Ma kezdődik a parlament tavaszi ülésszaka. A jobbikos Gyöngyösi Márton már az ülés elején azonnal idézőjelbe tette a külpolitikai helyzetértékelést. Az MSZP felállította a Jobbik-frakciót Schweitzer emlékére, majd ordas simicskázás kezdődött. A kormányoldal megszavazta Kövér László javaslatát az új munkarendről, ami a politikai vita ritkítását jelenti.
Elkezdődik hétfőn a parlamenti idény, és a tavaszi ülésszak rögtön egy nagy meglepetést is tartogat a képviselőknek. Kövér László kétheti ülésezést javasol, amit az ellenzék egységes tiltakozása ellenére hétfőn meg is szavazhat a Fidesz-KDNP. Készüljünk fel, mostantól minden második héten lesz csak tele a parlament. Orbán Viktor egyelőre nem értékeli az évet.
13:05 van.
A fideszes Lasztovicza Jenő január elején halt meg. A képviselők néma felállással emlékeznek meg róla.
Komoly geopolitikai változások zajlanak a világban, emelkedik szólásra a külügyminiszter. Ezek nem a stabilitás irányában hatnak, erre a magyar külpolitikának is reagálnia kell, mégpedig gyorsan. A magyar külpolitikai céljai a következők:
A kormány egy évvel ezelőtt olyan külpolitikát hirdetett meg, amelyben összetévesztik a külpolitikát a kalmárkodással, mondja az LMP elnöke. És az igazi szövetségeseink Közép- és Dél-Európában vannak.
Tóth Bertalan sokmindennel egyet ért Szijjártó külpolitikai irányaival. Méig nincs viszont külpolitikai akcióterv. Mintha a mindenkori belpolitikai helyzethez akarnák igazítani a külpolitikai érdekeket.
Vejkey Imre megköszöni Szijjártó beszámolóját és azt, hogy Orbán Viktor egyeztetett a frakcióvezetőkkel.
Tényleg ezt mondja a jobbikos Gyöngyösi Márton, és szerinte bizony ilyenkor nagy szükség van az összetartásra. Mivel az idézet nem pontos, a populáris kultúrából a jövőben meríteni kívánó képviselők kedvéért álljon itt az eredeti:
Rogán szerint a külügyminiszter diszkréten hallgatott arról, mi lett volna, ha az elmúlt hónapokban a baloldalra hallgattak volna külpolitikai ügyekben. Amikor Andre Goodfriend vádakat fogalmazott meg, mi mindenféle bizonyíték nélkül meghajtottuk volna a fejünket az USA előtt. Ha hallgattunk volna a baloldalra, akkor minden kapcsolatot megszakítottunk volna az oroszokkal és akkor most csodálkoznánk, amikor a francia elnök eurázsiai gazdasági megállapodást ír alá Putyinnal.
Csak címszavakban:
Sokan hibás útra léptek a bevándorlással kapcsolatban. Európa a multikulturalizmussal gyengítetette a saját keresztény gyökereit, na, ez nálunk nem így lesz, de persze összetett problémáról van szó, amit a Párizsban lelőtt muszlim rendőr, Ahmed esete is jól bizonyít. Ugye értik?
A szerb határszakaszon komoly problémák vannak az illegális bevándorlással. Meg akarják kérdezni ezért a magyarokat, milyen megoldást látnak erre, mondja Rétvári Bence.
A Bajnai-kormány idején nőtt a nyugdíjkorhatár, aztán a Fidesz elvette a korkedvezményes nyugdíjat és megszüntette a magánnyugdíj-pénztárakat, mondja napirend előtt Sneider Tamás (Jobbik). A nők 40 év munkaviszony után kerdvezménnyel nyugdíjba mehetnek, a Jobbik szeretné, ha ez a férfiakat is megilletné. Ez fele annyiba fog kerülni, mint a nőknél, hiszen erre az életkorra a férfilakosság jelentős része elhalálozik.
Válaszolja Rétvári Bence államtitkár Sneider felszólalására, a Jobbik ugyanis egyetlen nyugdíjemelést sem szavazott meg az elmúlt 4,5 évben. 2010-ben érdekes módon a Jobbik programja még hibásnak tartotta a hárompilléres nyugdíjrendszert, azaz a magánnyugdíj-pénztárak létét, amiknek a megszüntetését most bírálják. Sokan a munkanélküliség elől menekültek nyugdíjba, a Fidesz ezt alakította át egy fenntartható rendszerré.
Műfajilag nehéz körülhatárolni Tóbiás József napirend előttijét, aki mindent, de tényleg mindent el akar mondani filozófiai és szocioelemekben bővelkedő felszólalásában. Azért a bizonyos mondatért, amit Simicska Lajos mondott a miniszterelnökről, egy jómunkásembert rendőrökkel vitettettek volna el. Dúl a szegénység. Ha a kormány nem hallja meg az utca hangját, nagy baj lesz. De a szocialisták hallják ezeket a hangokat. Mind több embernek jut egyre kevesebb. A Magyar Nemzeti Bank több millió forintot költ palotaberuházásra, miközben egyre több fiatal meg külföldre, és nem a bevándorlásról kellene beszélni, hanem kivándorlásról.
De az MSZP-frakció felállva emlékezett meg valakiről. Ezt Kövér László ugyan politikai akciónak nevezte, de maga is felállt. Nem hallottuk, kiről van szó, de egy tiszteletreméltó emberről van szó.
Kövér szerint az MSZP ezzel a váratlan és előre nem egyeztetett akcióval megsértette a Ház eddigi szabályait és tekintélyét, még ha az elhunyt főrabbi valóban meg is érdemelte a megemlékezést.
Csak elmondta róla a véleményét. A kormány nem hadakozik vele, ez a kijelentés inkább Simicska Lajost minősíti, reagál L. Simon László Tóbiás felszólalására.
Az LMP elnöke Simicska Lajos Orbán-gyalázását elemzi: február 6-án lehullt a lepel, kiderült minden a foglyul ejtett államról. A Fidesz sokat köszönhet Simicskának, akit ki kellett fizetni, ezért korábban naponta egy milliárd forintot nyert állami pályázaton. Tavaly már csak a közbeszerzések egy részét kapta meg a Közgép, ez fájt Simicska Lajosnak, ezért ment el szánkózni, de megvannak az új oligarchák, Mészáros, Garancsi és a többiek. Erre a bandaháborúra rámegy az ország.
Javította korábbi felszólalását, mert az ondógép kifejezést Szigetvári Viktornak tulajdonította, holott ezt Gréczy Zsolt, a DK szóvivője mondta. Köszönjük.
Ha jól láttuk az élő közvetítésben, végül a teljes Jobbik-frakció is felállt a Parlamentben, amikor Tóbiás József, az MSZP elnöke műsoron kívül egyperces néma felállásra kérte a képviselőket a nemrég elhunyt Schweitzer József nyugalmazott főrabbi emlékére. Azon lehetne vitatkozni, hogy Kövér Lászlónak el kellett volna-e rendelnie magától az ülés elején a tiszteletadást Schweitzernek, hiszen az Országgyűlés nem csak képviselők emléke előtt szokott tisztelegni: így tett például 2006-ban, Puskás Ferenc halálakor is.
Az azonban biztos, hogy Kövér jól kezelte a helyzetet, amikor elrendelte a felállást, majd kikérte magának, hogy egy politikus egyeztetés nélkül ilyen helyzetbe hozzon a minden képviselőt. A kérdés már csak az, hogy mi volt a szocialisták célja: nem tűnik ugyanis a valóságtól nagyon elrugaszkodott feltételezésnek, hogy az emlékezés mellett a Jobbik képviselőit akarták színvallásra kényszeríteni, miután a XIII. kerületi képviselőjük a múlt héten ülve maradt a kerületi képviselő-testület ülésén, majd a párt az illető magánvéleménye kifjezésének titulálta a történteket.
Hol az egyik, hol a másik magyar tulajdonú cég nyer az állami közbeszerzéseken. Így megy ez, L. Simon László szerint Schiffer András túl sok képregényt olvas, de nincs bandaháború, csak kormányzás van.
Magyarország nem tudja befogadni a sok bevándorlót. Egyértelműen ki kell mondani, hogy az ide érkező megélhetési bevándorlókat őrizetbe veszik, és a vizsgálat után kiutasítják. Emiatt azonban szembe kerülnek az Európai Unióval, ezért nemzeti konzultációt indítanak.
Mert nem fogják elhinni: L. Simon szerint is nagyon súlyos probléma a bevándorlás. 2015 elején a Magyarországra irányuló bevándorlás a második legnagyobb Európában. Idén 25 ezren lépték át illegálisan a magyar határt. Két év alatt hússzoros a növekedés. A Koszovóból érkezők száma ezen belül százszorosára emelkedett. Tehát nemzeti konzultáció kell, ez ma harmadszor hangzik el.
A gond ugyanis az, hogy valaha kiszámítható lesz-e a törvényhzás és lesz-e idő a törvényjavaslatok szimpla elolvasására, mondja mosta jobbikos Farkas Gergely.
Szerencsére nem csökkent az interpellációk időtartama, de kéthetente két óra nem ugyanaz mint hetente egy óra, mondja az LMP-s Szél Bernadett. Fontos, hogy a parlamenti közvetítések folytatódjanak és az állampolgárok követhessék a parlament munkáját. Az LMP nem támogatja a javaslatot.
A Fidesz azért akar kéthetes ülésezést, mert ezen a héten is két törvényt tárgyalnak, és a kormánypárti frakció kapkodó módon alkot törvényeket. A második héten pedig nem kellene határozatképesség, azaz a kormánypárti képviselők nem akarnak bejárni dolgozni a munkahelyükre.
Varju László szerint ez itt a lényeg.
Fontos érdek, hogy a parlamenti munkahetet bizottsági munkahét kövesse, mondja Gulyás Gergely. A bizottságokban folyó munka nyilvános, bármilyen tévétársaság közvetítheti őket. Mindig lehet azonnali kérdéseket feltenni, ez sem csorbítja az ellenzék jogait. Franciaországban, Litvániában vagy Szlovéniában sincs heti ülésezés - nálunk ez megmarad, csak kéthetente fognak szavazni. Most lassul a törvényhozás, a rendes eljárás négy hét helyett öt hét lesz.
Ahogy várható volt: 117 igen, 50 nem ellenében megszavazták a tavaszi ülésszak munkarendjét. Az országgyűlés mostantól nem egy, hanem két hétre fogadja el napirendjét. Az egyik héten hétfőn, kedden, szerdán és csütörtökön lesznek plenáris ülések, míg a másik héten csak a hét első napján. A második héten nem lesznek szavazások, interpellációk, vagyis a képviselők többsége várhatóan nem lesz bent a parlamentben.