Angela Merkel és Barack Obama telefonon vitatták meg, miként kellene véget vetni az ukrajnai krízsnek. Mivel eközben épp újabb tárgyalás kezdődik a német, a francia és a lengyel külügyminiszter és Janukovics között – néhány órával az előző találkozó után – feltételezhető, hogy konkrét tervük van, erre utalt már Klicsko korábbi nyilatkozata is.
A leváltott ukrán elnök Viktor Janukovics gépét nem engedték felszállni Donyeckből, nem tudni hol lehet most. Kiszabadult börtönéből legfőbb ellenfele, Julija Timosenko, aki szombaton megjelent a Majdanon, de vasárnap jelezte, hogy nem pályázik a miniszterelnöki tisztségre. A parlament nem hozta össze az új kormánykoalíciót, de megbízta az államfői feladatok ideiglenes ellátásával Timosenko bizalmasát, Olekszandr Turcsinovot. A kormányfőről, később döbntenek, Jacenyuk, Timosenko és az ő korábbi külügyminisztere, Pjotr Porosenko jöhet szóba. Kijevben már nyugodt a helyzet, de több kelet-ukrajnai városban meglehetősen feszült, mindkét oldalról utcára vonultak tüntetők. Közben az államcsődöt is el kéne kerülni, az EU segítséget ígért – a legfrissebb hírek szerint 20 milliárd eurót is adhatnak a reformokhoz –, Catherine Ashton külügyi főképviselő hétfőn Kijevbe érkezik tárgyalni. Az is kiderült, hogy Moszkva mégis hajlandó tovább folyósítani a tavaly megígért 15 milliárd dolláros hitelt.
Igaz, nem Kijevben, hanem Beregszászban vagyok. Még itt, több száz kilométerre a fővárostól is forradalmi a hangulat. Álló tüntetés folyik, a városháza előtt néhány egyenruhás őrködik, az emberek félnek, hogy kitör a polgárháború
– írta többek között Ernő nevű olvasónk Ukrajnából.
Ott van Ukrajnában, követi az eseményeket? Küldje el tapasztalatait, képeit, videóit a tema@mail.index.hu -ra!
Botokkal és bukósisakokkal felszerelt tüntetők masíroznak a Majdanra, írja egy helyszínen tartózkodó újságíró a Twitteren. Egy másik tudósító arról számolt be, hogy reggel már beengedték az autókat Kijevbe, neki egészen a Majdanig sikerült eljutnia.
Ukrán nők molotov-koktélokat készítenek a Majdanon szerda reggel.
A tüntetők rendőrségi források szerint megtámadtak kormányzati épületeket Ivano-Frankivskban és Lvovban, emellett Ternopilban is felgyújtották a rendőrséget. (Reuters)
Az EU több tagja szerint az ellenzék és a hatalom egyaránt felelős a zavargásokért. Viktor Janukovics elnököt az éjszaka hiába kereste telefonon a lengyel elnök és a német kancellár, nem volt elérhető. Janukovics a Guardian szerint az ellenzéket okolta a helyzet elfajulásáért, és felszólította őket, hogy határolódjanak el „a radikális csoportjaiktól".
A rohamrendőrök helyi idő szerint hajnali négykor újabb rohamot indítottak a tüntetők tábora ellen. Nagy robbanásokról számoltak be, füstgránátokat vetettek be a rendőrök, a tüntetők Molotov-koktélokat dobáltak. A vízágyúkat is bevetették, de még mindig nem sikerült eloltani minden tüzet a Majdanon. (Guardian)
Lvovban több ezer tüntető betört a rendőrség helyi állomására. A tüntetők megegyeztek a helyi rendőrfőnökkel, hogy a rendőrök a fegyvereiket átadják a tüntetőknek és elhagyják az épületet. A tüntetők állítólag az elkobzott rendőrfelszereléssel a Majdanra készülnek. (Interfax)
Luckban éjszaka több száz tüntető tört be a kormányzó Régiók Pártja székházába, valamint az őket támogató kommunista párt helyi székházába. Sarló-kalapácsos zászlót égettek, majd a kommunista párt összes dokumentumát. A székházat Molotov-koktélokkal is megdobálták.
Huszonöt ember halt meg a rendőrök és a kormányellenes tüntetők összecsapásaiban Kijevben - közölte szerda reggel összesítésében az ukrán egészségügyi minisztérium.
A tüntetőket még mindig pajzsokból és törmelékből emelt, lángoló barikádok választják el a rohamrendőröktől.
Ott van Ukrajnában, követi az eseményeket? Küldje el tapasztalatait, képeit, videóit a tema@mail.index.hu -ra!
Újra a vérontás beszüntetésére szólította fel a hatóságokat és a tüntetőket Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, akit "sokkolt" az erőszak. Az ENSZ-főtitkár New York-ban helyi idő szerint kedd este immár másodszor szólította önmérsékletre a szembenállókat. Úgy fogalmazott közleményében, hogy elsődleges cél a további instabilitás és vérontás elkerülése. Mindenkinek arra kell összpontosítania szerinte, hogy mihamarabb visszavezesse Ukrajnát a demokrácia és fejlődés útjára. (MTI)
A legfrissebb hírek szerint a keddi összecsapásoknak 18 halálos áldozatuk van, a sérültek száma egy orvos szerint elérheti az ezret,
A Majdan téren az onnan érkező online videók a hatóságok felszólítása ellenére sem hagyják el Kijev főterét a kormányellenes tüntetők. A tiltakozók forradalmi dalokat énekelnek, táplálják az égő barikádok lángjait, és köveket halmoznak fel, hogy felkészüljenek a rendőrség újabb rohamára.
Tegnap este óta kering ez a képpár közösségi oldalakon. A fotót galériánkban is láthatták, az AP helyi fotóriportere készítette egy szoborcsoportról az esti harcok helyszínén, az alsó festmény címe A Szabadság vezeti a népet - Eugène Delacroix romantikus festő festette 1830-ban.
Az UNIAN online hírügynökség szerint a tűzoltóknak és a mentőcsoportoknak abba kellett hagyniuk a mentést a tüntetők főhadiszállásának helyt adó szakszervezetek székházában, mivel a lángoló épület negyedik és ötödik szintje között beomlás történt. (MTI)
A reggeli híradások szerint a kórházba szállítása után belehalt lőtt sebeibe a Vesztyi című lap újságírója. A férfit állítólag kirángatták a taxiból, megverték, majd mellkason lőtték.
Brüsszel és Washington tiltakozott az Európa-párti tiltakozások elleni fellépés miatt, bár az ellenzéki akciókat is elítélte. Azonnali tárgyalást követeltek a felek között. A szerdai találkozó helyett Viktor Janukovics elnök már kedd éjszaka magához hívta Arszenyij Jacenyukot, az ellenzéki Batykivscsina (Haza) vezetőjét és Vitalij Klicskót, de még késő éjjel is várniuk kellett, majd zátonyra futottak a tárgyalások.
Hajnalra ismét intenzívebbé váltak az összecsapások a rohamrendőrök és a téren tüzekkel védekező tüntetők között. Több sátor is lángba borult.
A rendőrség elfoglalta a Grusevszkij utcát és kisebb részben a Majdant. A biztonsági erők megszállták az elmúlt hónapokban az ellenzék főhadiszállásaként szolgáló szakszervezeti székházat is a tér egyik sarkában. Az épület kigyulladt, és hajnalra sem sikerült eloltani a tüzet. Lezárták a főváros metróját, majd éjféltől a városba vezető utakat is. Az ellenzéki 5 Kanal tévécsatorna egy időre elsötétült.
A rendőrség kedden este gumilövedékekkel és vízágyúkkal megpróbálta feloszlatni a tüntetők táborát Kijevben. A tüntetők köveket és Molotov-koktélokat dobáltak, több barrikádot felgyújtottak. Az ellenzéki vezetők arra sürgették a tüntetőket, hogy maradjanak a Majdan téren. Húszezer ember volt az utcákon. Az összecsapásokban estére legalább 7 civil és 7 rendőr vesztette életét, de egyes források 18 halottról tudtak.
A hétvégén még úgy tűnt, a kormány kiegyezik az ellenzékkel. Kedden békésnek indult ellenzéki menetelés vonult a parlament elé, de egyre komolyabb összetűzések robbantak ki, a képviselők menekültek az épületből. A hatalom este hatig adott határidőt az ellenzéknek a „forró fejek lehűtésére", ez azonban olaj volt a tűzre, újabb harcok támadtak a még álló barikádok körül.