Amerika legújabb nukleáris lopakodó bombázóját többévnyi titkos fejlesztés után mutatják be a nyilvánosság előtt, és a Pentagon válaszul szánja a Kínával való jövőbeni konfliktussal kapcsolatos aggodalmakra.
A B-21 Raider több mint 30 év óta az első új amerikai bombázó repülőgép. A program szinte minden aspektusa titkos. A pénteki, a légierő kaliforniai Palmdale-ben található bázisán zajló bemutató előtt csak illusztrációkat hoztak nyilvánosságra a harci gépről. Ez a néhány kép azt mutatja, hogy a Raider hasonlít arra a nukleáris lopakodó bombázóra, amelyet végül felváltani fog, a B-2 Spiritre − írta meg az Associated Press.
A bombázó része a Pentagon azon törekvésének, hogy modernizálja nukleáris triászának mindhárom lábát, amely a repülőgépek mellett magában foglalja a silóról indítható nukleáris ballisztikus rakétákat és a tengeralattjáróról indítható robbanófejeket.
Kína 2035-re 1500 nukleáris fegyverrel fog rendelkezni, és a hiperszonikus technológia, a kiberhadviselés, az űrbeli képességek és más területek terén elért eredményei
a legkövetkezetesebb és legrendszeresebb kihívást jelentik az amerikai nemzetbiztonság és a szabad és nyitott nemzetközi rendszer számára
− áll a Pentagon e héten kiadott éves Kína-jelentésében.
Szükségünk volt egy új, 21. századi bombázóra, amely lehetővé teszi, hogy sokkal bonyolultabb fenyegetésekkel nézzünk szembe a jövőben, esetlegesen akár Kína vagy Oroszország részéről. A B-21-es képes megbirkózni ezekkel a sokkal bonyolultabb fenyegetésekkel
− mondta Deborah Lee James légierőért felelős államtitkár, amikor 2015-ben bejelentették a Raider-szerződést.
Bár a Raider látszólag hasonlít a B-2-re, amint bejutunk a belsejébe, a hasonlóságok megszűnnek − mondta Kathy Warden, a Raidert építő Northrop Grumman Corp. vezérigazgatója.
Belső működése rendkívül fejlett a B-2-eshez képest, mivel a technológia rengeteget fejlődött a számítási képességek tekintetében, és ezt most már be tudunk építeni a B-21-es szoftverébe
− mondta Warden.
A további változások között valószínűleg szerepelnek a borításon használt anyagok, amelyek megnehezítik a bombázó felderítését, új módszerek az elektronikus nyomok ellenőrzésére, hogy a bombázó képes legyen az ellenséges radarokat megtéveszteni és más objektumnak álcázni magát, valamint új meghajtási technológiák alkalmazása − mondta több védelmi elemző.
Jelenleg hat B-21 Raider gyártása zajlik; a légierő 100 darabot tervez építeni, amelyek nukleáris fegyverek vagy hagyományos bombák bevetésére alkalmasak, és emberi személyzettel vagy anélkül is használhatók. Mind a légierő, mind a Northrop Grumman a Raider viszonylag gyors fejlesztésére is rámutatott: a bombázó hét év alatt jutott el a szerződés aláírásától a bemutatóig. Ez más új vadászgépeknél évtizedekig tartott.
A bombázók ára nem nyilvános. A légierő korábban a 100 repülőgép megvásárlásának árát 2010-es dollárban számolva átlagosan 550 millió dollárra becsülte egyenként − ez ma nagyjából 753 millió dollár (288 milliárd forint) −, de nem világos, hogy a légierő valójában mennyit költ a programra.
A Raider csak 2023-ban fog először repülni, Warden szerint azonban a Northrop Grumman a Raider teljesítményét már tesztelte egy digitális ikerpárja, a bemutatásra kerülő példány virtuális másolata segítségével.
(Borítókép: A B-21 Raider grafikai ábrázolása. Fotó: Alan Radecki / Wikipédia)