New York egyik impozáns épületét, a 41 évig a világ legmagasabb felhőkarcolója címet viselő Empire State Buildinget egy 20 millió dolláros beruházással energiatakarékosabbá teszik, írja a Guardian.
Az art deco stílusban épült felhőkarcoló felújítása nyáron kezdődik, melynek részeként renoválják az épületet, illetve elvégzik az energiatakarékosságot célzó átalakításokat is. A munkálatokat várhatóan 2013-ban fejezik be.
Legkésőbb március végéig nyilvánosságra hozza a környezetvédelmi minisztérium, hogy Magyarország pontosan mennyiért értékesítette szén-dioxid-kibocsátási kvótáit, mondta Oláh Lajos, a tárca államtitkára egy januári háttérbeszélgetésen. Április elején azonban az árak még mindig nem ismertek, és úgy tűnik, még legalább néhány hét eltelik, mire megtudhatjuk, milyen összegeket tartalmaztak a megkötött szerződések.
Közös oktatási programot indít keddtől az ORFK és a környezetvédelmi minisztérium, a képzés célja, hogy a rendőrségnek azokat a munkatársait, akik részt vesznek a természetkárosítással összefüggő bűncselekmények nyomozásában, felkészítsék a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló Washingtoni Egyezmény (CITES), a vonatkozó EU rendeletek és a magyar természetvédelmi jogszabályok betartatására, illetve a jogellenes állat- és növénykereskedelem elleni fellépésre.
A globális felmelegedés következtében olyan ütemű olvadás zajlott le az elmúlt százötven évben az Alpokban, hogy Svájc és Olaszország a két ország között található határok újrahúzásáról döntött. Az eddigi határ ugyanis áthaladt a hegységben található gleccsereken, amelyek felszíne az elmúlt évszázadban folyamatosan zsugorodott.
Gyep borítja egy hónapon át az 1996-ban átadott Váci úti Duna Plaza földszintjét. A füvesített részekre, ha akarnak, a bevásárlók is leülhetnek piknikezni, pihenni. „Fűre lépni szabad akcióval" ezer négyzetméter járófelületet borítottak be gyeptéglákkal, bukszusokkal, az emeletekre pedig rügyező fákat telepítettek.
A pláza új tulajdonosa, a francia Ségécé azt vette tervbe, hogy megújítja a több mint egy évtizedes épület imázsát. Az általános zöldítés része, hogy a felhasznált gyeptéglákkal az akció után a környéket akarják feldobni, várhatóan a bevásárlóközponttal szemben lévő, a Váci út túloldalán található közterületre helyezik majd ki őket.
Dankowsky György, a pláza igazgatója az Indexnek azt mondta, a cég nem csak olyan külsőségekben, például az üzlethelyiségek portáljainak cseréjével igyekszik frissíteni, hanem azt is szeretnék elérni, hogy az épület energiafelhasználását jelentős részben megújuló források biztosítsák.
Ehhez az egyik ötlet egy szélkerék lenne, amely vagy a tetőn, vagy egy külön telken termelné az áramot, de hőcserélő berendezéssel is csökkenteni akarják a pláza gázfogyasztását. Mindkét projekt engedélyeztetése és hatásvizsgálata folyamatban van.
Spanyolországban hamarosan óriási robothalakat engednek a tengerbe. A másfél méter hosszú robotállatok a pontyra hasonlítanak, és az érzékelőikkel ki tudják mutatni a tengeri szennyeződéseket, például a hajók üzemanyagát és a környezetromboló vegyszereket.
Az egyenként húszezer brit fontot - körülbelül 6,5 millió forintot - érő robotokat a Biscay-öbölnél eresztik bele a tengerbe, valamikor a következő másfél évben. A szerkezet kifejlesztésében a BMT Group mérnöki tanácsadó cég és az essexi egyetem kutatói vettek részt.
A robotokat nem kell irányítani, és az akkujuk 8 óra alatt merül le. A tudósok abban reménykednek, hogy a robothalakkal hamarabb kimutathatják a szennyeződéseket, és gyorsabban tudnak reagálni.
Lakossági tiltakozásra megszüntetik a hulladékégetést a Vértesi Erőműben, és visszaadják az 2009-re érvényes hulladékégetési engedélyüket, közölte az MTI-vel pénteken az oroszlányi kistérség sajtóreferense.
Ivák István tájékoztatása szerint gázálarcot és pormaszkot öltve tiltakozott több résztvevő az oroszlányi képviselő-testület csütörtök esti közmeghallgatásán a Vértesi Erőmű hulladékégetési kísérletei ellen. A felszólalók a rákos betegségek növekedése és ingatlanjaik elértéktelenedése miatt is aggodalmuknak adtak hangot.
A 250 résztvevővel zajló, három és fél órás vita végén Szabó Pál kijelentette, hogy amíg ő a vezérigazgató az erőműben, nem lesz több hulladékégetés, mondta el Ivák István.
Eltávolították a Csukáséri főcsatornából a szerdán talált higanyt és feloldották a harmadfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget is, közölte pénteken az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (ATIKÖVIZIG) környezeti kárelhárítási vezetője.
Másodfokon is pert nyert az Energia Klub az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) ellen, a döntés értelmében a nyilvánosság is megismerheti, mi történik 3,5 tonna veszélyes atomhulladékkal.
Amikor 2003. április 11-én éjszaka a Paksi Atomerőműben, mulasztások és hibák sorozata után a fűtőelemeket tisztító tartályt kinyitották, annak csaknem ezer fokos tartalmára hideg víz zúdult, ezt robbanás követte. Hatására a tartály alján összetörve hevertek a csaknem 3,5 tonna súlyú hasadóanyagot tartalmazó fűtőelem-kazetták, a reaktorcsarnok elszennyeződött, a tartály tartalmához napokig nem tudtak hozzáférni.
Egy dán kikötőváros, Frederikshavn 2015-re el akarja érni, hogy - elsőként a világon - teljes energiafogyasztását megújuló energiaforrásokból fedezze, ezt várhatóan hét év alatt tudja megvalósítani. Eddig egy 8000 négyzetméternyi napelemes pannóból álló telep épült meg, ami egy távfűtőközpontot működtet.
A Fővárosi Bíróság múlt szerdán ismét hatályon kívül helyezte az M0 körgyűrű tavaly szeptemberben átadott keleti szakaszának környezetvédelmi engedélyét. Az ügyet környezetvédő szervezetek vitték perre, mert míg a környezeti hatástanulmány egy négy csomópontos változatra készült el (a XVI. kerület Timur utcánál is lett volna egy csomópont), az építési engedélyt már egy három csomópontos változatra adták ki, és végül ez valósult meg, nem a környezeti hatástanulmányban szereplő verzió.
Higanyszennyezést találtak a Csukáséri főcsatorna hídjánál Kecskemét és Városföld között, ezért harmadfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendeltek el, tájékoztatott az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (ATIKÖVIZIG) szerdán.
Szelektív hulladékgyűjtést vezettek be a ferihegyi repülőtéren, összesen 250 gyűjtőedényt helyeztek el az utasterminálokon és az irodákban. Az utasok és a dolgozók három - papír, üveg és vegyes - konténerrészbe helyezhetik el a hulladékokat, tájékoztatott közleményében a környezetvédelmi minisztérium.
A jövő nemzedékek ombudsmanja felkérte a kormányt, hogy szüntesse meg az alkotmányos visszásságokat az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvénytervezetben (pdf). Fülöp Sándor szerint a tervezet nem nyújt megfelelő garanciákat a környezet magas szintű védelmére, sőt az eddigi védettség szintjét csökkenti, ezért elfogadását ebben a formában nem javasolja.
Nyomozást indított a brit rendőrség, miután egy zöld aktivista pénteken rátámadott Lord Peter Mandelson kereskedelmi miniszterre. Leila Deen környezetvédő zöld pudingot öntött Mendelsonra, mikor a miniszter pénteken egy londoni konferenciára érkezett, ahol egyébként az üvegházhatású gázok csökkentéséről volt szó.
Kelet-Magyarországon valószínűleg a Debrecenhez tartozó Józsa lesz az első olyan település, ahol bevezetik a szelektív hulladékgyűjtés továbbfejlesztett változatát. A lakók áprilistól már otthon, a szállítóktól kapott zsákba rakhatják az újrahasznosítható anyagokat, a papírt, a műanyag palackot, az alumínium italos dobozokat, amiket a szolgáltató hetente külön autóval gyűjt majd be.
A szolgáltatás sem a városnak sem a lakóknak nem jelent majd többlet kiadást, mondta Juhász Judit a szolgáltató pr-vezetője. A cég úgy kalkulál, hogy háztartásonként hetente két zsákra lesz szükség. Számításaik szerint az új módszerrel hetente átlagosan 3800 kilogramm újrahasznosítható hulladékot gyűjtenek be.
Ritka dolog történt a magyar politikában az elmúlt hetekben, és sokan észre sem vették: egy közös ügy mögé tudtak állni bal- és jobboldali politikusok, ugyanazért a célért dolgoztak a minisztériumok, a diplomaták és a civil szervezetek. Nagyrészt ennek volt köszönhető, hogy az Európai Bizottságnak másodszor sem sikerült feloldania Magyarországon a génmódosított kukorica termesztésének tilalmát. Hogy fordulhatott elő, hogy Gyurcsány Ferenc, Orbán Viktor és Sólyom László ugyanazért lobbizott, hogy a minisztériumok a civilekkel karöltve minden követ megmozgattak, a hollandok meg irigykedve nézték, milyen összefogásra képesek a magyarok?
Hatóságilag engedélyezett emberkísérletnek nevezte csütörtöki sajtótájékoztatóján Bencsik János, Tatabánya fideszes polgármestere a Vértesi Erőmű hulladékégetési kísérletét. Azt állította, hogy a határérték három-négyszeresének megfelelő rákkeltő dioxin került a levegőbe, számolt be az MTI.
A Vértesi Erőmű korábban engedélyt kapott, hogy kísérleteket végezzen veszélyes és nem veszélyes hulladékok szénnel együtt elégetésével, ezzel a módszerrel csökkenthető lehet az eltüzelt szén mennyisége. Az erőműnek 2006-ban engedélyezték 20 ezer tonna hulladék hozzákeverését a barnaszénhez, a kvótából eddig 2 800 tonnát használtak fel.
Az EU környezetvédelmi miniszterei hétfőn Brüsszelben tartanak ülést, ahol döntés születik arról, feloldják-e a génmódosított növényekre vonatkozó magyar, francia, görög és osztrák moratóriumot. Ahhoz, hogy továbbra se lehessen Magyarországon a MON810-es génmódosított kukoricát termeszteni, az Európai Bizottság javaslatát a miniszterek tanácsának minősített többséggel kell elutasítaniuk.
Katona Kálmánnal a Klímacsúcson váltottunk pár szót. Elmesélte, hogy a környezetvédelmi és a mezőgazdasági bizottság közös határozatot fogadott el, hogy Szabó Imre környezetvédelmi miniszter képviselje Magyarországot a hétfői brüsszeli ülésen.
A tárcavezető azonban azt a választ adta, hogy nem tud részt venni a miniszteri csúcson, mert Gyurcsány Ferenc számít a szavazatára az országgyűlés hétfői plenáris ülésen. Helyette Göncz Kinga képviseli Magyarországot.
Várhatóan 2010 januárjától új törvény lép életbe a csomagolási hulladékokról, a koncepció egyelőre a vita fázisában tart. A tervek szerint májusig megszületik a döntés arról, hogy mit tartalmazzon a törvény, nyáron elkészítik a törvényjavaslatot, ami már ősszel a parlament elé kerülhet.
Az EU-ban többféle módszer létezik a csomagolási anyagok begyűjtésére és kezelésére, erről tartott kedden konferenciát az ÖKO-Pannon Kht. a környezetvédelmi minisztérium támogatásával.
Szilágyi László, a Hulladék Munkaszövetség munkatársa ugyanakkor úgy véli, a folyamatos minisztériumi egyeztetések ellenére a törvény tartalmáról már megszületett a döntés, legalábbis a konferencia tematikája (pdf) egyértelműen erre utal.
Elfogadhatatlannak tartja négy magyarországi civil szervezet, hogy a február 27-i klímacsúcson, aminek eredeti célja, hogy fórumot biztosítson a gazdaság, a politika, a tudomány és a civil társadalom képviselőinek a véleménycserére, nem kapnak lehetőséget a megszólalásra a plenáris ülésen.
Lezuhant a NASA klímavédelmi kutatóműholdja, amit kedden hajnalban lőttek fel Kaliforniából, a rakéta és a műhold darabjai az Antarktisz közelében csapódtak az óceánba, írja az AP.
A környezetvédelmi minisztérium 20 milliárd forintos megtakarítást vállalt 2009-ben a kormány felé, amit a szaktárca az idén esedékes, a kiotói jegyzőkönyv szerinti széndioxidkvóta-értékesítés zárolásából fedez, jelentette be Szabó Imre környezetvédelmi miniszter a hétfői kormányszóvivői tájékoztatón.
Ez azt jelenti, hogy a 2009-ben eladott széndioxid-kvótákból származó bevétel egészét egyelőre nem fordítják olyan mérhető zöldberuházásokra, amelyek csökkentik a kibocsátást, hanem egy részéből tartalékot képeznek. Az így félretett 20 milliárd forintot ugyanarra a célra költik majd el később, mint amire eredetileg fordították volna, a zárolás tehát nem végleges, közölte kérdésünkre a tárca szóvivője.
Évente csaknem 30 milliárd tonna, fosszilis tüzelőanyag elégésből származó szén-dioxid kerül a levegőbe, ennek egy részét megtisztítják az erdők és az óceánok, egy része a levegőben marad, a fennmaradó szén-dioxid sorsa azonban nem egyértelmű. A kutatások legfőbb problémája a kibocsátók és a nyelők beazonosítása, illetve ezek arányának meghatározása.
A NASA kedden bocsátja fel Kaliforniából a világ első olyan műholdját (Orbiting Carbon Observatory), aminek az lesz a feladata, hogy feltérképezze, hol és mennyi szén-dioxid termelődik, és utána mi történik vele, írja a Guardian.
Demonstrációt tartottak civil szervezetek pénteken az EU soros elnöki tisztét betöltő Csehország budapesti nagykövetségénél a génmódosított kukorica magyarországi termesztése ellen. Az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy oldják fel a génmódosított növényekre vonatkozó magyar, francia, görög és osztrák moratóriumot. Az Európai Tanács március 2-án tart ülést Brüsszelben a MON810-es génmódosított kukorica engedélyezéséről.
Magyarországon a háztartások annyi hulladékot termelnek egy év alatt, hogy meg lehetne tölteni vele ezer focipályát tízméteres magasságig. Raisz Iván egyetemi docens, az év feltalálója, tudja, mit lehetne tenni, hogy a teljes mennyiség hasznosuljon. Ötletének megvalósulásával Magyarország egy év alatt termelődött kommunális hulladékát annyi metilalkohollá lehetne alakítani, amit ha üzemanyagnak használnánk, elég volna a magyar lakosságnak egy év autózáshoz.
Barack Obama amerikai elnök várhatóan csütörtökön írja alá azt a dokumentumot, melyben arra kéri az energiaügyi minisztériumot, hogy különböző elektromos eszközökre vezessen be új energiahatékonysági szabványokat, így például a mosogatógépekre vagy a légkondikra, írja egy fehér házi forrásra hivatkozva a Reuters.
Vasárnap rendezték a Super Bowlt a floridai Tampa Bay Buccaneers pályáján, az esemény rangját jelzi, hogy talán ez tekinthető minden idők legnézettebb tévéműsorának az Egyesült Államokban. A sportteljesítmény és a showelemek mellett a stadionban külön figyelmet fordítottak az energiatakarékosságra és az újrahasznosításra.
Tavaly február óta járul hozzá az újbudai önkormányzat egyik irodaépületének energiaellátásához egy naperőmű, ami nyáron a villamosenergia-szükséglet felét, télen harmadát képes fedezni. Az önkormányzat áramköltsége így 800 ezer helyett 400 ezer forintba kerül.
Ehhez hozzájárul az is, hogy az irodaházat hétvégén nem használják, így az ebben az időben termelődött többletet az ELMŰ átveszi, ami ugyan bevételként nem jelenik meg, de jóváírják az önkormányzat villamosenergia-felhasználásának elszámolásakor.
Visszaváltják az eldobható PET-palackokat és alumínium dobozokat a 37 magyarországi Tescóban, minden 5 alumínium doboz után 10 forintot, 5 PET-palack után pedig 5 forintot fizetnek.
A vásárlók az üvegvisszaváltóban leadott vagy az automatába bedobott italcsomagolás után járó összeget levásárolhatják az áruházban, amivel arra akarják ösztönzi a vásárlókat, hogy visszavigyék az üres palackokat. A hipermarket a hulladékot az üvegvisszaváltóban szelektálja, bálázza, majd a szerződött hulladékkezelőn keresztül eljuttatja a hulladékhasznosítóhoz.