A kormány azt szeretné, ha a magyarországi zsidó szervezetek között konszenzus lenne a Sorsok Házáról. Gulyás Gergely szerint méltatlan és kisstílű a vita, ami ezzel kapcsolatban korábban kezdődött.
Véget ért Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Szentkirályi Alexandra tájékoztatója. Köszönjük olvasóink figyelmét!
A magyar kormány reméli, hogy helyreáll az együttműködés. Gulyás Gergely úgy vélekedett, vannak nézetkülönbségek, de a négy országnak vannak közös érdekei, szükség van pragmatikus együttműködésre.
Gulyás Gergely a kárpátaljai magyarság helyzetét emelte ki, a magyar kormány egyik célja a magyar oktatás korábbi feltételek szerinti megszervezésének lehetősége.
Megkérdezték Gulyás Gergelyt, hogy 2025. március 3-a után (lejár a Nemzeti Bank élén Matolcsy György mandátuma) ki fogja vezetni a Pénzügyminisztériumot, biztos-e Varga Mihály miniszteri posztja. Gulyás Gergely elmondta, hogy erről Orbán Viktor dönt. „Az enyémet se tekintsék biztosnak” – jegyezte meg Gulyás Gergely.
A kormány azt szeretné, ha a magyarországi zsidó szervezetek között konszenzus lenne a Sorsok Házáról. Gulyás Gergely szerint méltatlan és kisstílű a vita, ami ezzel kapcsolatban korábban kezdődött.
Gulyás Gergelyt megkérdezték arról, hogy az Európai Parlamentben (EP) Daniel Freund német képviselő arról beszélt: Magyarország nem teljesítette az elvárásokat, amelyekért cserébe fel lehetett szabadítani a költségvetés nem befagyasztott részét. Daniel Freund utalt rá, hogy bíróságra kerül az ügy, perelnék az Európai Bizottságot. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Facebook-oldalán erre úgy reagált:
Ismerjük ezt a reflexet egyes németektől: kisebb ország véleménye nem tetszik, meg fogják valahogy támadni. Igen, náci tempó.
Gulyás Gergely kiemelte, hogy az EP nem döntött arról, hogy bírósághoz kellene fordulni, ő egyébként a német képviselőről finomabban fogalmazott, és „birodalmi tempót” említett.
Gulyás Gergely a jogszabályi enyhítésről, ami lehetővé teszi, hogy külföldi labdarúgókat is tudjanak igazolni a magyar klubok, elmondta: bár nagyon szimpatikus a magyarokkal felálló és a bajnokságot vezető Paks, örül a sikereiknek, de nem kellene korlátozni a magyar csapatokat az európai versenyben, ráadásul világjelenség, hogy sok klubcsapat nem a saját hazája játékosaival szerepel, az átigazolási piac pedig időponthoz van kötve, ezért kellett módosítani.
A NATO erősebb lenne, ha Svédország a teljes jogú tagja lenne? Gulyás Gergely a kérdésre válaszolva elmondta: több ország nagyobb erőt jelent, ha azonban a NATO összerejét veszik alapul, akkor Svédország hozzájárulása minimális, szerény hozzájárulás a szövetséghez.
A miniszter egyébként kifejtette, ha nem fontos a svédeknek a tagság ratifikálása, akkor neki miért kellene rosszul éreznie magát? Szerinte a svéd kormánynak meg kellene kérdeznie, hogy milyen aggályai vannak a Magyar Országgyűlésnek, és mit tehetnek annak érdekében, hogy ezeket eloszlassák. Az aggályok okáról elhangzott, hogy Svédország általánosságban (az unióban is) támadja Magyarországot.
Gulyás Gergely a rákosrendezői beruházással kapcsolatban elmondta, tárgyalnak arról, hogy mit fognak építeni, benne lehet metróhosszabbítás is, de ott még nem tartanak, hogy a részleteket kidolgozzák. A miniszter egyébként úgy látja, az összes metrót meg kellene hosszabbítani, lehet, újat is kellene építeni, a kérdés az, hogy hol vannak a költségvetési korlátok.
A miniszter kijelentette, hogy a Szovjetunióban nagyobb tisztelete és jelentősége volt a jognak, mint az Európai Unióban, nyers hatalmi küzdelem zajlik, a magyar kormányt a migrációs álláspontja és a gyermekvédelmi törvény miatt nem szeretik, de egyetlen fillérről sem mondanak le, néhány éven belül pedig el kell fogadni az uniós költségvetést, amihez egyhangúság kell.
Újságírói kérdésre az örökbefogadás témájában Gulyás Gergely elmondta: a kormánynak nincsenek érvei az állami intézmények mellett a homoszexuális párokkal szemben, mert soha nem is állítottak ilyet, vagyis nem foglaltak állást a kérdésben.
Davosban Novák Katalin köztársasági elnök arról beszélt, hogy Ukrajnát továbbra is támogatni kell. A minisztert megkérdezték, hogy ha ez a magyar álláspont, akkor miért nem szavazta meg Orbán Viktor az Ukrajnának szánt támogatást.
Gulyás Gergely hangsúlyozta: közvetlenül, uniós és kétoldali alapon is támogatták Ukrajnát. A kormány álláspontja azonban az, hogy válasszák le az uniós költségvetésről az ukrán támogatást, és nemzeti alapon határozzák meg a támogatás mértékét. A miniszter leszögezte: ne közös hitelfelvétellel és ne a költségvetésen belül segítsék Ukrajnát, ez a magyar álláspont, de nem Ukrajna támogatása ellen vannak.
Kinek a győzelmét várja a kormány az orosz–ukrán háborúban? – kérdezték meg a minisztertől, mert Novák Katalin azt mondta, hogy Oroszország nem győzhet, Orbán Viktor viszont korábban úgy vélekedett, hogy Ukrajna nem győzhet. Gulyás Gergely erre azt válaszolta:
Csak vesztesek vannak, több százezer ember halt meg mindkét oldalon.
Gulyás Gergely szerint az előkészület maga a külügyminiszteri találkozó. Orbán Viktor nem zárkózik el, de a miniszter hangsúlyozta, elő kell készíteni, hogy legyen értelme a találkozónak.
Gulyás Gergely leszögezte, van egy jó gyermekvédelmi törvény, amit meg kell védeni. Alapvetően úgy látja, hogy ez a rendszer, bár mindig tökéletesíthető, de jó, persze lehet még jobb javaslatokat tenni. Korábban történt olyan bejelentés, hogy dolgoznak a törvény szigorításán.
Gulyás Gergelyt a németországi gazdatüntetésekről kérdezték, elmondta: a kormánynak nincs véleménye, a személyes véleménye az, hogy vannak kevésbé jó tulajdonságaik is a németeknek: akár jót vagy rosszat csinálnak, azt igyekeznek 150 százalékosan csinálni. A „zöldítésnek” láthatók most a következményei, miközben józan ésszel mindenki egyetért, hogy szükség van zöldmegoldásokra. A miniszter megjegyezte: soha nem látott mélységekben van a német kancellár megítélése.
Ukrajnával enyhülni fog-e a viszonyunk, ahogy ez például Szlovákiával megtörtént? Gulyás Gergely az újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: ne zárjuk ki ennek lehetőségét, a kormánynak alkotmányos kötelezettsége, hogy jó kapcsolatokra törekedjen mindenkivel. Kárpátalján magyarok élnek, ezért Magyarországnak speciális érdeke is van Ukrajnában. Bekövetkezhetnek komoly változások a kapcsolatokban.
Miről tárgyalt a magyar delegáció Nigerben és Csádban? Előbbivel kapcsolatban és a migrációs politikával összefüggésben Gulyás Gergely miniszter elmondta: szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy helyben segítsenek (a Hungary Helps Programmal), helyben oldják meg a problémát. Továbbá megjegyezte: „A csádi katonai misszió jól halad.”
Az újszülöttek ingyenes SMA-szűrésének megszűnéséről Gulyás Gergely kijelentette, átmeneti helyzet, helytelennek tartja, és bízik benne, hogy olyan döntést hoznak, amely ezt visszaállítja.
A miniszter a bizalmi vagyonkezelésről kifejtette, a kormány azért foglalkozott ezzel a kérdéssel, hogy legyen egy átlátható eljárás arra az esetre, ha az üzleti életben sikeres emberek csatlakoznak a kormányhoz, de semmilyen vagyoneltitkolási cél nincs.
A főváros, valamint az Építési és Közlekedési Minisztérium tárgyal a Budapest-bérletről, Gulyás Gergely szerint mindent az asztalra kell tenni. A cél az, hogy úgy tudjon közösen terheket vállalni a kormány és a főváros, hogy azzal valamennyi közlekedő jobban járjon.
Megkérdezték a minisztert, hogy beszélt-e már Orbán Viktor miniszterelnök Donald Tusk lengyel kormányfővel. Gulyás Gergely elmondta: nem volt hivatalos találkozó még közöttük, de az uniós csúcson beszélgettek, régóta ismerik egymást, és egyébként is egymás mellett ültek.
A holokauszt-emlékévvel kapcsolatban megkérdezték a minisztertől, hogy betiltják-e a becsület napi neonáci felvonulásokat, Gulyás Gergely elmondta: a gyülekezési jognak világos alkotmányos jogai vannak, 2013-ban ezek szigorodtak, az emberi méltóságot sértő rendezvényeket be lehet tiltani, a rendőrségnek kell megvizsgálnia.
Gulyás Gergely a főpolgármesteri pozícióról elmondta, a Fidesznek lesz saját jelöltje, jövő héten tartanak elnökségi ülést, ott az egyik téma az lesz, hogy kit indítanak főpolgármester-jelöltként. Február végéig biztosan döntenek, de elképzelhető, hogy ez korábban is megtörténik.
Gulyás Gergely úgy látja, a pedagógushiánnyal kapcsolatban van egy legitim vita, a pedagógusok száma jelentős mértékben nem csökkent, miközben a gyermekek száma igen. Az jogos felvetés, hogy az iskolai struktúrát kell-e alakítani, de ez érzékeny kérdéseket vet fel. A miniszter elismerte, hogy bizonyos szakterületeken van hiány, például a természettudományos területen a szükségesnél kevesebb pedagógus van.
Az Index megkérdezte, hogy mi a garancia arra, hogy a kormány megvédi a munkahelyeket, nem érzik-e politikai kudarcnak, hogy van, ahol a magyar emberek elvesztették az állásukat a vendégmunkások miatt.
Gulyás Gergely elmondta: ha így történt volna, akkor is kudarc lenne, ha a kormánynak semmi köze nem lenne hozzá. A miniszter azonban hozzátette, hogy az érintett cég nem kommunikált egyértelműen, de ez szerdán este már tisztázásra került. A vizsgálat folyamatban van.
A miniszter hangsúlyozta: világos szabályok vannak, akkor lehet nem magyar munkavállalót alkalmazni, ha magyar munkavállaló nem akarta betölteni az adott állást. A magyar szabályozás kizárja a visszaélést.
Gulyás Gergely a reptérvásárlásról elmondta, amíg nincs megállapodás, a magyar tárgyalási pozíciót nem gyengítheti azzal, hogy részleteket mond. Rendkívül közel van a megállapodás bejelentése, akkor minden részletre fény derül, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter most is ebben az ügyben tárgyal.
Az Index megkérdezte, hogy születhet-e megállapodás Ukrajna anyagi támogatásáról a februári uniós csúcson, illetve mi most Magyarország feltétele, a lépcsőzetes kifizetésbe belemenne-e a kormány.
Gulyás Gergely azt mondta: tárgyalnak az Európai Bizottsággal, távol állnak az álláspontok, nem biztos, hogy lesz megegyezés, de a 26 uniós tagállam körében megoldhatják a támogatást (tehát Magyarország nélkül), kétoldali megállapodás keretében azonban nem elképzelhetetlen, hogy Magyarország is támogassa Ukrajnát.
Gulyás Gergely úgy látja, Magyarország uniós szavazati jogának felfüggesztésére nincs reális lehetőség, az Európai Parlamentnek pedig nincs ehhez köze, csak „öncélú örömszerzés” volt a petíció néhány liberális képviselőtől.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint Svédország a nyári NATO-csúcsig biztosan belép a szövetségbe. Az Index megkérdezte, hogy megszavazza-e ezt addig a Magyar Országgyűlés?
Gulyás Gergely azt mondta: úgy látszik, hogy a svédeknek nem olyan fontos ez, mert a kormányt nem keresték, a bizalom erősítéséhez kapcsolatfelvételre van szükség, mert vannak aggályok a svédekkel szemben.
Gulyás Gergely szerint ha van olyan terület, ahol egységes európai fellépés szükséges, az a nagy technológiai cégek szabályozása, ilyen például a YouTube és a Facebook.