Az ország észkkeleti részén fekvő Szumiban érvénytelennek tekinti a fegyvernyugvást a radikális Pravij Szektor. A szervezet ezt a kijevi eseményekre hivatkozva jelentette be – írta az Unian.
A leváltott ukrán elnök Viktor Janukovics gépét nem engedték felszállni Donyeckből, nem tudni hol lehet most. Kiszabadult börtönéből legfőbb ellenfele, Julija Timosenko, aki szombaton megjelent a Majdanon, de vasárnap jelezte, hogy nem pályázik a miniszterelnöki tisztségre. A parlament nem hozta össze az új kormánykoalíciót, de megbízta az államfői feladatok ideiglenes ellátásával Timosenko bizalmasát, Olekszandr Turcsinovot. A kormányfőről, később döbntenek, Jacenyuk, Timosenko és az ő korábbi külügyminisztere, Pjotr Porosenko jöhet szóba. Kijevben már nyugodt a helyzet, de több kelet-ukrajnai városban meglehetősen feszült, mindkét oldalról utcára vonultak tüntetők. Közben az államcsődöt is el kéne kerülni, az EU segítséget ígért – a legfrissebb hírek szerint 20 milliárd eurót is adhatnak a reformokhoz –, Catherine Ashton külügyi főképviselő hétfőn Kijevbe érkezik tárgyalni. Az is kiderült, hogy Moszkva mégis hajlandó tovább folyósítani a tavaly megígért 15 milliárd dolláros hitelt.
Catherine Ashton, az EU külügyi főképviselője szabad és tisztességes választásokat akar látni. „Nagyon fontos, hogy az egész folyamat megfelelően haladjon" – mondta. A további EU-s szankciók attól is függnek, mit mondanak majd a Kijevben tárgyaló külügyminiszterek. (Reuters)
Francois Hollande közleményben üdvözölte az ukrán válság megoldását célzó kijevi megállapodást, a francia államfő a megállapodásban foglaltakat „teljes egészének a legrövidebb időn belüli“ megvalósítására szólította fel a feleket.
Az elfogadhatatlan, elviselhetetlen, igazolhatatlan erőszak után, amely az utóbbi napokban gyászba borította Ukrajnát, a köztársasági elnök üdvözli a most aláírt megállapodást és sürgeti teljes egészének a legrövidebb időn belüli megvalósítását
- olvasható a francia elnöki hivatal közleményében. (MTI)
Ukrajna megnyerte az első aranyérmét a Szocsiban rendezett téli olimpián, a női biatlonváltó ért célba elsőként. A téli olimpia eseményeit itt követheti nyomon percről percre>>>
Pénteken este az ukrán belügy elkezdi kivonni Kijev belvárosából az ukrán rohamrendőrséget és a hadsereget. A Majdanon csak a helyi kijevi rendőrség fog járőrözni.
Ahogy várható volt, az ukrán parlament elfogadta a feltétel nélküli amnesztiát mindazok számára, akiket a kormányellenes tüntetések miatt tartóztattak le.
Egy kivétellel a 387 ukrán parlamenti képviselő mindegyike megszavazta a 2004-es alkotmány helyreállítását, amely a jelenlegihez képest jóval szűkebb jogköröket biztosít az elnöknek. A szavazás érvényességéhez 300 voks is elég lett volna. (BBC)
A parlamenten kívüli különféle ukrán nacionalista mozgalmakat tömörítő Jobb Szektor bejelentette, hogy nem fogadja el a pénteken Viktor Janukovics ukrán elnök és a parlamenti ellenzék három vezetője között aláírt megállapodást.
A Jobb Szektor, amely nagyon aktívan részt vett a kijevi kormányellenes megmozdulásokban, közölte, hogy folytatja harcát „az országot kormányzó rezsim eltávolításáig” – írta az MTI a TVN24 lengyel hírtelevízióra hivatkozva.
Ahogy az egy csütörtöki beszélgetésen is elhangzott, a „nemzeti forradalmat” hirdető Jobb Szektor különvéleményét előre borítékolni lehetett.
Megint Moszkváig jár a Tisza InterCity, bevonták a csütörtökön pálya-helyreállítás miatt bevezetett korlátozást. Egy napig csak Lvovig járt a vonat. (MÁVINFORM)
Jacenyuk azt mondta, hogy az elnökválasztást valamikor szeptember és december között tartanák meg. A tüntetők táborát ugyanakkor addig nem bontják el Kijevben, amíg "minden követelésüket nem teljesítik". (BBC)
A magyar külügyminisztérium közleményben reménykedett, hogy a megállapodással „sikerül véget vetni a vérontásnak és szomszédunknál az élet visszatérhet a rendes kerékvágásba”.
A tárca a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel közösen kétmillió forint gyorssegélyt küld az ukrajnai sérültek kezelésére, ezen kívül felajánlotta, hogy Magyarország befogadja a súlyos, elsősorban égési sérülteket.
A közlemény arra is kitér, hogy milyen Ukrajnát szeretne a magyar külügy: „egy stabil, nyugodt, az európai közösséghez közeledő, gazdaságilag prosperáló és területileg egységes Ukrajna hazánk alapvető érdeke” – írták.
Az egyezmény azt is kiemeli, hogy az illegálisan tartott fegyvereket be kell szolgáltatni a belügyminisztériumnak a 2004-es alkotmányt helyreállító törvény hatályba lépésétől számított 24 órán belül. (BBC)
Az elnök inkább kicsit savanyú képet vágott a Reuters riportere szerint.
A szerződés nyomán két nap múlva életbe lép az ország 2004-es alkotmánya, amellyel Ukrajna elnöki köztársaságból ismét parlamenti köztársaság lesz. Tíz nap múlva megkezdik az egységkormány felállítását.
Pár órával a tervezettnél később, de aláírta Viktor Janukovics és az ellenzék vezetői a német-francia-lengyel külügyminiszteri hármas és Vlagyimir Lukin orosz megbízott által tető alá hozott megállapodást – írta a Kommerszant.
Václav Klaus volt cseh államfő szerint Ukrajnának Oroszországhoz kell tartoznia, az Európai Unió és az Egyesült Államok nem veszik figyelembe a valóságot, és felelőtlenül viselkednek, amikor támogatják az ukrán radikálisokat, azt az illúziót keltve, hogy lehetséges Ukrajna nyugati orientációja.
"Ukrajna mai formájában nagymértékben mesterséges egység, amely csak két évtizede a Szovjetunió széthullása következtében vált önálló állammá" - állítja Klaus az ukrán helyzettel kapcsolatos pénteken Prágában kiadott nyilatkozatában. Úgy véli: Ukrajna gazdaságilag mélyen a posztszovjet térségben gyökerezik, sok tekintetben függ Oroszországtól, össze van vele kötve, s ez nem is lehet másképp.
"Ez természetes állapot, s nem létezik semmilyen könnyű út ennek megváltoztatására" - állítja a volt cseh államfő. (MTI)
"Ha nem támogatjátok ezt az egyezményt, akkor jönni fog a hadsereg, statárium lesz és mind meghaltok" - mondja a lengyel külügyminiszter a tüntetők egy képviselőjének egy kiszivárgott videófelvételen.
Úgy tűnik, megbékélnek a tüntetők azzal, ha Janukovics nem mond le azonnal. A Majdan Tanácsának szavazásán Oleg Tyahnibok szerint valóban többség elfogadta a szerződés aláírását. Feltételként szabták viszont, hogy a belügyminiszter és a legfőbb ügyész mondjon le.
A rendőrség minden közúti korlátozást felszámolt, így most már szabadon lehet autóval is bejutni a fővárosba – tudatta a Liga.net.
"Hamarosan aláírjuk az egyezményt. Ez egy jó kompromisszum lesz Ukrajnának. Ad egy esélyt a békének és megnyitja az utat a reformok és Európa felé. Az EU és Lengyelország támogatja" - posztolta a Twitteren Radoslav Sikorski lengyel külügyminiszter.
Virágokat és mécseseket helyeztek el a tünetők az előző napi lövöldözések egyik helyszínén.
Állítólag tűzijátékokkal ünneplik a kormányellenes tüntetők, hogy a Majdan téren egyöntetűen úgy döntöttek, nem fogadják el azt az egyezséget, amely szerint Viktor Janukovics elnök nem mond le azonnal, írja a Kyiv Post.
A Majdan sarkén álló, Szakszervezetek Háza kedden kiégett romjai között a tér érei szerint öt holttestett találtak. A Hatóságok egyről sem tudnak, korábban pedig a Batykivscsina egyik képviselője ötven halottról írt a Twitteren.
Semmi ok az aggodalomra, Orbán Viktor bizonyíthatóan megtekintette az ukrán–magyar határvidéket, és egy csomó fontos információt tudott meg a helyszínen. Észrevett egy őzt is, de az őz nem vette őt észre. Itt vannak a részletek és a videó!
Elvonultak a rendőrbuszok a parlament elől – írta a Newsru.ua A portál úgy tudja, hogy a Majdan békét és fogolycserét ajánlott a rendfenntartóknak. A tüntetőknél a belügyminiszterérium adatai szerint 70 rohamrendőr lehet őrizetben.
Az a hír terjed a téren, hogy az orvlövészek valójában nemcsak a tüntetőkre, de a rendőrökre is céloznak, azért, hogy összeugrasszák a csoportokat.
Alapfelszerelés a téren sisak és a gázmaszk. Nekem is lóg egy az oldalamon, egyelőre nincs szükség rá. A kiégett Szakszervezetek Házában találtunk a tüntetőkkel úgy hatvan gázmaszkot, abból kaptam én is.
A lengyel külügyminiszérium szóvivője szerint a Majdan tanácsa megszavazta a Janukoviccsal kötendő szerződés aláírását. De ki az a Majdan tanácsa? A téren általános a meggyőződés, hogy nem lehet Janukovics lemondása nélküli megállapodást elfogadni.
Rengeteg ember várja izgatottan a ragyogó napsütésben az ellenzék és a kormánypárt közötti tárgyalások végét. Helyszíni tudósítónk és a Twitteren közvetító tüntetők szerint is többen vannak most a szokásosnál, sok olyan arcot is látni, aki még sosem járt kint. A csütörtöki zavargások halottait is sokan jöttek gyászolni.
#Euromaidan crowds mass on Independence Square in #Kiev, #Ukraine. Credit: @reuterspictures pic.twitter.com/dajXENPeZI
— Jack Stubbs (@jc_stubbs) February 21, 2014
Az UDAR elnöke szerint a kialkudott megállapodást érdemes volna aláírni. De mint gondol erről a Majdan?