„Ajjaj” – kezdte bánatosan Gyurcsány a napirend előtti felszólalását. „Nem lehet értelmes tárgyi vitát folytatni a kormányfővel, fussunk neki még egyszer” – mondta, az Európai Egyesült Államokra felfűzve beszédét.
Felelevenítette, hogy Orbán hónapokon át követelte az egységes európai határvédelmet, aztán amikor megvalósult, a kormányfő visszakozott, bár végül beadta a derekát.
Gyurcsány szerint nem jó, hogy az EU tagállamai külön-külön tárgyalnak az oroszokkal gázról és olajról. „Nem lennénk jobb pozícióban, ha az EU egyben venné meg a gázt és az olajat? Ez az energiaunió egy része, erről kell beszélni” – villantotta fel a mélyebben integrált EU előnyeit Gyurcsány.
„Jelentős európai és világcégek szabadon mozognak a határok között: de ezeket a cégeket nem tudjuk közösen szabályozni, mert egyesek nem akarják. Pedig az államok erejénél néhány üzleti vállalkozás ereje nagyobb, ezért a közös fellépés eredményes lenne, ahogyan közösen fellépni a bűnözőkkel szemben is.” De ez utóbbit akarják a legkevésbé – mondta Gyurcsány az EU-s ügyészség elleni kormányzati ágálásra utalva.
„Nem szövetségeseket, házastársakat, barátokat keresünk?” „A magyar kormányfő politikai értelemben azt csinál ebben az országban, amit akar. Egy dolog zavarja őt, hogy az EU még létezik.”
„Nekünk nem mindegy, hogy az európai népek demokráciában élnek-e. Valóban, ez nem belügy, ahogy a szociális kérdés sem belügy.”
„Miből kér akkor a maguk kormányfője? Mit akar Európával?” – zárta beszédét egy kérdéssel Gyurcsány.
Gyurcsány Ferenc, a DK frakcióvezetője is szót kért a parlamentben Orbán Viktor után: a Vidámpark elvarázsolt kastélyáról beszél, hogy ott különféle tükrökben láthatja magát az ember. Erről a nyitóképről áttért arra, sikerült-e a magyar kormánypártnak a célját beteljesítenie ezen a választáson. Szerinte nem.
Így állunk egy nappal az EP-választások után – mondta Orbán, a parlament támogatását kérve a program folytatásához. Ezután nagy tapsot kapott a kormányfő, aki messze nem használta ki a számára rendelkezésre álló 20 perces keretet.
Az Európai Unió helyzete nem túl rózsás, mondja a miniszterelnök, meg kell haladnunk az európai növekedést, 2 százalékponttal legalább, ez a kormány célja. Ezért hamarosan gazdaságvédelmi akciótervet jelent be a kormány.
A tegnapi választás a miniszterelnök szerint világossá tette, hogy érdemes a kormánypártoknak folytatni, amit elkezdtek. Arról beszél, mennyi mindent csinált szerinte jól a kormánypárt: például hogy a magyar gazdaság egyre jobban teljesít, a legdinamikusabban fejlődő gazdaságok egyike Európában Magyarország. „A munkanélküliség 3,6 százalékon áll, ez a negyedik legalacsonyabb adat az EU-ban” – fogalmazott.
A szegénység elleni politikában is sikerekről beszélt Orbán: „az EU friss jelentése szerint 1,8 millió ember jött ki Magyarországon a szegénységből”.
"Változást akarnak az emberek" – mondta Orbán a választás üzenetét összefoglalva. "Olyan erőket akarnak látni, akik nem szervezni, hanem megállítani szeretnék a bevándorlást."
A választók a nemzetek és a keresztény kultúra védelmét igénylik, Orbán "Magyarország nevében tárgyalva csak ilyen vezetőket fog támogatni."
A kormányfő az EP-választás okán kért szót az ülésen. „Az eredményeket ismerjük, a tagnapi választáson rekordrészvétel mellett a magyar kormánypártok rekordgyőzelmet arattak.”
„A magyar emberek bebizonyították, hogy Magyarország európai nemzet, európai ország, Európa a mi hazánk is” – mondta Orbán.
A házelnök megérkezett, a terem elcsendesült. Egyperces néma felállással indult a parlament ülésnapja: a 96 évesen meghalt Nagy Ferenc Józsefre emlékeztek. A képviselő az FKGP tagja volt 1990-től, az első földművelésügyi miniszter volt az Antal-kormányban.
Szállingóznak be a képviselők, de a bársonyszékek java még üres. Pintér Sándor belügyminiszter azonban már bent van, Kocsis Mátéval beszélget.
A parlament honlapjára nem sokkal ezelőtt került fel, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szót kért napirend előtt. Erre majd reagálhatnak a frakciók. Illetve a DK nevében szót kért a frakcióvezető, Gyurcsány Ferenc is. Rajtuk kívül Tordai Bence (Párbeszéd), Hiller István (MSZP), Juhász Hajnalka (KDNP), Jakab Péter (Jobbik), Keresztes László Lóránt (LMP) és Halász János (Fidesz) kért szót napirend előtt.
Vasárnap lezajlott az EP-választás, amelyet hatalmas fölénnyel nyert meg a Fidesz. Emlékeztetőül:
Itt soroltuk fel, kik lesznek várhatóan a képviselők, és itt elemeztük a választást alaposabban. Ezek után ül össze hétfőn a magyar parlament.