A kormány célja, hogy az állami meteorológiai szolgálat korszerű és versenyképes szervezetként működjön, amely megfelel az állam és az energiaszektor, a közlekedés és az agrárium által támasztott elvárásoknak – közölte az Indexszel az Energiaügyi Minisztérium az Országos Meteorológiai Szolgálat átalakítását firtató kérdésünkre. A levegőtisztaság védelmének előtérbe kerülése és a meteorológiai előrejelzések pontosságának javulása a tárca szerint nemzetgazdasági szinten érzékelhető lökést adhat a mezőgazdaságnak, az energiaiparnak, a közlekedésnek és a turizmusnak.
Az év végén megszűnik az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ), ahogyan arról pénteken az Index is beszámolt. Amint azt az alaphírben is jeleztük: állami cég veszi át az OMSZ feladatait, a meteorológiai szolgálat kormánytisztviselőinek jogviszonya pedig 2024. január 1-től munkaviszonnyá alakul. Emlékezhetünk, az 1870-ben alapított, tehát több mint 150 éves múltra visszatekintő szolgálat tavaly nyáron nagyobb figyelmet kapott, mint korábban bármikor, miután augusztus 20-án az OMSZ kedvezőtlen időjárás-előrejelzése nyomán lefújták az Európa legnagyobb tűzijátékaként beharangozott programot, csakhogy az államalapítás ünnepének estéjén végül mégsem volt vihar, ami miatt ne lehetett volna fellőni a rakétákat.
Akkor menesztették a szervezet elnökét és elnökhelyettesét, Radics Kornéliát, illetve Horváth Gyulát, amikor pedig idén júliusban Szanka Gábort nevezték ki a szolgálat élére, már arról is szóltak a hírek, hogy nagyobb változások, vele együtt intézményi reform következhet. Péntek óta körvonalaiban ismerjük az új kereteket, most pedig arra kértük az illetékes tárcát, hogy a főbb tartalmi elemeket is foglalja össze, hogy tisztán lássuk, miért volt erre a lépésre szükség, mi volt az átalakítások fő motivációja.
A kormány célja, hogy az állami meteorológiai szolgálat korszerű és versenyképes szervezetként működjön, amely megfelel az állam és az energiaszektor, a közlekedés és az agrárium által támasztott elvárásoknak. Ennek érdekében az Országos Meteorológiai Szolgálat új néven és szervezeti struktúrában folytatja működését, a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. 2024. január 1-jén kezdi meg a feladatainak ellátását
– közölték az Index megkeresésére az Energiaügyi Minisztériumnál (EM). Kifejtették, hogy a mostani időszak egyik legnagyobb kihívása az ország energetikai rendszerének átalakítása és ezzel összefüggésben a klímaváltozással kapcsolatos jelenségek kezelése. „Az állami meteorológiai szolgálat ezért a jövőben megkerülhetetlen szerepet és feladatot kap a klímasemlegességi törekvések, a fosszilis alapúról megújulóra átálló energiatermelés kapcsán az időjárásfüggő megújuló energiák támogatásában, valamint a globális felmelegedés következtében fellépő időjárási jelenségek hatékony kezelésének elősegítésében” – tették hozzá a Lantos Csaba által vezetett szaktárcánál.
Az energiaszektor szereplőinek tevékenységük ellátásához, valamint az energiahatékonysághoz és az energiadiverzifikáció nagyobb mértékű megvalósításához, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez, illetve a levegőminőség javításához kapcsolódó célkitűzéseik eléréséhez nélkülözhetetlen az időjárási és éghajlati viszonyok minél pontosabb ismerete. Ezért az EM tájékoztatása szerint a jövőben a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. tevékenysége az előrejelzések további fejlesztésével és
speciális, kifejezetten az energiaszektor elvárásaira koncentráló szolgáltatásokkal – például nagyobb felbontású speciális előrejelzésekkel – segítheti a termelés-menetrendezéssel, a rendszer és hálózatüzemeltetéssel kapcsolatos kockázatok és költségek csökkentését, így növekedhet az energiahatékonyság és az energiabiztonság.
Kiemelt cél továbbá, hogy 2024. július 1-jétől egységes szakmai irányítást kapjon a levegőtisztaság-védelem, ekkortól a kormányhivatalok helyett a társaság láthatja el az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat működtetésével kapcsolatos feladatokat. Ez lehetővé teszi a hálózat megújulását, ezáltal javulhat az adatok rendelkezésre állása és minősége, valamint pontosabbá válhat a lakosság tájékoztatása.
Emellett a jövő év elejétől a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.-től a társasághoz kerülhetnek egyes környezetvédelmi – így az uniós ökocímkével kapcsolatban ellátott – feladatok és uniós projektek. Január elsejétől az Energiastratégia Intézet Nonprofit Kft. helyett a társaság üzemeltetheti a Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszert (NATéR), és biztosíthatja az adattartalom folyamatos frissítését, valamint az informatikai rendszer működtetését.
Lapunk megkeresésére a minisztériumnál arra is felhívták a figyelmet, hogy a szervezet átalakításával a levegőtisztaság védelmének előtérbe kerülése és a meteorológiai előrejelzések pontosságának javulása az időjáráshoz köthető eseményekre való felkészülésen túl a GDP növekedéséhez is hozzájárul
(Borítókép: Az Országos Meteorológiai Szolgálat [OMSZ] egyik munkatársa Budapesten 2019. január 24-én. Fotó: Balogh Zoltán / MTI)