A Kínai Tudományos Akadémia Geológiai és Geofizikai Intézetének kutatói új tanulmányukban azt írják, a napszelek vizet termelhetnek a Hold felszínén. A kínai Chang'e–5 misszió mintái szintén alátámasztják a víz jelenlétét.
Az utóbbi időben nagy érdeklődés övezi a Hold felszínén található víz mennyiségét, elhelyezkedését és forrását, hiszen ez döntő fontosságú lehet a későbbi űrutazások szempontjából.
A kínai Országos Űrtudományi Központ (NSSC) és a Földtani és Geofizikai Intézet kutatócsoportja vizsgálta a Chang'e–5 misszió holdi mintáit, amiknek összetétele igazolta a víz jelenlétét, ez összhangban van a napszélből származó holdvíz felfedezésével.
A kutatók a hidrogén visszatartását szimulálták a Hold talajában különböző hőmérsékleteken. Felfedezték, hogy a délnyugat felől érkező víz a Hold felszínén maradhat a középső és a magas szélességi fokokon. A tanulmány szerzője, prof. Lin Yangting úgy nyilatkozott, hogy a sarki holdtalajok több vizet tartalmazhatnak, mint a Chang'e–5-minták.
A részecskék válogatásán és melegítésén keresztül viszonylag könnyű kiaknázni és felhasználni a Hold talajában lévő vizet
– tette még hozzá Lin professzor.
Korábbi kutatások szerint a víz mennyisége a Hold felszínén a szélességtől és a napszaktól függően változik. A Chang'e–5-küldetés a talajmintákat egy középső szélességi körből vette, míg a hat Apollo- és három Luna-küldetés alacsonyabb szélességi fokon gyűjtött mintákat. A Chang'e–5-küldetés 17 kis darab holdtalajt szerzett a szárazabb bazaltos régiókból és fiatal holdbazaltokból, ezek alapján határozták meg a deutérium és a hidrogén arányát.
A kutatók modellt készítettek a Hold talajszemcséiben lévő hidrogénről, ez mutatta meg, hogy a hőmérséklet (a Hold eltérő szélességi fokai miatt) kulcsfontosságú tényező abban, hogy a hidrogén hogyan kerül a Hold talajába, és hogyan mozog ott.
(Borítókép: Nicolas Economou / NurPhoto / Getty Images)