Index Vakbarát Hírportál

Kiderítették a tudósok, mi okozhatta Tutanhamon fáraó halálát

2025. április 8., kedd 09:30

Áttörést értek el a kutatók Tutanhamon fáraó halálának elemzésében. Egy DNS-elemzés következtében derítették ki, hogy az uralkodó halálát malária okozta. Az ókori Egyiptom korábbi királya időszámításunk előtt 1324 körül halt meg, 18 évesen.

Évszázadok óta vita tárgyát képezi Tutanhamon király halála, de egy DNS-elemzés most áttörést hozott a kutatásban. A szakemberek bizonyítékot találtak arra, hogy az egyiptomi uralkodó malária következtében halt meg. A szúnyogok által terjesztett betegséget akkoriban nem tudták kezelni – írja a Daily Mail.

A kutatás vezetője úgy véli, nagy áttörést értek el egy rejtély megoldásában. A lap hozzáteszi, hogy nehéz megállapítani egy mumifikálódott személy halálának az okát, mivel a szívet leszámítva minden szervet eltávolítanak, a DNS ugyanakkor támaszpontot adhat ennek megállapítására. A vizsgálatok alatt azt is feltárták, hogy Tutanhamont örökletes betegségek sújtották. Ami egyelőre kérdéses, hogy ki lehetett a fáraó édesanyja, erről továbbra sem született egyértelmű felfedezés.

Több mint egy évszázad után fedeztek fel új sírt a Királyok völgyében

Nemrég beszámoltunk arról, hogy több mint száz év után fedeztek újabb sírt a Királyok völgye közelében. 1922-ben Tutanhamon, 2025-ben II. Thotmesz fáraó nyughelyére bukkantak rá. Előbbi 100 éves évfordulójára egy kvízzel emlékeztünk. A sírt felfedező régész, Howard Carter lophatott onnan egy amulettet. 2023-ban a régészek azt erősítették meg, hogy Tutanhamonnak hosszú feje és nagy agytérfogata volt.

Tutanhamon király kilenc évig uralkodott az ókori Egyiptomban, mielőtt 18 évesen meghalt, időszámításunk előtt 1324 körül.

(Borítókép: Leletek a Tutanhamon és a fáraók aranykora című kiállításon 2005. december 14-én Fort Lauderdale-ben, Florida államban. Fotó: Gustavo Caballero / Getty Images)

Rovatok