A kék oszlopok az adott szakaszon mért aktuális vízállást mutatják, a vörös oszlopok a folyó ottani legnagyobb vízállását.
Pozsonynál egy nap alatt közel 120 centiméterrel emelkedett a Duna vízszintje, amely szerda reggelre elérte a 9,7 métert. Ez már alig marad el a 2002-ben mért több mint száz éves rekordtól, ami 9,9 méter volt. A Morva vízszintje egy nap alatt több mint egy métert emelkedett, jobb oldali rakpartja Ligetfalunál már víz alatt van. (MTI)
Írja meg tapasztalatait vagy küldjön fotót erre a címre: tema@mail.index.hu
SÜRGŐSEN kell legalább 200 önkéntes a DAGÁLYRA!!! BUDAPESTIEK! AKI ÉL ÉS MOZOG! A +36306538027-en tudtok egyeztetni Cseh Anikóval. Minimum 200 önkéntes kell, minden más van. A Tűzoltóság is ott van. Csak indokolt esetben hívjátok, megállás nélkül pakolják a zsákokat!
A Duna elérheti a felső rakpart szintjét, a Bem rakparton már tilos megállni. Több helyen szivárog már a víz a Batthányi tér környékén.
A katasztrófavédelem korábbi felhívására olyan sokan jelentkeztek, hogy megvan a szükséges kapacitás a homokzsákok szállítására. Ezúton is köszönik a segítséget. (OKF)
Az Árvíz rádió műsora a következő frekvenciákon érhető el:
BUDAPEST | 100.8 MHz |
CSÁVOLY | 96.7 MHz |
GYŐR | 87.6 MHz |
KABHEGY | 107.2 MHz |
KÉKES | 95.5 MHz |
KISKŐRÖS | 88.4 MHz |
KOMÁDI | 103.0 MHz |
MISKOLC | 97.1 MHz |
NAGYKANIZSA | 90.2 MHz |
PÉCS | 95.9 MHz |
SOPRON | 96.8 MHz |
SZEGED | 90.3 MHz |
SZENTES | 100.4 MHz |
TOKAJ | 97.5 MHz |
ÚZD | 101.5 MHz |
VASVÁR | 91.6 MHz |
(NMHH)
Folyamatosan frissülő cikkünkben településről településre összegyűjtjük, hol hány embert telepítettek ki és mekkora a baj.
Győrben egyelőre minden rendben van, azokon a helyeken, ahol kisebb gondok adódtak, a szakemberek azonnal megoldották a problémát, folyamatosan figyelik a gátakat. A Mosoni-Duna a város területén még várhatóan 10-15 centimétert fog emelkedni, a gátak magasságával Győrben nem lesz gond, a vízügyi szakemberek szerint a hatalmas víz nyomását is el kell bírnia a védelmi rendszernek
– írta közleményében Borkai Zsolt polgármester. A bácsai telephelyre várnak homokzsákok pakolásához embereket, illetve azokra a helyszínekre, ahol folyamatos a készültség.
4458-an vesznek részt a védekezésben az Észak-Dunántúlon, eddig hárommillió homokzsákot használtak fel, írta honlapján az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság.
Szombat reggel egy férfi az árvízi védekezés miatt elzárt területen úszva próbált meg a IV. kerületi Duna soron található csónakházakhoz jutni. A rendőrség szerint a kerületi kapitányság rendzavarás miatt indított eljárást a 43 éves budapesti férfi ellen, aki meghallgatása során elismerte a szabálysértést.
Dunaújvárosban befejeződött a Szalki-szigeten lévő Halászcsárda és a trafóállomások védelme. Ezek a trafóállomások biztosítják a dunaújvárosi csápos kutak villamosenergia-ellátását, így közvetve a város ivóvízellátását.
– közölte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága.
Képek az ORFK szombati légiszemléjéről Budapestről és Győrújfalu térségéből.
A prágai szobrász emberi cápáját és a fegyvereit állította ki a Műcsarnokban, de csak az árvízről volt hajlandó beszélgetni. A Dívány cikke
A katasztrófavédelem várja azok jelentkezését, akik mentőmellények felajánlásával tudnak részt venni a védekezésben.
Itt lehet jelentkezni: okf.ugyfelszolgalat@katved.gov.hu
Több mint ezer elítélt vett részt eddig a rendkívüli árvízi védekezésben az elmúlt napokban, többségük a gátak megerősítésében, magasításában segített, mások homokzsákokat töltöttek az intézetekben. A gátakra érkezett, önként jelentkezett 700 elítélt őrzését 150 felügyelő biztosította. A börtönökben 300 elítélt már több tízezer homokzsákot töltött meg.
A Külügyminisztérium épülete előtt és a Batthyány téren is szivárog már a víz a felső rakpartra.
Rendkívüli közleményt adott ki az Országos Műszaki Irányító Törzs:
A Tahitótfalu védekezéséért felelős önkormányzat úgy döntött, hogy kettős biztonsági rendszert alakít ki az árvíz ellen. Ennek első lépcsőjében újabb területeket kívánt megvédeni a 2002. és 2006. évi árvizekhez képest.
Várható volt, hogy az első, helyi anyagból megépített ideiglenes 1. számú védvonal (amely mögött 50 lakóingatlan található) nem bírja a terhelést a rekordmagasságú árvíz ellen. Lehetővé tette viszont a második, a korábbi nyomvonalon lefektetett ideiglenes védmű fejlesztését, megerősítését.
Jelenleg a kirendelt műszaki szakértők a korábbi gyakorlatnak megfelelően a második védvonalat tekintik véglegesnek és ennek biztonságos megerősítéséről gondoskodnak.
Az elmúlt napokban csak Pest megyében 721 ezer homokzsákot helyeztek ki, míg 2006-ban az egész országban használtak fel ennyit, mondta Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott a szentendrei Dunakorzón, a mobilgátnál tartott sajtótájékoztatóján. Reggel 7 órakor 760 centi volt Szentendrén a vízállás, most úgy látják, hogy lassul az emelkedés üteme. Az eddigi óránként 2-3 centiről az utolsó egy órában visszaesett 1 centire a növekedés mértéke. Szentendrén nagyjából 780 centinél várják a tetőzést, a mobilgát 840 centi magas.
Azt is megerősítette, hogy nagyjából egy órával ezelőtt lezárták a 11-es utat Budakalászig, innen északra nincs gépjárműforgalom és a kerékpárutak sem járhatóak, csak az itt lakókat fogják beengedni.
Már egy hete tudjuk, hogy eljön ez a pillanat: a Belügyminisztérium Vízügyi Főigazgatóság szombat délutáni 2 órás adatok szerint a Duna vízszintje Budapesten meghaladtan a 2006-ben mért eddigi legmagasabb, 860 centiméteres értéket, és már 861 centiméter. (MTI)
Friss infók azoknak, akik fizikai munkában nem tudnak részt venni, de ennivalót vinnének az önkénteseknek. A baptisták szerint Budapesten most éppen a Hajógyári sziget K hídnál van a legnagyobb szükség a személyes ételosztásra (amúgy a szitu minden órában változik, de a neten válaszolnak), a máltaiak pedig a Batthyány téri központunkban fogadnak felvágottat, sajtot, zöldséget. Ők elkészítik a szenyókat és kiszállítják maguk
– írja olvasónk, Dóra. Vigyetek ételt!
14 órától lezárták a Szentendréről a Dunakanyarba vezető 11-es főutat - közölte Tarnai Richárd, Pest megyei kormánymegbízott. A drasztikus intézkedésre a Duna nyugati partján folyó árvízvédelmi munkák nyugodt feltételeinek biztosítása érdekében van szükség. A váratlan helyzetekben is könnyebben hozhatnak intézkedéseket, ha a főút szabad. A 11-es főút Budakalászig járható, utána teljesen le van zárva, csak az ott lakók mehetnek be.
Éjfélig Szentendre felé még bárki visszajöhet a Dunakanyarból, attól kezdve hermetikus zárás lesz - tette hozzá Tarnai Richárd. Indokolt esetben azonban Dunakeszitől északra vezető főutat is részlegesen, vagy hermetikusan lezárhatják. Ha nem feltétlen fontos, egyelőre senki ne induljon útnak ezen a szakaszon. (MTI)
Szombat délutánra várjak a Duna tetőzését Komáromnál. A Komárnót és Komáromot összekötő híd alig látszik ki a megáradt folyóból.
a Komárom-Esztergom megyei Dömösön megtartják vasárnap az időközi választást, amin képviselő-testületet és polgármestert választanak. A védekezést irányító Bartók László alpolgármester azt mondta, jól állnak az időben elkezdett árvízi munkákkal, munkagépekkel 300 méter hosszú gátat építettek. Az árvíz házakat nem veszélyeztet, kitelepítésre nincs szükség. A település Pilismaróthoz hasonlóan a 11-es út elöntése miatt közúton nem közelíthető meg, de erdei utakon Dobogókő felől elérhető. A helyközi járatok nem közlekednek. (MTI)
A homok lassabban jön, mint az emberek, mondják az eligazításon a Dagály strandon, ahová korábban kétszáz önkéntest kértek. Öt depóban lenne homok, az egyik most ki is ürül.
majd lesz valahogy!
Az árvíz a Zöld Pardon működését nem veszélyezteti. Várunk Benneteket ma is! Reméljük mihamarabb megoldódik a helyzet, kitartást kívánunk minden érintettnek!
– tette közzé ezt a rendkívül szimpatikus és együttérző üzenetet a Zöld Pardon a Facebookon.
Tarlós István főpolgármester mondta:
Több tucat buzgár tört fel a Mosoni-Duna Győr-Pinnyéd felőli oldalán, de 50-60 emberrel kordában tudják tartani ezeket. A vizugy.hu adatai szerint Mecsérnél még mindig emelkedik a Mosoni-Duna. (Kisalföld)
Olvasónk ezt a jó hangulatú videót készítette szombaton délután kettőkor az Újpesti rakpartnál:
Az Index videósai nemsokára saját videóval jelentkeznek erről az akcióról.
Pilismaróton kizárólag a Magyar Honvédség búvárai mehetnek az átázott gát közelébe, mást nem engednek oda. A helyszínen folyamatosan dolgozik egy 12 fős csoport, amely hat búvárból és a segítő személyzetből áll, ők a gátat próbálják megerősíteni. Az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj katonái motorral felszerelt rohamcsónakokkal, a rendőrséggel közös járőrfeladatokat hajtanak végre a vízzel elöntött területen – írja a honvedelem.hu.
Kétszáz katona és több száz önkéntes erősíti a gátat a Győr-Moson-Sopron megyei Koroncón. A gátakat erősítik homokzsákokkal, és várják, hogy tetőzzön az ár, az emelkedés mostanra már igencsak lelassult. (MTI)
Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság arra kér mindenkit, aki nem az ár-és belvízi védekezésben vesz részt, hogy a töltéseket és az odavezető utakat hagyják szabadon, mivel a katasztrófaturizmus” rendkívül zavarja és akadályozza a védekezők munkáját. A védekezés során megnövekedett teher- és személygépjármű forgalom, valamint az árvízi munkák végrehajtása miatt a töltéskoronán történő közlekedés tilos, a töltéseken csak az tartózkodhat, aki a védekezésben vesz részt. Az árvízi védekezési munkákat akadályozó gépjárműveket haladéktalanul elszállíttatják, a védekezést akadályozó magatartás pedig rendőri intézkedést von maga után.