Gyurcsány Ferenc a kultúrával összefüggésben kifejtette: most a hatalom mondja meg, hogy milyen kultúrát szeretne látni, és megrendelést ad, hogyan kell jó könyvet írni.
„Ez a feslettség nemcsak a hatalom és az állam világát jellemzi, hanem a hatalmat gyakorlók kiscsoportos világát is” – fogalmazott a DK elnöke.
Szerinte az orbáni világ valójában nem bátor, hanem nagyhangú. Az a bátor hatalom, amely arra ösztökéli országát, hogy próbálja meg birtokba venni a jövőt. De az orbáni hatalom nem így tesz, hanem „mokány fickónak” mutatja magát, valójában azonban durva. „A jobboldal sértéstömeget, embertelenséget közvetít” – mondta Gyurcsány Ferenc.
Azt is mondta, hogy ez a hatalom nem keresztény. Hozzátette: nem lehet egyszerre két urat szolgálni, a keresztények istenét és Mammont, a pénz és vagyon hívőinek urát. Gyurcsány Ferenc szerint Orbánék „nem egyszerűen hazudnak, hanem gyalázzák közös kereszténységünket”.
Gyurcsány Ferenc körülbelül negyven percben értékelte az évet, holnap Orbán Viktor áll színpadra, az Index percről percre tudósít a miniszterelnök beszédéről is.
„Gyalog jöttem, kabát nélkül, remélem, nem fáztam meg” – fordult rá az évértékelő utolsó szakaszára Gyurcsány Ferenc, majd a szubatomi részecskékkel folytatta. Felidézte Albert Einstein és Niels Bohr vitáját arról, meghatározható-e pontosan az adott pillanatban a szubatomi részecskék állapota. Einstein többek között azzal érvelt, hogy Isten nem vethet kockát, nem lehet ilyen bizonytalanság a rendszerben, ám végül mégis Bohrnak volt igaza.
Gyurcsány Ferenc ezt úgy kötötte össze a politikával, hogy bizonytalanság van, tehát a választás sem dőlt el.
Valamikor az idő múlik, valamikor az idő lejár. Nekik lejárt az idejük, nekünk meg eljött az időnk.
Gyurcsány Ferenc szerint ezt a bizonytalanságot úgy kell feloldani, hogy a haza fényre derüljön, és gondolják azt róluk, hogy becsületesen, hazafias európai polgárként jól szolgálják a hazát, a köztársaságot és Európát.
Gyurcsány Ferenc a beszédében kitért a Demokratikus Koalícióra is. Azt mondta: vitathatatlanul a DK-t támogatják messze a legtöbben az ellenzékben. Úgy fogalmazott: „A DK egy egészséges és érett párt.”
Párton belül a vitákat egymással beszélik meg, vigyáznak egymásra, ezt meg kell tartani a továbbiakban is. Egy nagyobb pártnak azonban nagyobb felelőssége van, mégpedig az, hogy a kormányzat működjön, és olyan program legyen, amely ezt a hazát felemeli.
Büszkén éljük meg, hogy ma nekünk van a legtöbb támogatónk
– hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc. Majd azt is hozzátette: nem sugallhatnak felsőbbrendűséget.
Gyurcsány Ferenc azt mondta: koalíciós kormány lesz, lesznek viták, de ezt jónak tartja, a jó kormányzás ugyanis nem olyan, hogy semmit sem beszélnek meg egymással. „Időnként hol így, hol úgy” – tette hozzá, majd kijelentette:
A demokrácia egy vitatkozós rendszer.
Továbbá kiemelte: az ellenzék kész a kormányzásra, Márki-Zay Péter kész a miniszterelnökségre.
„Ha nem akarunk nagyon magas elvi szinten beszélgetni, akkor azt kell mondjam, van legalább két okom, hogy miért figyelmeztetek arra, meg kell tanulni békében élni” – mondta Gyurcsány Ferenc, aki szerint vitatkozni, érvelni szabad, de nem szabad megpróbálni a másikat nem létezőnek tekinteni.
Alkotmányos keretek között nincs felsőbbrendű és alsóbbrendű eszme.
„El akartak tüntetni bennünket a föld színéről, azt mondták, ők a haza, de nem sikerült nekik” – tette világossá a DK elnöke, hozzátéve: az emberi hit nem győzhető le nyers fizikai erővel.
A pártot kell legyőzni, nem a hazát, ez a cél.
Gyurcsány Ferenc azt kéri, gondoljunk vissza arra, honnan indultak ezek az ellenzéki pártok, milyen céljaik voltak, kivel szemben fogalmazták meg magukat. A hat párt vezetői egy asztalnál ülnek mostanában minden második nap éjszakánként, ez nagyszerű politikai és emberi teljesítmény, együtt tartja őket a hazafias meggyőződés és az európai elkötelezettség.
Gyurcsány Ferenc szerint nem az dönti el a sorsukat, hogy az emberek egyetértenek-e a szakpolitikai terveikkel, az a kérdés, hogy akarják-e a kormányfő maradását, ez a választás népszavazás lesz a rendszerről, ők vagy nem ők, Kelet vagy Nyugat. Az ellenzék miniszterelnök-jelöltje Márki-Zay Péter.
Gyurcsány Ferenc szerint fontos kérdés, hogy mi lesz a választások után. Azt szeretnék, ha sok-sok szavazó támogatná őket. Az ellenzéknek 2,5 millió szavazója van, és lényegében ugyanennyi az orbáni hatalom mögött is. A DK elnöke hangsúlyozta: muszáj elgondolkodni azon, hogy mi a sorsa ennek a két oldalnak.
„Hunniának és Pannóniának együtt kell tudnia élni” – fogalmazott. Ha ez nem így volt a múltban, az történelmi tragédiákat szült, például István és Koppány konfliktusát. Nem tárgyalóasztal mellett ért véget, Koppány négy darabban végezte.
Meg kell tanulnunk együtt élni, ez a sorsunk
– hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc. Kifejtette: aki kormányoz, annak a hazát kell képviselnie. Az ellenzék nem revánsot akar, hanem tisztességes Magyarországot.
„Hazafias koalícióról beszélünk, amely abban nagyon biztos, hogy élni kell hagyni az embereket, élni és élni hagyni” – jelentette ki az ellenzék céljairól a DK elnöke. Azt is mondta: az ellenzék vigyázna a magánélet szentségére, és azzal foglalkozna, ami a dolga.
Gyurcsány Ferenc a kultúrával összefüggésben kifejtette: most a hatalom mondja meg, hogy milyen kultúrát szeretne látni, és megrendelést ad, hogyan kell jó könyvet írni.
„Ez a feslettség nemcsak a hatalom és az állam világát jellemzi, hanem a hatalmat gyakorlók kiscsoportos világát is” – fogalmazott a DK elnöke.
Szerinte az orbáni világ valójában nem bátor, hanem nagyhangú. Az a bátor hatalom, amely arra ösztökéli országát, hogy próbálja meg birtokba venni a jövőt. De az orbáni hatalom nem így tesz, hanem „mokány fickónak” mutatja magát, valójában azonban durva. „A jobboldal sértéstömeget, embertelenséget közvetít” – mondta Gyurcsány Ferenc.
Azt is mondta, hogy ez a hatalom nem keresztény. Hozzátette: nem lehet egyszerre két urat szolgálni, a keresztények istenét és Mammont, a pénz és vagyon hívőinek urát. Gyurcsány Ferenc szerint Orbánék „nem egyszerűen hazudnak, hanem gyalázzák közös kereszténységünket”.
„A keresztény lehajol, nem ágaskodik, a keresztény megbocsájt, nem büntet, a keresztény szeret, és nem gyűlöl” – hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.
Itt pogány barbárokkal állunk szemben, akik a kereszténység szent ügyébe próbálják burkolni magukat.
A DK elnöke szerint amikor a teremtő szétválasztotta a világosságot és a sötétséget, akkor nem az Elios Zrt.-re gondolt. Amikor megteremtette a szárazföldi állatokat, akkor nem Semjén Zsoltra gondolt, aki magát sportvadásznak próbálja bemutatni.
„A fáradtság egy dolog, viszonylag természetes, tizenkét év alatt sok mindenben el lehet fáradni, a feslettség ennél azért rosszabb” – folytatta a DK elnöke.
Azt a hatalmat tekintem feslettnek, amely nem képes saját szabályai és elvei szerint sem élni, a közéletben részt venni.
Amikor már nincs egész, nem tartja együtt a korábban megnevezett elvek, álmok, értékek sokasága a kormányzást. Gyurcsány Ferenc szerint itt valóban ez van, és a magyar politika erkölcsi és politikai értelemben is feslett, mert nem lehet egy politika erkölcsös, ha az derül ki, hogy a kormánypárt frakciójának tagjai ennyi „köztörvényes disznóságot” soha nem követtek el.
Majdnem biztos vagyok benne, hogy ez a kormány az elmúlt évszázad legkorruptabb hatalmi rendszere.
A kulturális feslettségről elmondta: az a kérdés, hogy a kultúra szemüvegén keresztül nézzük a hatalmat vagy a hatalom szemüvegén keresztül a kultúrát. Gyurcsány Ferenc olyan országot szeretne látni, ahol a közös kultúránk formálja azt a hatalmat, aminek mi adunk mandátumot. Ma a hatalom mondja meg, hogy milyen kultúrát szeretne látni.
Gyurcsány Ferenc szerint ez a kormány, az orbáni hatalom elfáradt, és egyébként egy „feslett hatalom”. A fáradtnál nem arra gondol, hogy hányszor tud felemelni ötven kilót a külügyminiszter a konditeremben vagy hány kört fut le a Margit-szigeten. A DK elnöke arra gondol, hogy a kormány híján van az új ideáknak, a frissítő eszméknek. „Új történetek, megoldások, új álmok nem érkeznek Magyarországra” – jelentette ki.
Gyurcsány Ferenc szerint nem lehet megengedni, hogy egy szűk, tehetős réteg mellett egyre többen a hátramaradottak Magyarországát képviseljék, éljék és szenvedjék. „Az ország mindannyiunké, nemcsak kulturális, nyelvi, történelmi értelemben, hanem közelebb kell hozni egymáshoz az életlehetőségeket” – szögezte le.
Mondhatják, hogy ez egy baloldali gondolat, bánom is én, szerintem ez egy tisztességes gondolat.
„Ez egy gyilkos kormány?” – tette fel a kérdést Gyurcsány Ferenc, azzal folytatva, hogy óvatosan kell bánni a szavakkal, még akkor is, ha olyan lélegeztetőgépeket vásárol a kormány, amelyek akár veszélyesek is lehetnek.
Barbár és felelőtlen kormánya van ennek az országnak, amely nem érti: az elsődleges feladat az, hogy vigyázzon az emberekre, ehelyett sokszor ő a baj forrása.
Gyurcsány Ferenc elmondta: az ellenzéki pártok sokszor kritikát fogalmaznak meg a kormánnyal szemben, de ez természetes, hiszen ez az ellenzék dolga. A legnagyobb különbség a kormány és ellenzéke között az, hogy hol a helye Magyarországnak. Moszkva, Berlin, Párizs, Ankara más-más jövőképet jelent. Gyurcsány Ferenc szerint a fontos kérdések:
„Akik végigélték az elmúlt éveket, azok pontosan tudják, hogy az évértékelő furcsa műfaj, van benne évértékelés is, de a politikustól nem elemzést várnak, sokkal inkább azt, hogy mi a teendő, hol tartunk, hova megyünk, melyikünknek mi a dolga” – kezdte Gyurcsány Ferenc 18. évértékelő beszédét.
Ha sommásan fogalmaznék, azt mondanám, hogy pocsék év volt a tavalyi.
Ezt árnyalva hozzátette: reméli, hogy mindenkinek a magánéletében voltak örömteli pillanatok is, egy érintés, egy siker, egy gyógyulás.
Gyurcsány Ferenc Facebookon már bejelentkezett az évértékelő helyszínéről, a DK elnöke posztjában így fogalmaz:
Egy pohár víz és egy párszavas jegyzet. Ennyi kell egy évértékelőhöz.
Gyurcsány Ferenc évértékelője 15 órától kezdődik, az Index percről percre tudósít a beszédről. Orbán Viktor miniszterelnök holnap 15 órától értékeli az évet, Márki-Zay Péter jövő hét szerdán.