A legnagyobb jéghegy akkora volt, mint az Északi-középhegység
A valaha ismert legnagyobb jéghegyét B-15-nek hívták, és 2000 márciusában tört le az antarktiszi Ross-sziget közelében húzódó selfjégről. A jéghegy 295 kilométer hosszú és 37 kilométer széles volt.
A B-15 a legnagyobb valaha ismert úszó tárgy volt. 10 991 négyzetkilométeres területével valamivel kisebb volt, mint az Északi-középhegység, de nagyobb volt, mint Koszovó.
A jéghegy 2002-től több részre töredezett. Legnagyobb területű darabja, a B-15A 2005-ben nekiütközött a Drygalski-jégnyelv nevű képződménynek, ami a David-gleccser 70 kilométerre a tengerbe nyúló jégfolyama. A B-15A a jégnyelvből letört egy 8 négyzetkilométeres darabot, átrajzolva az Antarktisz térképét.
Éjjel érkezett – ahol fél évig tart az éjszaka
2004–2005 során a jéghegy elzárta a tengertől a McMurdo Sound környékén található kutatóállomásokat. A környéken élő pingvineket megtizedelte a jelenség, a táplálékuk forrását jelentő tenger helyén több tíz kilométeres jégmezőt találtak.
2005 októberében az Északi-sarkról, az Alaszkai-öböl környékén tomboló viharból érkező hullámverés hatására a B-15A szétaprózódott. Egyik észak felé tartó darabját még 2018-ban is látták a Malvin-szigeteknél.
A tudósok becslése szerint egy jéghegy élete az első hópehelytől az utolsó jégkocka elolvadásáig háromezer évet ölelhet fel.
(forrás: National Geographic, Science Learning Hub, Wikipedia)