Csak azért majdnem, mert emberre is veszélyes.
Ha a Terminátor-filmek a csótányok és robotok ádáz küzdelméről szólnának, a csótányok most szomorúan vennék tudomásul, hogy a tudományos-fantasztikus antiutópia immár a valóság. Mivel ugyanakkor a csótányok a legutáltabb rovarok toplistáján mindig az élbolyban végeznek, nem túlzás megállapítani, hogy ami valakinek disztópia, az másnak utópia.
A gyilkos robotot az edinburghi Heriot-Watt Egyetem mérnökei fejlesztették ki Ildar Rakmatulin vezetésével. Rakmatulin a fejlesztésnél korábbi, Raspberry Pi alapú szúnyogirtóját turbózta fel erősebb hardverrel, amelyben már két kamerával térben látó mesterséges intelligencia által vezérelt gépi látás veszi célba a gyanútlan rovart egy tükörrendszerrel ellátott, 1600 milliwattos lézer segítségével. A lézer ereje igénynek megfelelően kalibrálható, ha kell, csak elriasztja a csótányokat, ha kell, azonnal megpirítja őket 1,2 méter távolságból.
Rakmatulin ingyen elérhetővé tette építő projektje részleteit.
Nagyon olcsó hardvert és olcsó technikát használok, és nyílt forrású. Mindent feltöltöttem a GitHubomra
– mondta Rakmatulin, hozzátéve, hogy az eszköz más kártevők ellen is hatásos. Ha már a kártevők szóba kerültek, a rendszer nagy előnye, hogy potenciálisan feleslegessé teszi a rovarirtó vegyszerek alkalmazását.
Lentebb megtekinthető a rendszer egy kezdeti változata, ami, úgy tűnik, az adekvát Yolo nevet kapta.
A lézeres csótányirtó azonban nem lesz egyhamar háztartási eszköz. Az ok ugyanaz, mint ami miatt Bill Gates és Nathan Myhrwold másfél évtizede kitalált, Afrikának szánt, futurisztikus lézeres szúnyogirtó berendezése megbukott: az a lézer, ami képes végezni egy rovarral, az emberi szemre és látásra is végzetes veszélyt jelent.
(Borítókép: WANG ZHAO / AFP)