- Tudomány
- Ma Is Tanultam Valamit
- történelem
- matematika
- katolikus egyház
- római számok
- arab számok
- számrendszer
- középkor
A szerzetesek titkos számrendszere
A számírás történetében a XIII. század nagyon fontos időszak Európában: ekkor kezdenek elterjedni az Indiából származó, arab kereskedők által közvetített, máig használatos arab számok, amelyek pár évszázadig tartó küzdelemben végül kiszorították az addig uralkodó római számokat. Kevéssé ismert viszont, hogy ugyanebben az időszakban létezett egy harmadik számírási módszer, amelyet a ciszterci rend fejlesztett ki és használt.
A ciszterciek ennek a korszaknak a legbefolyásosabb rendje volt, az alapítók a bencés rend ágaként telepedtek le a mai Franciaországban, Dijon vidékén, Cîteaux falu közelében, amelynek latin nevéből (Cistercium) a rendjük neve származik. A XII. század elején megkapták védelmi okiratukat II. Paszkál pápától, és onnantól szédületes tempóban fejlődtek: öt év után négy új apátságuk volt, száz évvel később 500, a XIV. században 1750.
A mérnöki munkára és technikai újításra fogékony ciszterciek ekkoriban fejlesztették és használták titkos számírásukat. Évszázadokkal később felhagytak ugyan vele, de annyira mágikus és misztikus volt, hogy a később divatos titkosírásokban tovább alkalmazták. A számírást David A. King tudománytörténész fedezte fel újból, és írt róla könyvet 2001-ben.
Pálcika, négy dobozzal
A számírás alapja egy függőleges vonal, erre a szárra írják a jobb felső sarokban az egyeseket, a bal fölsőbe a tízeseket, a jobb alsóba a százasokat, a bal alsóba az ezreseket.
Mint látható, a cisztercita számrendszer különös tulajdonsága, hogy képes egyetlen karakterbe tömöríteni a számokat 1-től 9999-ig. Igaz, a számrendszer itt véget is ér, mert 9999-nél nagyobb számok leírására nem használható.
Tömörsége miatt hatékonyan alkalmazható dátumok, kiterjedt számozások, számsorok gyors leírására. Matematikai műveletek végzésére ugyanakkor nem alkalmas. Mára agytornának, matektanuláshoz tökéletes érdekességként maradt fenn, de említett korlátai miatt könnyen érhető, hogy miért szorította ki végül a szerzetesek számírását a rugalmasabb arab számrendszer.