- Tudomány
- Ma Is Tanultam Valamit
- palermói kapucinus katakombák
- çatalhöyük
- egyiptomi múmiák
- váci múmiák
- rosalia lombardo
Nincs bizarrabb halottkultusz: felöltöztetett múmiák százait akasztották a kolostor falaira
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Minden élőlény, így az állatok is meghalnak, de csak az ember törődik a halottaival, és emlékezik rájuk. Az első városnak tartott (a mai Törökország déli részén fekvő) Çatalhöyükben például
házon belül, a szoba padlózatába temették a családtagokat
időszámításunk előtt 7500-tól 6400-ig. Szó szerint együtt éltek a halottaikkal. Ám ez nem csak egy helyi meghökkentő szokás, régészeti kutatások azt mutatják, hogy a házon belüli temetkezés általános volt az újkőkorban (csiszoltkő-korban) megalakuló első emberi településeken.
Az ókori Egyiptomban továbbmentek: már meg is akarták őrizni a kiváltságos testek épségét, hitük szerint csakis az eredetihez hasonló formájában ismerheti fel, és szállhat vissza az emberhez tartozó lélek saját porhüvelyébe, és élhet tovább az örökkévalóságig.
Ezért tökélyre vitték a mumifikálást, ami az ottani száraz éghajlaton magától is könnyen végbemegy,
de a természetes módon kiszáradt tetemek nem maradnak fenn ezer évekig, hanem előbb-utóbb elporladnak.
Az egyiptomi múmiák kőkamrákban fekszenek, és várják a visszaszálló gazdalelkeket. Hacsak sírrablók vagy éppen Napóleon egyiptomi hadjárata idején (1798–1801) francia katonák meg nem bolygatták időtlen nyugalmukat, és útra nem keltek például Európába, ahol őrült divatot gerjesztettek.
Múmiák, újragondolva
Nem tudni, van-e az ősi múmiákhoz bármi köze, de létezik egy kolostor Palermóban, ahol 1250-nél is több embert helyeztek múmiaként örök nyugalomra. Azonban nem idejétmúlt óegyiptomi stílusban, gyolcsokba bugyolálva, sötét sírboltokba rejtve, hanem (a lehetőségekhez képest) fitten felöltöztetve és büszkén közszemlére téve. Ráadásul szokatlan elrendezésben,
a Kapucinus katakombák falaira szép sorban felakasztva, polcokra, padokra ültetve, nyitott vagy üvegkoporsókba fektetve.
Na és gondosan szortírozva: külön folyosójuk van a férfiaknak, a nőknek, a gyerekeknek, külön szekciójuk a szüzeknek, a papoknak, az orvosoknak, a politikusoknak, a festőknek vagy a szobrászoknak. Néhányukat pózba is állították, például két gyereket ültettek egymás mellé egy hintaszékbe. Mint egy panoptikumban, csak itt nem viaszbábukat zsúfoltak össze, hanem mesterségesen mumifikált egykor élt emberek tartósított testei gyülekeznek – jobb vagy rosszabb bőrben, többük nyakán egy-egy azonosítótáblával.
Némelyiket még a közelmúltban is rendszeresen látogatták a hozzátartozóik, hogy akár kezüket is megfogva együtt imádkozzanak velük.
Itt aztán semmi nem állt az élők és a holtak közé, de még ma sem sok minden, legfeljebb egy kötélkordon vagy védőrács. A palermói kapucinus katakomba ugyanis nemcsak egy abszurd temető, hanem a világ egyik legbizarrabb turisztikai látványossága is egyben, belépőért bárki megtekintheti az ijesztő halotti seregszemlét.
Csoda történt a kapucinusoknál
Az egész úgy kezdődött, hogy a palermói Santa Maria della Pace nevű templomban 1534-ben letelepedett kapucinus rendi szerzetesek a század végén észrevették, hogy a kolostor alatti katakombákba elsőként eltemetett barátok teste évtizedek múlva sem bomlott el, hanem mumifikálódott. Olyan tökéletesen, hogy még az arcuk is kivehető volt. Égi jelnek, isteni csodának tartották ezt a mirákulumot, ezért
innentől fogva már nem temettek, hanem különféle módszerekkel nekiláttak az elhunyt testvérek tartósításához.
Először állványokon kiszárították, majd ecettel átmosták a holtakat, néhányat be is balzsamoztak, de voltak, akiket üvegszekrényekbe zártak. Majd szerzetesi öltözetben (néha vezeklésül kötéllel a nyakukban) ereklyeként kiállították őket a katakombák falain kialakított fülkékben.
A szerzetesekről kapta a nevét a kapucsínó
Ezt a gőzölt tejhabos espresszókávét sokan imádjuk, neve pedig nem véletlenül cseng össze a kapucinus szerzetesekkel, akik az 1500-as években Itáliában elinduló ferences rendi reformmozgalmak egyik ágaként az 1200-as évek elején élő Assisi Szent Ferenc eredeti, teljes szegénységet hirdető eszményéhez akartak visszatérni. Még külsőségekben is utánoztak Szent Ferencet, ezért egyszerű, barna hegyes csuklyás köpenyt és kötélből font fehér övet viseltek. A gyerekek pedig „con capucció”-nak (vagyis csuklyásoknak) csúfolták őket. Innen ered a barna-fehér színeket mutató kapucsínó neve, de a magyar kapucni szó is. És persze a rend neve: ordine dei cappuccini.
Nem akarták maguknak megtartani tartani a csodát, ezért 1787-től megnyitották kapuikat, és befogadták a környék világi halottait is. A szegényebbek „csak” a száraz mikroklímájú katakomba, a tehetősebbeknek extra tartósítás is járt. Ezek a csodálatos túlvilági lehetőségek pedig annyira felcsigázták a környékbelieket, hogy nem kellett sok idő, hogy
státuszszimbólummá váljon, ha valaki a palermói kapucinus kolostorban múmiaként helyet foglalhatott.
Számos notabilitás végrendeletében külön kitért arra, milyen öltözetben őrizzék meg porhüvelyét az utókornak, opcióként kérhető volt akár a rendszeres ruhacsere is. Így biztosítva, hogy mindig takaros outfitben és persze bemutatható állapotban fogadhassák a hozzátartozókat, pontosabban láthassák majd őket a családtagok.
A múmiákat az elhunytak rokonainak adományaiból tartották fenn. Minden új testet először egy ideiglenes fülkébe helyeztek, és csak később került állandó pozíciójába. Amíg a befizetések folytatódtak, a holttest a kiválasztott helyén maradhatott, de amint elmaradoztak a pénzadományok, a holttestet félretették egy polcra, és egészen addig ott tartották, amíg újra nem indult a fizetés.
Világhírűek a váci múmiák is
Harminc éve, a váci Fehérek templomának 1994-es felújítása során bukkantak rá 265 természetes úton mumifikálódott emberi maradványra, amelyek ruháikkal együtt szinte teljesen épek maradtak a 265, sorban egymásra helyezett díszes fakoporsóban, egy rég elfeledett kriptában. Ehhez speciális mikroklímára volt szükség, például állandó 8-11 Celsius-fokos hőmérsékletre és alacsony relatív páratartalomra. A váci múmiagyűjtemény Európa második és a világ hetedik legnagyobb, természetes módon mumifikálódott testekből álló együttese. Mivel több koporsóra a nevet és más személyes adatokat is felírtak, viszonylag könnyű volt azonosítani az elhaltak többségét, akik között egyházi személyek, polgári tisztségviselők, lovassági ezredes, nemesi testőrségi főtiszt, de kereskedők is voltak.
Egy bizonyos Riccardo testvér volt az utolsó kapucinus barát, akit a katakombákba temettek el, 1871-ben. Legutoljára pedig Giovanni Licata di Baucina, Isnello grófja testét helyezték ide 1939-ben. Itt figyel Filippo d’Austria, korábban Ayala, Tunisz katolikus hitre áttért hercegének, Giovanni Paterniti, az Egyesült Államok alkonzuljának és számos írónak, festőnek, szobrásznak, bírónak és katonatisztnek a múmiája is.
A szürreális hely egyik leghíresebb lakója azonban az 1920-ban spanyolnáthában meghalt kétéves Rosalia Lombardo, akit apja felkérésére a kor egyik híres gyógyszerésze és balzsamozómestere, Alfredo Salafiára vett kezelésbe. A művelet annyira jól sikerült, hogy az üvegkoporsóban fekvő kislány úgy néz ki, mintha csak aludna. Meg is kapta a Csipkerózsika nevet, és ha fel nem is ébred, mindenképp halhatatlanná vált.
Rosalia nincs egyedül, 41 másik gyerekmúmia (és további 163 gyerektársának csontváza) nyugszik a kriptarendszerben. Kilétüket nemrég egy nagyszabású kutatás próbálta kideríteni.
Figyelem!
Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti Ⅴ. vagy Ⅵ. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!
Hátborzongató világ ez. Rácáfol arra a zsigeri emberi érzésre, hogy nem szeretjük nézni a halottakat. A gyerekmúmiák lesújtó megrendülést váltanak ki, a morbid gyülekezet más tagjai azonban akár kényszeres röhögést is, persze erős viszolygások közepette. De nem mindenki borzong a múmiáktól.
A középkorban és az újkorban például csodagyógyszernek tartották az őrölt múmiát, és 500 évig eszegették nyavalyáikra és fájdalomcsillapításra a módosabbak. II. Károly angol király (1660–1685) például saját készítésű múmiatinktúrát hordott magával királycseppek néven. Napóleon korában pedig kezdetüket vették a dínomdánomokkal egybekötött egyiptomimúmia-kicsomagoló partik, amik a tartósításos katakombákba kerüléshez hasonlóan úgyszintén státuszszimbólumnak számítottak. Micsoda bulik lehettek!