A kék oszlopok az adott szakaszon mért aktuális vízállást mutatják, a vörös oszlopok a folyó ottani legnagyobb vízállását.
A Duna vasárnap délután tetőzött Budapesten, az árhullám most dél felé halad. Fotóriporterünk nyakába vette az országot, hogy megnézze, hogyan készülnek az árhullám tetőzésére Budapesttől délre.
Írja meg tapasztalatait vagy küldjön fotót erre a címre: tema@mail.index.hu
Ahol a kormány minden napirend előtti felszólalási lehetőségét az árvíznek szenteli. Nagy a nemzeti összefogás, de az ellenzéknek még ez is kevés.
Ezt írta:
Nekünk ott van telkünk, pont az érintett területen. A korábbi szomszédunknak pedig most a Csalogány utcánál van a háza, a vízátfolyásnál.
A lezárást kicselezve el tudott sétálni nem lezárt területen a Csalogány utca közelében, és azt látta, ott áll a víz, az ő házukban is. A nagy TEK-es mentőakció mégsem járt annyira sikerrel.
Mi meg parázunk, mert nekünk pár utcával odébb van a házunk.
Az Index tudósítója szerint az Orbán Viktor által a jelenlegi veszélypontok közé sorolt Kisapostagon valóban kritikus a helyzet. Az éjjel átszakadt az egyik nyúlgát, az emberek most is homokzsákokat pakoltak. Egy nyaralótulajdonos az Indexnek elmondta, bár saját nyaralóját sikerült megvédenie, a víz továbbra is fenyegeti a települést. Kisapostagon 37 ingatlan található a vízparton, nagy részük üdülő. A lakosság száma 90 fő, eddig még senkit nem kellett kitelepíteni.
Rengeteg helyről érkeztek a faluba önkéntesek, tudósítónk például a Puskás Labdarúgó Akadémia buszát látta parkolni, ők is feltehetőleg segíteni érkeztek, vagy a buszt biztosították az önkéntesek szállításához. A faluban ezerfelé dolgoznak az emberek a gátakon.
A Dunához közel fekvő Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem területén is több helyen szivárog. A Nukleáris Technikai Intézetében működő reaktort a hétvégén a portaszolgálat óránként, a műszaki készenléti ügyeletes naponta kétszer ellenőrizte. Kamerával és elektronikus eszközökkel figyelik a közművezetékek földfelszín alatti csatlakozópontját. Aszódi Attila, az intézet igazgatója szerint egyelőre minden rendben van, de több helyen nehézséget jelenthet a talaj ázása és a talajvízszint emelkedése.
Az intézet közleménye szerint a reaktor bejárata mindenképpen a víz szintje felett marad, radioaktív szivárgással nem számolnak. Az oktatóreaktor egyébként éppen nem működik, szoksásos karbantartását végzik. Nincs szüksége külső energiaforrásra és külső hűtésre sem, ezért az árvíz sem veszélyezteti a biztonsági rendszereket.
tudósítóink Kisapostagról Bátára és Bajára mennek és jelentkeznek be a legfrissebb hírekkel.
Az oldal üzemeltetői nevében nagyon köszönjük az elmúlt napok felajánlásait, soha nem látott mértékű tenni akarást tapasztaltunk szerte az országban. A Ti erőfeszítéseiteknek is köszönhetően több millió homokzsák védi a Duna-menti településeket, emellett rengeteg eszköz-felajánlás érkezett.
A védekezés szervezettségének köszönhetően azt tapasztaljuk, hogy ma már kevesebb önkéntesre és tárgyi felajánlásra van szükség Budapesten, valamint a Duna északi szakaszain.
A figyelmünket ezért most már a déli területekre, valamint a helyreállításra kell összpontosítanunk. Mi arra törekszünk, hogy a továbbiakban is tájékoztassunk Titeket a felmerülő igényekről. (Árvíz 2013 Összefogás)
Én azt üzenem a horányi telkéért aggódó kedves olvasójuknak, hogy nem sétálgatni kellett volna neki, hanem zsákolni a több tucat helyi lakossal, fiatallal, öreggel, önkéntessel együtt.
egy TEK-es
A másik fele pedig citromsárga a figyelmeztető előrejelzés szerint. (OMSZ)
Tizenegyre emelkedett a csehországi árvíz áldozatainak száma. Négy embert továbbra is keresnek. Egy ötvenéves szlovák férfi valószínűleg ittasan vízbe esett, és megfulladt. (MTI)
ha a Duna déli szakaszán él és van információja az ottani készülődésről, védekezésről! Mi a helyzet Dunaföldváron? Kell-e aggódni Baján? Ide várjuk levelét: tema@mail.index.hu
Még egy olvasó reagált a korábbi bejegyzésre:
Személyesen is kint dolgoztam, mint önkéntes tegnap olyan este 9-ig a Horány Csalogány utca – Hársfa utca – Tölgyfa utca által bezárt területen a TEK-es csapattal. A srácok kőkeményen dolgoztak a helyszínen. Vízügyi szaktudásuk hiányát – honnan is lenne? – lelkesedésükkel pótolták. Eddig az időpontig szivárgások voltak, de nem törte át a víz az épített vonalat.
Heves felhőszakadás és jégeső is kíséri a Debrecenhez ezekben a percekben megérkező cellát. Hajdú-Bihar megyében, Nádudvaron és a délnyugati országrészben fekvő Sellyén is jégeső hullott. (időkép.hu)
Ismét járható a Rábán átívelő győri Petőfi híd, amit csütörtökön kellett lezárni az árvíz miatt. A védekezési munkálatok miatt el kellett rekeszteni a híd egyik végét, nehogy ezen a ponton kiöntsön a megáradt Rába. (MTI)
Az ELTE Meteorológiai Tanszékének felvételein az űrből is jól látható mekkorára duzzadt a folyó április 25 és június 8 között.
a zivatarok miatt. Erre gomolyognak a felhők éppen. Az Esztergomi kistérségtől a déli határig narancssárga, vagyis másodfokú a riasztás. A zivatarokat jégeső, viharos, óránként 60-80 kilométeres szél és felhőszakadás kísérheti. Esetenként 30 milliméternél több eső is hullhat. Olyan heves zivatarra is számítani lehet, amelyet 90 kilométer/órás szél, és jégeső kísérhet. Heves zivatarok a legkisebb eséllyel Győrtől nyugatra alakulhatnak ki, de teljesen kizárni ott sem lehet őket - írja az OMSZ. Az árvíz szempontjából ez azért fontos, mert az árvíz sújtotta területeken egy ilyen heves esőzés még nehezebbé teszi a víz levonulását az elöntött területekről. (Index/MTI)
A közeledő vihar miatt a veszélyhelyzet-kezelési központ úgy döntött, valamennyi civilnek és önkéntesnek be kell szüntetnie a munkát a gátakon. A hivatásos állománynak csak az a része maradhat, aminek megfelelő védőfelszerelése van - mondta a belügyminiszter főtanácsadója. Samu Attila közlése szerint a vihar elvonultával mindenki folytathatja a munkát. A döntés a védekezésben részt vevők biztonsága érdekében született. (MTI)
Nemcsak a rendőrök, mi is elcsíptük az elárasztott pesti rakpartokon korlátok és KRESZ-táblák között szlalomozó boardos srácokat.
Az Országos Műszaki Irányító Törzs megkezdte az árvízi védekezés erői átcsoportosításának megtervezését a Duna Budapesttől délre fekvő szakaszára – közölte Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője. A munkát nehezíti, hogy a szakértőknek pihenniük kell, továbbá az ár a felső szakaszon is csak lassan vonul le.
A déli szakaszon egyelőre mindenhol jó állapotban vannak a gátak. Apostagnál és Bátánál meg kell magasítani a töltést, a Tassi-zsilipet pedig folyamatosan vizsgálják, mert még soha sem volt ekkora terhelés alatt.
Tudósítóink Bátára érkeztek, és hamarosan a vihar is követi őket. Dezső András kollégánk arról számolt be, hogy önkéntesek egy csoportja éppen vonul le a gátakról és a sportcsarnokba tartanak, hogy ott vészeljék át a vihart. A BM nemrég kiadott utasítása szerint ugyanis csak a hivatásos állománynak is csak az a része maradhat ott, akinek megfelelő védőfelszerelése van. Amint elmegy a vihar, mennek rögtön vissza dolgozni a civilek.
Apropó, ha nem akar az árvízi hírekről lemaradni akkor sem, amikor éppen kismacskákat lájkol, kövesse az Index Facebook-oldalát! Erre, erre, csak tessék!
Már eleredet az eső Bátán, érkezik a vihar. A védműveken dolgozó önkéntesek, akik levonultak a helyi sportcsarnokba az eső és a szél elől, azt mondták az Indexnek, hogy több emberre lenne szükség, kevesen vannak. Egyikük beszámolója szerint például az egyik gátszakaszon maximum egy tucatnyi ember dolgozott csak. A vihar miatt ugyanakkor nem minden civil vonult fedél alá, aki ott akart maradni dolgozni, maradhatott.
A helyiek Dezső András kollégánknak azt mondták, sok a holtág a vidéken, emiatt is kritikus a településen a helyzet. Ráadásul Bátán (például Kisapostaggal ellentétben) nem nyarlók, hanem lakóházak vannak a leginkább veszélyben. A Duna várhatóan szerdán fog tetőzni, addig még van némi idő a védekezésre.
Martonyi János külügyminiszter telefonon megköszönte Szlovákia budapesti nagykövetének és a horvát külügyminiszternek, hogy kormányuk kifejezte a szolidaritását, és érdeklődtek az árvízzel kapcsolatban. Peter Weiss nagykövet műszaki mentési segítséget ajánlott fel. A magyar és a szlovák árvízi operatív szervek felvették a kapcsolatot. Ha kell, a horvát partnerekkel is számíthat Magyarország a védekezési feladatok koordinálására, kölcsönös segítségnyújtásra. (Külügyminisztérium)
Rendkívüli buszsávot jelöltek ki a Hegyalja úton a rakpartok lezárására és a Ferenciek terén zajló munkák miatt. A buszsávot az Avar utca és Döbrentei tér között alakították ki, hogy a buszok ne ragadjanak benne a dugóban. A buszsávot a taxik is használhatják. (BKK Facebook)
A Bogdánffy út és a Szent Gellért tér közötti szakaszról van szó. Ide továbbra is behajthatnak a 86-os, a 133E és a 233E jelzésű autóbuszok. Ezzel a külső kerületekből érkező forgalmat a Rákóczi hídra és a Petőfi hídra akarják terelni. (BKK Facebook)
Fénykép került elő a délelőtti szívszorongató pillanatról, amikor a kiscsoportosok a homokozójukat áldozták be az árvízvédelemre a Szentlélek térnél. Egy olvasói levélből kiderült, hogy ők a Mókus Óvoda Csiga csoportja.
Most azt várjuk, hogy lemenjen a víz, ami egyébként változóan van jelen, az 50-es medencében le-fel ingadozik. Víz alatt van minden, a gépház, kapcsolószekrények, a kazánok, és lehet, hogy az is, amit nem látunk. Igazából ez a legnagyobb probléma. Azt sem tudjuk, mi ázott el, mi van pontosan víz alatt, ez majd csak akkor derül ki, ha hozzáférünk a helyiségekhez és elkezdődhet a takarítás. Nagyon bízom benne, hogy a hétvégén, csütörtök körül már megindulhat a helyreállítás. Lehet, hogy egy hét, lehet, hogy egy hónap múlva nyithatunk újra. Az csak egy dolog, hogy kitakarítjuk, majd feltöltjük a medencéket, azok felfűtése, üzemben tartása a létesítmény műszaki állapotától függ. Majd a víz eldönti, mikor nyitunk. Látok esélyt arra, hogy meg tudjuk rendezni például a két hét múlva kezdődő masters vízilabda Európa-bajnokságot” - Dala Tamás, az Olimpiai Központ vezetője (Magyar Vízilabda Szövetség)