Világjárvány idején is lehet fesztiválozni?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
1969. augusztus 15. Négynapos zenei fesztivál kezdődik New York állam egy amúgy jelentéktelen tejfarmján. Harminckét fellépő és közel félmilliós közönség gyűlik össze. A belépés ingyenes, a szabadtéri koncertek hamar legendássá lesznek.
A Woodstock fesztivál a hippikorszak emblematikus pillanata volt, olyan fellépőkkel, mint Joe Cocker, Janis Joplin és Jimi Hendrix. Az esemény zenetörténeti jelentősége réges-rég közhely, járványügyi vonatkozásai viszont csak mostanában kerültek a figyelem középpontjába.
Hapci!
Persze a koncertek alatt szinte végig szemerkélő eső is okozhatott volna tömeges felső légúti tüneteket, ám a veszély sokkal komolyabb volt ez idő tájt: világjárvány dúlt éppen, a hongkongi influenza. A H3N2 vírus becslések szerint akár négymillió ember halálát is okozhatta 1968–69-ben.
A fiatalok viszont mindezzel mit sem törődve napokig buliztak, távolságtartás, maszk, illetve bármiféle egyéb óvintézkedés vagy hatósági korlátozás nélkül. Szabad volt a szerelem, szabad volt a tánc, de még a csoportos kábulat is. Az áthallások a mával megkerülhetetlenek, a kérdések pedig valósággal adják magukat:
- Ilyen felelőtlenek voltak az akkori szervezők?
- Ekkora mázlisták voltak a korabeli zenerajongók?
- Vagy csak ennyire túllihegjük a jelenlegi Covid-veszélyt?
Ha a nemzetközi médiát figyeljük, akkor legtöbben a harmadik megfejtést támogatják. A kortárs járványszkeptikusok vissza-visszatérő érve ugyanis éppen az, hogy lám, Woodstockban, egy halálos pandémia idején is százezrek vegyültek, és mégsem lett belőle tömegtragédia.
E felvetés olyannyira nem légből kapott, hogy a tényellenőrzésre rendkívül kényes Reuters hírügynökség is igaznak minősítette azt az állítást, hogy a Woodstock fesztivált egy világjárvány idején rendezték meg. Később azonban korrigált „csak részben igaz”-ra. Majd újból frissítette vonatkozó szócikkét, immáron „félrevezető”-re. Ez a végleges verdiktjük.
Volt járvány, nincs járvány?
A Reuters szokatlan húzása mögött nem gaz háttérhatalmi ármány, hanem a tengerentúli járványgörbék tüzetesebb elemzése áll. Formálisan igaz ugyan, hogy a hongkongi influenza 1968 és 1970 között pusztított a világban, ám
az Egyesült Államokban speciel 1969. március elejére teljesen lecsengett a járvány első hulláma.
Az ottani második hullám pedig csak 1969 novemberében kezdődött, tehát jóval a legendás augusztusi szabadságünnep után. (Woodstock idején a H3N2 történetesen csupán Ausztráliában tombolt.)
Minimum kettő tanulság is van. Az első, hogy az ördög bizony tényleg mindig a részletekben lakozik. A második pedig az, hogy első blikkre teljesen tárgyszerű állítások is lehetnek megtévesztőek, ha közben elmulasztjuk kibontani az igazság minden szeletét.