Akkor ennyi, a görög Parlament rábólintott a hitelezők által összeállított megszorítócsomagra, mostantól a másik térfélen pattog a labda.
Duronelly Péter, az Aegon Alapkezelő portfóliómenedzsere is nyilatkozott az MTI-nek.
Szerinte nem kizárt, hogy a következő hetekben átmeneti megoldást keresnek a helyzetre, annál is inkább, mert mostanában több görög állampapír futamideje is lejár. Sok függ attól, hogy az EKB milyen stratégiát folytat majd a görög bankokkal szemben, milyen hosszú ideig "húzza tovább" a görög bankok finanszírozását. "Az EKB reakciója a görög népszavazásra üzenetértékű lesz" - mondta.
A Baloldali Közgazdászpápa, Paul Krugman a NTY-ban üdvözli a görög nemek győzelmét. Azt fejtegeti, hogy szégyen volt az EU erőszakos hozzáállása a görögök pénzügyi bukdácsolásához, ehhez képest most győzött a demokratikus európai idea.
Brüsszel viselkedése "egy szégyenteljes momentum volt a modern Európa történetében". Azt írja, nem kell szeretni a Szirízát, vagy azt gondolni róluk, hogy tudják, mit csinálnak ahhoz, hogy elhiggyük, az EU most megmenekült attól, hogy a legrosszabb ösztönei érvényesüljenek.
És mi van akkor, ha végül a görögök kilépnek az eurózónából, amire most a szerző szerint elég nagy az esély? Különösebben mély elemzés vagy zavaró számok helyett Krugman annyit ír, hogy a demokrácia győzelme értékesebb, mint a valutaövezet problémái.
Görög design alapján nyomnak a tagállamok eurókat az uniós zászló 30. születésnapjára, „az európai egység jelképeként”. Azért az szépen kifordítaná a szimbólumot, ha addigra a görögök drachmával fizetnének.
Balatoni András az ING elemzője az MTI-nek nyilatkozva értékelte a helyzetet. Szerinte az európai döntéshozók nem vállalnák fel azt a presztízsveszteséget, hogy engedjenek, hiszen úgy tűnne, hogy a görög kormány stratégiája kifizetődő, és hamar követőkre találnának.
Úgy tűnik, hogy EKB nem emeli tovább a likviditás nyújtást, így pedig a görögöknek egyszerre kell szembenézniük banki-, valuta- és adósságválsággal. Gyárthatnak “tartozom neked” cédulát, amit el lehet keresztelni drahmának, a forgalomba helyezett drahma viszont fokozatosan kiszorítja az eurót, ugyanakkor gyorsan veszíthet értékéből, ami csökkenti a vásárlóerőt.
Balatoni szerint Görögország biztosan az Európai Unió része marad és továbbra is számíthat bizonyos támogatásra, de az elit klubból kiesett.
"Készén állunk a tárgyalások újrakezdésére, és az a célunk, hogy a bankrendszerünkben minden visszatérjen a normális kerékvágásba" - mondta a görög miniszterelnök, aki szerint addig nem tágítanak, amíg a hitelezők nem mennek bele az adósság újratárgyalásába. Ciprasz holnap akar egyeztetni a többi párttal arról, hogy hogyan látják a helyzetet.
Alekszisz Ciprasz arról beszél a görög tévében, hogy a görögök a népszavazáson bátor döntést hoztak, amivel meg fogják változtatni azt, ahogy erről a helyzetről az emberek beszélnek. Ciprasz szerint a demokráciát nem lehet zsarolással legyőzni.
Az mondta, a népszavazás nem az EU elleni mandátumot adott neki, hanem felhatalmazást arra, hogy fenntartható megoldást találjanak a helyzetre. Ciprasz szerint nincs könnyű döntés, de ha mindkét fél akarja, akkor fair megoldást lehet találni.
Ciprasz szerint a mai népszavazás nem azt jelenti, hogy Görögország el akarja hagyni az eurózónát
Most nem lennénk a görög kormány helyében. Magukra haragították Antanas Guoga európai parlamenti képviselőt, aki genszterrapperekre rápirító keménységgel osztja ki őket egy videóban. Janisz „Varu The Euro Faka” Varufakisz pénzügyminisztert vizuálisan levoldemortozza, Alekszisz Ciprasz miniszterelnököt pedig nagyvonalúan „Sexy Aleksy”-ként oroszosítva emlegeti az egyéb tevékenysége alapján kissé russzofóbnak tűnő litván. Egyébként pofonegyszerű megoldást kínál a görög helyzetre: Varufakisz mondja meg az igazat a görögöknek, hogy háromszor akkora a nyugdíjuk, mint a baltiaknak és hogy fizessék be az adójukat, különben mehetnek az oroszokhoz.
Chart: The euro - pic.twitter.com/O4Yp34OWsD
— SoberLook.com (@SoberLook) July 5, 2015
Összekürtölik keddre az euróövezeti állam- és kormányfőket, állapodott meg telefonon Angela Merkel német kancellár és François Hollande francia elnök. Abban is megegyeztek, hogy tiszteletben tartják a népszavazás eredményét. (Reuters)
„Az EU-projekt most haldoklik. Fantasztikus látni a görög nép bátorságát a brüsszeli politikai és gazdasági erőszakoskodással szemben” – örvendezett az EU-ellenes Egyesült Királyság Függetlenségi Pártját vezető Nigel Farage.
Az „Európai Unió oligarchiája” elleni győzelemként üdvözölte a nemek egyre biztosabb győzelmét a francia szélsőjobboldali Nemzeti Front elnöke, Marine Le Pen, aki szerint meg kell szervezni a közös valutaövezet feloszlatását.
Antonisz Szamarasz, korábbi miniszterelnök, a legnagyobb görög ellenzéki párt (ND) vezére az eredményt látva bejelentette, hogy lemond. Szerinte pártjának meg kel újulnia.
70 százalékos feldolgozottság mellett:
nem: 61.5%
igen: 38.5%
Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter azzal vádolta meg a hitelezőket, hogy az első pillanattól kezdve be akarták záratni a bankokat és megalázni őket, de visszaküldték az ultimátumot.
Holnaptól ezzel a nagyon bátor „nemmel”, amelyet a görög nép nekünk adott – figyelmen kívül hagyva a félelmet, amelyet bezárt bankokkal és a médiával hoztak létre –, megpróbálunk együttműködni a partnereinkkel és egytől egyig meghívjuk őket, hogy meglássuk, találunk-e közös nevezőt, mondta.
Németországban nem nagyon látszik a fogadókészség az egyezkedésre. Sigmar Gabriel alkancellár, a nagykoalíció kisebbik felét adó szocialisták vezetője szerint a görög miniszterelnök felégette a kompromisszum utolsó hídját.
Ahogy arról korábban is írt az Index, egy 29 éves brit az Indiegogón indított gyűjtést a görögöknek. Egyelőre nem sokkal tartanak többnél, mint a teljes összeg ezrede, pedig például három euróért a miniszterelnök képével díszített képeslapot, hatért fetát és olívasalátát, tízért ouzót, ötezerért pedig kétszemélyes utazást lehet kapni. Korábban az ötletgazda felajánlotta, hogy aki egymaga kipengeti az 1,6 milliárd eurót, kap egy görög szigetet, de az athéni kormány ezt nem találta viccesnek, és leszedette az ígéretet az Indiegogóval. (Politico)
A megszorítások és az adóemelések helyett egy reménytelibb jövőképre van szüksége a görögöknek
- magyarázza a Financial Times publicisztikájában a nemek várható nagyarányú győzelmét.
Az uniós bankfelügyeleteket és szabályozókat tömörítő Európai Bankhatóság (EBA) elnöke, Andrea Enria egyes sajtóhírekkel szemben nem tud olyan tervről, hogy a betétekben tartott pénz egy részére rátenné a kezét a görög kormány.
„Erősen kétlem, hogy bármiféle hatóság vagy köztestület fontolgatná ezt a lehetőséget, mivel ez szembe menne az EU-joggal és az EBA azonnal uniós jogi eljárást indítana” – igyekezett Andrea Enria elébe menni az ilyen ötleteknek. Az EU-ban 100 ezer euróig (nagyjából 30 millió forintig) biztosítva vannak a betétek, ugyanakkor 2013-ban Ciprusban az efölötti részt is bevonták a pénzügyileg megroggyant ország megmentésébe. (EBA)
A görög tévé szerint égnek a telefonok, mindenki Alekszisz Ciprasszal akar beszélni, a görög kormányfő különböző európai vezetőkkel egyeztet, állítólag Francois Hollande francia elnökkel kezdte.
Ázsiában lassan indul a kereskedés, az adatok szerint az euró/dollár keresztárfolyam 1,08-ig zuhanhat. A Yahoo oldalán található határidős adatok alapján 1,10 alatt nyithat az árfolyam, ami 1,1 százalékos eurógyengülést jelentene. (Portfolio)
Most az lenne a helyes, ha a megegyezéssel próbálkoznának, de a „görög labirintusból” nincs kiút egy gyenge és növekedés nélküli Európával, reagált Twitteren a nemek meggyőző fölényére Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter. A liberálisok európai parlamenti vezetője, Guy Verhofstadt szerint Alekszisz Ciprasz miniszterelnökéknek kellene egy reformcsomagot javasolnia. A német kormánypárt egyik vezető politikusa, Michael Fuchs elvetette, hogy a korábbi görög nyilatkozatoknak megfelelően 48 órán belül összehozhatnának egy új mentőprogramot.
Egyébként 62,31 százalékkal vezetnek a nemek hatvan százalékos feldolgozottságnál.
Donald Tusk, az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács elnöke talán az egyetlen vezető eurokrata, aki békülékeny hangnemet ütött meg Athénnal és mindkét fél fejét összekoccolta, hogy fejezzék be egymás hibáztatását. Mindegy, hogyan szavaznak a görögök, „világos”, hogy az egész nem az eurózónabeli tagságukról szól, jelentette ki. Ehhez képest uniós oldalról gyakorlatiag mindenki az ellenkezőjét állítja, de a lengyel politikus szerint az a céljuk, hogy egyben tartsák a közös valutaövezetet. A görögök fő hitelezőjének számító mentőalappal szemben még azt is elutasította, hogy a június 30-án elmaradt IMF-törlesztőrészlet csődöt jelentene. (Politico)
A JP Morgan szerint annak van a legnagyobb esélye, hogy Görögország elhagyja az eurózónát.
Angela Merkel kancellár hétfőn Párizsba megy találkozni François Hollande elnökkel, jelentette be még a görög urnazárás előtt a német kormányfő szóvivője. Steffen Seibert közölte, hogy a népszavazás utáni helyzetet fogják értékelni. Ha minden így megy tovább, bőven lesz miről beszélgetniük, mert eddig ahogy nőtt a feldolgozottság, lassan, de szinte folyamatosan emelkedett a megegyezést elutasítók aránya is. A szavazatok 49,2 százalékának összeszámolása után már 61,18 százalékkal vezetnek a nemek.
A német takarékpénztárak szövetségének elnöke szerint Görögországnak azonnal távoznia kell az eurózónából. A német exportőrök szövetségének elnöke sem látja hogyan maradhatnának ezek után a görögök az övezetben. (Reuters)
Az Európai Parlament elnöke egy vasárnap leadott rádióinterjúban azzal fenyegette a görögöket, hogy új fizetőeszköz után nézhetnek, ha a nem szavazatok nyernek. Úgy látta, hogy a feltételek elutasítása esetén le kell cserélniük az eurót. (Reuters)
háromnapos látogatásra érkezett Izraelbe. Nikosz Kociasz ma este Eugene Kandellel, Izrael nemzeti gazdasági tanácsának elnökével vacsorázik, hétfőn pedig Benjámin Netanjahu kormányfővel, majd palesztin tisztviselőkkel találkozik.
A látogatást már több mint egy hónapja megtervezték izraeli tájékoztatás szerint. (MTI)
Just moved on to Syntagma itself where a carnival atmosphere is building up. Not a 'yes' in sight. pic.twitter.com/dSte9jmW95
— John Hooper (@john_hooper) July 5, 2015
Egyelőre a Spárta központú Lakóniában a legmagasabb az igenek aránya, de egy kevéssel itt is elmarad az ötven százalékos határtól. A nemek a peiraoszi (pireuszi) körzetben taroltak a leginkább, csaknem háromnegyedes arányban (Pireusz Athén kikötővárosa).
Kicsivel még nőtt is az arányuk: 38 százalékos feldolgozottságnál 61 százalék a nemek aránya. (via)