szinte egy időben. Az űrexpedíciók időzítése nem véletlen: az alatt az egy hónap alatt kell útnak indítani a kutatóhajókat, amikor a Mars és a Föld optimális távolságban van egymástól, ezáltal a megtett utat és a szükséges üzemanyagot is minimalizálni lehet.
Az Amal (Remény) elnevezésű arab űrszonda 22–44 ezer kilométeres magasságban köröz majd a Mars körül, és a bolygó légköri változásait, időjárási jelenségeit figyeli meg. Kína Tianven–1 (Kérdések a mennynek) elnevezésű űrszondája orbitális pályán kering majd a Mars körül, de májusban egy Mars-kutató szondát bocsát a bolygó felszínére.
A NASA missziójának Perseverance marsjárója a Jezero-kráterben landol, egy ősi folyó deltatorkolatánál, ami egy kicsit kockázatos, mivel a talaj sziklás, dombos. Ugyanakkor a tudósok szerint
megéri a rizikót, mert 3,5 milliárd évvel ezelőtt víz és élet is lehetett ott, és valószínűleg ennek nyomait is meg lehet majd találni a kráter fenekén.
A marsjáró kőzetmintákat gyűjt majd, amelyek a tervek szerint a 2030-as évek elején jutnak el a Földre.