Azt hitte mégis megjelent Tarlós? Hát nem. De ha van kedve, vele készült interjúnkat itt olvashatja. Beszéltünk vele a BKK-ról, a tervezett átalakításokról, de szó volt a mai napig élő népi-urbánus vitáról, fedél nélkülinek álcázott filozófusról, és rovarirtóról is.
Az önkormányzati választások előtt egymásnak feszültek a főpolgármester-jelöltek, hogy egy órát vitatkozzanak Budapest jövőjéről. A vita komolyságát csorbította, hogy a legnagyobb esélyes, Tarlós István nem vett részt, mert szerinte nincsen komoly ellenfél. Mi viszont megmutattuk mit kezd egymással az Összefogás, a Jobbik, az LMP és a Liberálisok jelöltje.
Orbánozással kezdte, a baloldali ellenzéki pártok szapulásával folytatta a liberálisok jelöltje, aki egyperces vitaindítóját szinte egy az egyben felolvasta. Úgy tűnik, Bodnár megtalálta, kikkel szemben pozícionálja magát. Fodor Gábor pártja pár hónapja még egész mást gondolt a politikáról.
Az Együtt, a DK és a budapesti szocialisták engem támogatnak. Van jelöltje a demokratáknak.
− kezdte a bemutatkozást Bokros. Hozzátette, hogy nem tudták a vitát megkedzeni Tarlós Istvánnal, mert elmenkült, ellenben a fideszes hazugságkommandó ma is ráragasztott egy hazugságot: az ingatlanadót.
Staudt Gábor bemutatkozott, vitaindítójának fel önmagáról szólt. Majd Tarlós Istvánt vette a szájára, és ahogy profi politikus nem tette volna, a jelenlegi főpolgármester gondolatait elemezte.
A cicaharcot
Egy vagyok önök közül, egy boltos a vásárcsarnokból, aki azért indult, hogy legyen egy párt, aki önöket képviseli. Aki nem a cicaharccal foglalkozik.
− mutatkozott be az LMP főpolgármester-jelöltje.
A hajléktalanság. A felvetés szerint a jelöltek a problémát rendészeti és szociális szempontból vitatják meg.
„Két féle hajklékltalan van: aki visszavezethető a munka világába, és aki nem" - mondta Bokros. Aki visszavezethető, azt vissza kell vezetni.
Aki nem, annál szociális kérdésről beszélünk. Bokros szerint a bérlakások helyett az üres lakásokat kell hasznosítani, ami nem csak a hajléktalanoknak segít, hanem laksához nehezen jutó családoknak, fiatal pároknak is.
Aki kiadná, az mentesül az üreslakás-adó alól, aki nem, azt ösztönözni kell.
Staudt Gábor vitatkozik a liberális nézetekkel. Szerinte nem mindenki akar dolgozni, és elfogadni a segítő kezet (pedig ők szociális bérlakás programot akarnak mindenkinek), és aki ilyen, azzal szemben rendészeti eszközökkel kell fellépni. Micsoda kettős érvelés!
Bárki lehet szegény ebben az országban, és veszítheti el a munkáját, vagy lakását, mondta Csárdi. Majd felvázolta az LMP bérlakás-programját, ami röviden arról szól, hogy a magántulajdonban álló üres lakásokat úgy vonnák be a bérlakásrendszerbe, hogy az állam szerződést kötne a tulajdonossal, és átvállalná a bérbeadást, garanciát vállalna az állagmegoldásra, a rászorulóknak pedig a főváros beleszállna bérleti díjba valamennyivel.
mostantól reagálhatnak egymásra a jelöltek.
Bodnár Zoltán Gandhival kezdte, majd a Fidesz-szel folytatta. Szerinte a fideszesek nem nézik jó szemmel a villáikból, ahogyan emberek éheznek a Blahán. "De mi meg akarjuk változatni ezt", mondta, csak az nem derült ki, pontsan mit változtatna. Majd nagypolitikai ígéretekbe kezdett, több pénzt adna a szociális területen dolgozóknak, a civliket pedig nem üldözné, hanem támogatná.
Sokan beszélnek bérlakásprogramról, de a legtöbben az adózásban látják a megoldást, míg az LMP más megoldásokkal próbálja ezt felpörgetni, mondta Csárdi.
Bodnár szerint is szükség van a szociális bérlakásépítésre, de ő Bokrossal szemben nem vetne ki adót az üres lakások tulajdonosaira, viszont a pszichiátriai gyógykezelésre több pénzt adna.
Staudt Gábor is a könnyebbik végén fogta meg a problémát: szerinte is több pénz kell a hajléktalanság megoldására.
Staudt Gábor szerint Bokros véleménye mindig aszerint alakul, hogy éppen kik támogatják. Bokros nem akar személyeskedésre reagálni.
Persze nem is. Azt szeretné, ha mindenki összefogna. Ráadásul szerinte a támogatások növelése önmagában nem oldja meg a problémákat, büntető-ösztönzés is kell. Staudt személyeskedő megjegyzéseire pedig nem szeretne reagálni.
Hol maradt az elszámoltatás? Staudt visszanyúlt a baloldali időkbe, és onnan kezdené a fejlesztési munkát, hogy belenéz a szocialisták szekrényébe. Panelprogram, termelői piacok, a profitot elvenné a multicégektől, visszaszerezné a kórházakat - hangzottak a jobbikos jelölt ígéretei, majd beszólt a kormánynak: miért nem jut elég pénz Budapestere?
Bodnár is arról beszél, hogy Orbánnak nem elég fontos Budapest. Szociális kiadásokra semmi, focira bezzeg kétszer annyi jut. Staudthoz kapcsolódva ő is a miniszterelnök és a fővárosi fejlesztések viszonyáról beszél. Szerinte Budapestnek jár a pénz, mert itt lakik a lakosság nagy része.
Amikor költségvetésről és fejlesztésről van szó, jól jön egy kis pénzügyminiszteri, vagy világbanki tapasztalat.
Bokros szerint a program nem az, hogy miket tudunk építeni a nyugat-európaiak pénzén, hanem hogy hogyan rangsoroljuk ezeket a dolgokat.
BKV működési költségének az egyharmadát vállalja át a kormány, de ezen kívül is stabil, hosszútávú egyezségekre van szükség Csárdi szerint. A 3-as metró életveszélyes, Tarlós nem tudta megoldani. Az LMP a fővárosiak érdekeit tartja szem előtt, az első lépés a korrupció elleni harc.
A hosszútávú gondolkodás hiányzott az elmúlt négy évben
mondta Bodnár Budapest elmúlt időszakról. Bodnár világvárost akar, és a kormánynak is ezt kell akarnia, különben kétmillió magyarnak fordítanak hátat.
Staudt Gábor megkérte Bokros Lajost, ne akarjon Bokros-csomagot vagy privatizációt Budapesten. Olyan parázs a vita, hogy mindjárt meggyulladunk!
A Jobbik jelöltje elolvasta az összes jelölt programját. Szerinte Bodnárék a munka alapú államról azt írja, egy jobboldali lózung, és nem munka alapú Budapestet szeretnének. Ezt nem is érti. Bokrosnak pedig azt mondta, hogy a pénzügyminiszterségére nem kellene annyira büszkének lennie.
Staudt Bokrossal, Bokros Staudttal és Bodnárral, majd Staudt ismét Bokrossal vitatkozik. Hogy pontosan miről, azt valószínűleg ők sem tudják.
A jelentések nem fedték a valóságot az elmúlt években, „az emberek biztonságérzete jogosan szenvedett csorbát".
Színesfémtolvajok, agresszív kéregetők, lomibűnözés, végre kibújt a szög a zsákból, és Staudt megbüntetné a szegényeket. Biztonságos szórakozóhelyeket is ígért, bár ő maga alig tudott fejből mondani egy romkocsmát. Egyébként semmi meglepőt nem mond, több kamerát, és erősebb rendőrséget is akar. Szóval annyi derült ki az elmúlt két percből, hogy a Jobbik be akar keményíteni.
A lomizásból élők nagyon bántják a szemét, kényszergyógykezelésre küldené az alkoholista vagy kábítószeres hajléktalanokat, és a baloldali szavazókra is számít a választáson Staudt Gábor. A Jobbik főpolgármester-jelöltjét egy romkocsmában kérdeztük arról, mit tett Budapestért a parlamentben két főpolgármester-jelöltsége között.
Bodnár szerint sok probléma van Budapesten, de soha nem fognak igent mondani a Jobbik programjára.
Tarlós István titkosszolgálatot üzemeltet
na végre egy mondat, amire felkaptam a fejem, de nem tarthatott sokáig a lelkesedésem, Bodnár újra unalmasba csapott át.
Mert szerinte vitapartnerei miniszterelnöki vitát rendeztek, pedig a közbiztonságnál Budapestnek nem sok hatásköre van. Ez pedig itt egy főpolgármester-jelölti vita.
Majd hozott egy példát, mennyire nem működik jól a rendőrség: az ő háza előtt tüntetők laktak egy darabig, pedig este hét után nem volt engedélyük. Ő hiába hívta ki a rendőröket, azok nem jöttek ki.
Felgyorsulhatnak az események a kampány hajrájában, mondta a Modern Magyarország Mozgalom (Moma) főpolgármester-jelöltje, de valószínűleg lottóznia kellett volna, mert annyira felgyorsultak, hogy ő lett a majdnem összellenzéki főpolgármester-jelölt. A magát majomhoz hasonlító Bokros Lajossal készült dupla interjúnkat itt tudja elolvasni.