A fene tudja mi a jobb? Egy hangos tömegtüntetésekkel és aktuálpolitikai üzenetekkel tarkított október 23., vagy az olyan, amilyen a mostani volt: csendes, unalmas és néhol kifejezetten lehangoló. A pártok által megmozgatott emberek száma 20 és 600 között mozgott, pedig most senki nem panaszkodhatott az időjárásra. Küzdelmes munkával összeszedtünk 10 csúcsteljesítményt a 2015-ös megemlékezésekről.
Gyurcsány Ferencnek jár a díj. Ezt amúgy nem mi állítjuk, ő maga mondta: íme egy rekord, mert valószínűleg kevesen tudnak darázzsal a fejükön így megemlékezni.
És a győztes ismét Gyurcsány Ferenc: 3, azaz három percet beszélt. Tőle ez különösen nagy teljesítmény. Ennél rövidebben csak az MSZP szólalt meg: sehogy. Csak egy közleményt adtak ki, amiben azt írták: a kormány nem tud méltóképpen ünnepelni.
Míg a kisebb ellenzéki pártok 20-50 politikust, aktivistát+néhány újságírót és rendőrt tudtak megmozgatni, a fővárosi Fidesz megemlékezésére és a civil Új Magyar Köztársaság rendezvényére pedig kb. 200-200 ember ment el, az abszolút győztes a Jobbik műsoros délutánja volt Gregor Bernadettel, egykori pesti srácokkal és kb. 600 emberrel.
Egy olyan produkció aligha szolgálja az amúgy kormányellenes és a passzív ellenzéket is keményen bíráló szervezet táborának felspannolását, mint az Új Magyar Köztársaság rendezvényén ez a Göncz Árpádról megemlékező kortárs mű.
Az egykori SZDSZ romjain létrejött Szabadelvű Polgári Egyesület amúgy is szomorú megemlékezésén lépett fel Rejtő Gábor, aki riporterünk éles szemű megfigyelése szerint olyan, mintha régi, híres, SZDSZ-körüli énekesből gyúrták volna össze.
Egyértelműen Kósa Lajosnak jár a díj, aki szerint ahogy '56-ban "a magyarok nem haboztak megvédeni az országunkat, úgy ma mi sem habozhatunk, meg kell védenünk Magyarországot, Európát és az európai értékeket". Az 1956-os forradalom és a menekültválság között húzódó 59 évnyi szakadék átugrása talán egyel jobban sikerült Varga Mihálynak a fővárosi Fidesz megemlékezésén.
Akár az egyetlen eredeti megszólalás díját is kioszthattuk volna Szél Bernadettnek. Az LMP társelnöke legalább próbált valami originális gondolattal előállni a sokszor ellőtt 56-os panelek helyett. Szél az 1956-os nőkről beszélt, akiket kihagynak a férfiak által dominált történetírásból. Pedig voltak nők is, akik egyszerű igazságaikhoz ragaszkodtak, és voltak akiket ezért kivégeztek. Tényleg, mi lett volna a pesti srácokkal a pesti lányok nélkül?
Talán már el is felejtettük, pedig egy időben ez szokás volt. Miskolcon most is tartják a szép hagyományt: együtt koszorúzott a Hősök terén lévő emlékműnél a Fidesz, a KDNP, az MSZP, a Jobbik, az Együtt, na és az 56-os szervezetek, és a vitézi rendek, és a politikai foglyok, és több civil szervezet.
A legkeményebb beolvasást ezúttal nem az Orbán-kormány kapta, hanem a Facebookon észt osztók és a béna parlamenti ellenzék. Vajda Zoltán, a tavalyi civil tüntetések résztvevői által alapított Új Magyar Köztársaság ügyvivője szerint az ellenzékiség ma következmények nélküli zsörtölődésben és primitív Orbán Takarodj-posztokkal nyomatott lájkvadászatban merül ki.
És most szólaljanak meg a harangok, mondta Kuncze Gábor a Nagy Imre emlékház előtt összegyűlt, 65 éves átlagéletkorú hallgatóságának. Erre a mellette álló Koncz Imre előkapta a mobilját, odalépett a mikrofonhoz, odatartotta....és megszólaltak róla harangok.
Orbán Viktoré. A mostanában inkább az európai színtéren politizáló miniszterelnök Madridban az Európai Néppárt csúcstalálkozóján van. Innen nyílegyenesen Brüsszelbe utazik, ahol vasárnap rendkívüli EU-csúcsot tartanak a menekültválságról.
Ha ennél több részletre kíváncsi, olvassa el napi összefoglalónkat az idei csendes október 23-ról.