Még két-három hónapot kell kibírni, be kell tartani az előírásokat, és akkor Szerbiában visszatérhet az élet a normális kerékvágásba – jelentette ki Mirsad Djerlek egészségügyi államtitkár a szerbiai közszolgálati televízió hétfő reggeli híradójának beszámolója szerint. Emellett azt is elmondta, hogy
az egyre javuló adatok reményre adnak okot, de még nem szabad elengedni magunkat, néhány hónapra még szükség van a helyzet rendeződéséhez.
A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Szerbiában hétfőre 1695-tel 679 667-re, Koszovóban 227-tel 103 716-ra, Észak-Macedóniában 314-gyel 150 395-re, Montenegróban 161-gyel 96 660-ra, Bosznia-Hercegovinában 320-szal 195 790-re, Horvátországban 1254-gyel 322 626-ra, Szlovéniában pedig 416-tal 237 993-ra növekedett.
A járvány halálos áldozatainak száma az utóbbi 24 órában Szerbiában 31-gyel 6227-re, Koszovóban néggyel 2137-re, Észak-Macedóniában 27-tel 4681-re, Montenegróban kettővel 1465-re, Bosznia-Hercegovinában 39-cel 8256-ra, Horvátországban szintén 39-cel 6854-re, Szlovéniában pedig öttel 4211-re nőtt – adta hírül az MTI.
A nem létfontosságú cikkeket áruló üzletek és más szolgáltatók is kinyitottak Máltán hétfőn. Az döntést azzal indokolták, mert a március 10-ei rekord után (napi 510 halott) 25-re csökkent az elhunytak száma.
A mediterrán szigeten egyébként forgalmas nyári szezonra készülnek – írja a The Guardian. A turisztikai hatóságok korábban azt közölték, hogy 200 eurót kaphat az, aki legalább három napot tölt Máltán, és ötcsillagos szállodában foglal szállást.
Spanyolországban stabilizálódik a koronavírus-fertőzöttek száma, az elmúlt három hétvégén egyaránt 20 ezer körüli esetszámnövekedést tapasztaltak. Az elmúlt 24 órában mintegy kétezer új fertőzöttet diagnosztizáltak. A járvány kezdete óta 3,48 millió embernél igazolták a koronavírus-fertőzést – írta az MTI.
A spanyol egészségügyi riasztási és vészhelyzeti koordinációs központ igazgatója azt mondta, az oltások miatt nincs kirívóan sok fertőzött. A 80 év felettiek 100 százaléka megkapta legalább a vakcina első dózisát. A 79 és 70 közötti korosztályban ugyanez 64,6 százalék és 4,9 százalék, míg a 60 és 69 éveseknél 45 százalék és 5,4 százalék.
Lazítják a koronavírus terjedésének lassítását szolgáló korlátozásokat Németországban azoknál, akik megkapták az oltást, vagy átestek a fertőzésen – jelentette be Angela Merkel hétfőn Berlinben, aki úgy saccol, hogy júniusban már mindenki előtt megnyílik a védőoltás megszerzésének lehetősége.
A mostani döntés értelmében a beoltottak az utolsó adag oltás utáni 15. naptól, valamint a fertőzésen a megelőző hat hónapban átesett emberek és a fertőzésen korábban átesett, de egy adag oltással már rendelkezők vendéglátóhelyekre, sport, kulturális vagy egyéb intézményekbe szabadon mehetnek.
Újrakezdődött Franciaországban hétfőn a kisiskolások számára a tantermi oktatás a koronavírus-járvány miatt a korábbiaknál szigorúbb egészségbiztonsági előírások mellett, a tanulókat nyálteszttel szűrik,
az oktatásban dolgozók számára hetente kétszer kötelező a koronavírus elleni teszt elvégzése, amelyet az oktatási minisztérium finanszíroz.
Az egy hétig tartó távoktatás, majd a kéthetes tavaszi szünet után a 11 évnél fiatalabb tanulók térhettek vissza hétfőn az iskolapadokba, a felsőbb osztályokba járóknak és a gimnazistáknak még egy hétig digitális úton folytatódik az oktatás, mielőtt május 3-án ők is visszatérhetnek az oktatási intézményekbe.
Portugáliában csaknem kilenc hónapja először nem jelentettek a koronavírushoz köthető egyetlen halálesetet sem a megelőző 24 órában, közölte hétfőn a lisszaboni egészségügyi tárca.
Legutóbb 2020. augusztus 2-án fordult elő, hogy a helyi hatóságok nem regisztráltak a koronavírus szövődményeiben elhunyt beteget. A csúcsértékeket 2021. január 28-án és 31-én jelentették a 10,3 millió lakosú délnyugat-európai országból 303 halálesettel.
Diogo Serra Lopes egészségügyi államtitkár a déli Portimao városában nyilatkozva közölte: a kormány bízik abban, hogy a korábbi várakozásokhoz képest előbb érhetik el a nyájimmunitást Portugáliában.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) a jövőben közösen végzi az uniós használatra már engedélyezett, koronavírus elleni vakcinák forgalomba hozatala utáni fokozott, biztonságukra, hatékonyságukra és hatásaikra fókuszáló ellenőrzését Európában – írta az MTI.
Hétfőn 3,5 ezrelék alá csökkent az utóbbi két hétben újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőzések lakossághoz viszonyított aránya, így a román fővárosban immár hétvégén sem kezdődik az országosan érvényes korlátozásoknál korábban a kijárási tilalom, és nem zárnak korábban az üzletek – adta hírül az MTI.
Az első olyan hétvége, amelyen Bukarest, Kolozsvár, Arad és több más település visszatérhet a 21 órás zárórához és a 22 órakor kezdődő kijárási tilalomhoz, az éppen az ortodox húsvét ünnepe lesz.
A fertőzési adatoktól függetlenül
a bukaresti kormány már korábban úgy rendelkezett, hogy május 2-ra virradó éjszaka országszerte feloldják a kijárási tilalmat, hogy az ortodox hívők felkereshessék templomaikat, és részt vehessenek a húsvéti szertartásokon.
Ha addig három ezrelék alá csökken a fertőzési ráta, akkor Bukarestben is kinyithatnak a színházak, előadótermek és vendéglátóhelyek, egyelőre harminc százalékos kapacitással.
Valószínű, hogy gazdsági okai is vannak a lazításnak, mert romániában nemcsak a fővárosi, hanem a tengerparti vendéglátóhelyek is a húsvéti nyitásra készülnek.
A Fekete-tenger romániai partszakaszán hagyományosan május elsején indul az idegenforgalmi szezon, ami idén egybeesik az ortodox húsvét négynapos hosszú hétvégéjével.
A szomszédos országban az utóbbi egy hónapban kevesebb mint felére, a második hullám utáni, februári mélypontra esett vissza a hetente diagnosztizált új koronavírus-fertőzések száma és az utóbbi két hétben enyhülni kezdett a kórházakra nehezedő nyomás is.
Azonosították a koronavírus indiai variánsát az északkelet-olaszországi Veneto tartományban, Bassano del Grappa városában. A mutánst egyébként egy indiai származású apában és lányában mutatták ki – írta az MTI.
Közben egyébként hétfőn újranyitották a bárok és éttermek teraszait. Luca Zaia, a tartomány elnöke ugyanakkor bejelentette, hogy júniusra be akarják fejezni a hatvanas éveikben járók oltását, és addigra már az ötvenesek nagy részét is vakcinázni akarják.
Hétfőtől harminc helyett száz kilométerről is lehet ingázni Szlovákiába a szomszédos országokból – olvasható az Új Szó oldalán.
A felvidéki magyar portál beszámol róla, hogy nem kell karanténba vonulnia annak a Szlovákiában, a határtól száz kilométeren belül dolgozó személynek, akinek a szlovák határtól számított száz kilométeren belül van átmeneti vagy állandó tartózkodási helye a szomszédos országban.
Május 21-től nézők előtt folytatódnak az osztrák labdarúgó Bundesliga küzdelmei. A bajnokság irányítóinak hétfői tájékoztatása szerint az élvonal és a másodosztály utolsó fordulójában – május 21-22-én, illetve 23-án – ismét jelen lehetnek a szurkolók a stadionokban – írja az MTI.
A meccsekre legfeljebb háromezer nézőt, illetve a maximális nézőszám felét engednek majd be, a szurkolóknak FFP2-es maszkot kell hordaniuk és oltási igazolvánnyal vagy negatív koronavírus-teszttel kell rendelkezniük. A vendégdrukkerek ugyanakkor továbbra sem léphetnek az arénákba.
A jelenlegi szezon első hat fordulójában, október végéig 10 ezer, majd háromezer, végül csak 1500 szurkoló lehetett a tribünökön, végül november 3-a óta zárt kapuk mögött zajlanak a meccsek Ausztriában. Az egyedüli kivétel Vorarlberg tartomány, ahol március vége óta száz nézőt beengednek a mérkőzésekre.
Május 10-től nem kell karanténba vonulniuk azoknak, akik be vannak oltva, és azoknak sem, akiknek három napnál nem régebbi negatív koronavírus-tesztjük van, ha Ciprusra akarnak menni. A szigeten a Szputnyik V vakcinát is elfogadják – írta az MTI, Szavvas Perdiosz turizmusért felelős államtitkár bejelentése nyomán.
Hétfőtől egyébként szigorították a járványügyi intézkedéseket: zárva vannak a fodrászok, konditermek, színházak, kávézók és a nem létszükségleti cikkeket árusító üzletek is. Az emberek csak munkavégzés céljából lehetnek a szabadban, akinek nincs erre engedély naponta csak egyszer hagyhatja el az otthonát.
Meg nem nevezett fehér házi források szerint Joe Biden, amerikai elnök holnap bejelentheti, hogy a koronavírus ellen beoltott személyek számára megváltoztatják a maszkviselési szabályokat. Biden korábban azt az ígéretet tette, hogy a július 4-i Függetlenség napjára már visszatérhetnek a „normalitáshoz" az amerikaiak.
A Daily Mail nevük elhallgatását kérő forrásokra hivatkozva írta, hogy Boris Johnson brit miniszterelnök azt mondta egy Downing Street-i megbeszélésen röviddel azután, hogy októberben rábólintott a második lezárásra, hogy
Nem kell több kiba***tt lezárás – hadd halmozódjanak ezrével a holttestek.
Boris Johnson az újságírók kérdéseire válaszolva tagadta, hogy ilyesmit mondott volna, írja a Reuters.
Az Egyesült Államok teljesen immunizált állampolgárai lehet, hogy már nyáron szabadon utazhatnak az Európai Unióba – mondta el egy vasárnapi interjúban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Guardian beszámolója szerint.
A végső döntés azonban az egyes tagállamok kezében van, ugyanis a belső határok lezárásáról nem az Európai Bizottság, hanem a nemzeti kormányok döntenek.
A Pfizer egy olyan tablettát fejleszt, amely megelőzheti a koronavírus kialakulását. A gyógyszer év végén kerülhet forgalomba, ha az Egyesült Államokban és Belgiumban zajló, embereken végzett tesztek sikeresnek bizonyultak – írja a Guardian.
Jelenleg a PF-07321332 antivirális hatóanyag a tesztelés első fázisában jár, amikor is hatvan emberen vizsgálják a gyógyszert. Az első fázis előreláthatóan május 25-ig tart, ezután kezdődhetnek a nagyobb populáción végzett tesztek.
Gyermekeknek is adható koronavírus elleni oltóanyagot kezdtek el embereken tesztelni a közép-kínai Honan tartományban – jelentette a Hszinhua kínai állami hírügynökség a Sinopharm kínai gyártó közlésére hivatkozva.
Az MTI beszámolója szerint a Sinopharm leányvállalataként működő, pekingi székhelyű China National Biotec Group (CNBG) által kifejlesztett, úgynevezett rekombináns vakcina klinikai tesztjeinek első és második szakaszát szombaton kezdték meg. Az oltóanyag még április 9-én kapta meg a klinikai tesztekhez szükséges engedélyt a kínai gyógyszerészeti hatóságoktól.
Az új szer a koronavírus S-fehérjéje egyik alegysége, az úgynevezett receptorkötő tartomány (RBD) szerkezeti tulajdonságain alapul, és a vírus S-fehérjéjének ártalmatlan másolatait előállítva ösztönzi a szervezetet a koronavírust semlegesítő antitestek termelésére.
Csang Jün-tao, a CNBG elnökhelyettese elmondta: a génmódosított oltóanyag gyártásához, ellentétben a cég korábban kifejlesztett, elölt koronavírust tartalmazó vakcináival, nincs szükség magas biológiai biztonsági fokozatú laboratóriumra, így gyorsan megkezdhető a nagy mennyiségben történő előállítása. Hozzátette: a szert a három év feletti korosztály számára fejlesztették.
Malajzia elkezdi a hatvan év felettiek oltását az AstraZeneca vakcinájával – írja a CNN.
Adjam Baba egészségügyi miniszter hétfőn jelentette be a döntést, miután elmondta, hogy „az oltóanyag biztonságos”.
Pénteken érkezett az országba 268 800 adag a cég vakcinájából.
Több mint másfél százalékkal csökkentek a világpiaci olajárak hétfőn, mivel a befektetők attól tartanak, hogy Indiában, a világ harmadik legnagyobb olajimportőr országában visszaveti az üzemanyagok iránti keresletet a pusztító erővel tomboló koronavírus-járvány – adta hírül az MTI.
Becslések szerint India benzinkereslete áprilisban napi 100 ezer hordóval esik vissza, májusban pedig 170 ezer hordós csökkenésre lehet számítani. Indiában márciusban közel 747 ezer hordó volt a napi átlagos benzinkereslet. Gázolajból naponta nagyjából 1,75 millió hordó fogyott, ám áprilisban 220 ezer hordóval, májusban pedig 400 ezer hordóval lehet kisebb ez a mennyiség.
Romlott a járványhelyzet Japánban, a világ negyedik legnagyobb olajimportőr országában is. Vasárnap már harmadik alkalommal léptettek életbe vészhelyzetet Tokióban, Oszakában és két másik prefektúrában a növekvő fertőzésszámok megállítására, ami a lakosság közel negyedét érinti.
Oroszország 85 régiója közül öt közel áll a járvány feletti győzelemhez − jelentette ki Mihail Murasko orosz egészségügyi miniszter. A tárcavezető az érintett régiókat nem nevezte meg.
A hivatalos adatok szerint Oroszországban az igazolt új fertőzöttek száma az elmúlt napon 8803-mal nőtt. Az aktív fertőzöttek száma 268 145-re csökkent, a halálos áldozatoké 356-tal emelkedett. Az országban jelenleg több mint 310 ezer embert kezelnek koronavírus-fertőzéssel vagy annak gyanújával, közülük 110 ezret kórházban.
Az operatív törzs szerint Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 128 millió laboratóriumi tesztet végeztek el. Jelenleg 515 772 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt a vírus miatt − írja az MTI.
Hétfőn tartott szakértői meghallgatást az Egészségügyi Világszervezet (WHO) annak ügyében, hogy ajánlhassák a Moderna vakcináját vészhelyzeti alkalmazásra – írja a Guardian.
A döntés négy napon belül várható.
Eddig a Pfizer, az AstraZeneca és a Johnson & Johnson oltóanyaga kapta meg a WHO jóváhagyását, amely jelzésként szolgál a nemzeti hatóságoknak az adott vakcinák biztonságosságáról és hatékonyságáról.
Szerdától újra oltanak a Johnson & Johnson vakcinájával Dél-Afrikában, a helyi kormány és egészségügyi hatóság ajánlásai alapján – írta meg a BBC.
Az újraindítással egy időben országszerte az oltópontok számát is megnövelik.
Az ország két hete függesztette fel az oltást a vakcinával, miután jelentések érkeztek arról, hogy az oltóanyag vérrögképződést okozhat.
A Fülöp-szigetek kormánya hétfőn bejelentette, hogy az összes regisztrált koronavírusos esetek száma átlépte az egymilliót.
Ez a szám Indonézia után a legmagasabb Délkelet-Ázsiában.
Húsz lélegeztetőgéppel és húszezer maszkkal segíti a koronavírus elleni küzdelmet Libanonban Magyarország − derült ki Szijjártó Péter közösségi oldalán megosztott videójából.
A külgazdasági és külügyminiszter elmondta, hogy a járvány elleni küzdelem nagyon sok országot hozott nehéz helyzetbe, főleg azokat, amelyek amúgy is különböző kihívásokkal néznek szembe. Ilyen ország Libanon is, amelyet politikai-kormányzati instabilitás és rendkívüli pénzügyi nehézségek jellemzik. A külügyminiszter a keresztény közösség vezetőivel is találkozni fog:
A mai napon kicsit átfogóbb és világosabb képet fogunk kapni a közel-keleti viszonyokról. Reméljük, hogy a közeljövőben ebben a térségben is egyre inkább a béke és a stabilitás válik majd jellemzővé.
Az egészségügyi eszközök átadásáról szóló kormányhatározat április 23-án jelent meg a Magyar Közlönyben.
A hivatalos adatok szerint vasárnap délután öt óráig 3 037 698 személyt oltottak be Romániában, közülük 1 794 505-en a második oltást is megkapták.
A beoltott romániaiak több mint háromnegyede (76,92 százalék) a Pfizer által gyártott oltóanyagot kapta, az AstraZeneca oltását 13,81 százalékuknak, a Modernáét 9,25 százalékuknak adták be.
Az országban elsőként Temesváron szerveztek a hét végén oltási maratont, amely keretében péntek délutántól előjegyzés nélkül bárki beoltathatta magát a Pfizer-vakcinával. A Digi24 hírtelevízió jelentése szerint a maraton keretében vasárnap estig mintegy 6400-an kapták meg az oltást. Amint a szervezők közölték, három hét múlva újabb maratont szerveznek a második oltás beadására.
A kórházakra nehezedő nyomás is enyhült. Míg április elején a 14 ezret is meghaladta a kórházban ápolt fertőzöttek száma, vasárnap már csak 10 312-en voltak kórházban. Viszonylag magas maradt azonban az intenzív terápiás osztályokon kezelt betegek száma. Ott továbbra is 1358 személy életéért küzdenek – számolt be az MTI.
Franciaország ismét megnyitja a három hónapja bezárt óvodákat és általános iskolákat.
A fiatalabb korosztálynak be kell járnia az iskolákba, míg a felső tagozatosok és a középiskolák tanulói még egy hétig maradnak távoktatásban – írja a Guardian.
Az Indiára nehezedő nyomás már elviselhetetlen, ezért az Egyesült Királyság minden lehetségeset meg fog tenni, hogy csillapítsa az emberek szenvedését – idézi a Guardian Ben Wallace brit védelmi minisztert.
A politikus közölte, hogy
az Egyesült Királyság orvosi oxigént előállító berendezéseket és lélegeztetőgépeket fog küldeni Indiába, ezekre van most ott a legnagyobb szükség.
Kazahsztán megkezdte az oltást saját fejlesztésű QazVac vakcinájával, az első oltást az ország egészségügyi minisztere kapta meg a televízió élő adásában. A kétadagos vakcina jelenleg a tesztek harmadik fázisában tart – írja a Guardian.
A műsorban elhangzott, hogy már ötvenezer dózist küldtek ki országszerte az orvosokhoz.
Mint tegnap már beszámoltunk, mától enyhülnek a szlovákiai járványügyi szabályok. A Paraméter összefoglalta a mostantól érvényes rendszert:
Közel háromezerrel csökkent a koronavírusos esetek száma az elmúlt 24 órában Ukrajnában − derült ki a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács adataiból. A Kárpátalja azt írja, 5062 új koronavírusos esetet regisztráltak. Az előző napon ez szám 7930 volt.
Az országban csökkent a halottak száma is, az elmúlt napon 195 beteg halt bele a koronavírus okozta megbetegedés szövődményeibe.
Kárpátalján 41 új esetet jegyeztek fel. A legtöbb megbetegedést továbbra is a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében azonosították.
Pozitív lett a volt perui elnök koronavírustesztje, nem sokkal azt követően, hogy a törvényhozás eltiltotta a közhivatal viselésétől, mert soron kívül adatta be magának a vírus elleni oltóanyagot – írta meg az MTI.
Martín Vizcarra a Twitteren közölte, hogy az óvintézkedések ellenére mind ő, mind pedig a felesége megfertőződött.
Az 58 éves Vizcarrát Pilar Mazzetti volt egészségügyi miniszterrel és Elizabeth Astete egykori külügyminiszterrel együtt április 17-én a dél-amerikai ország kongresszusa tíz évre eltiltotta közhivatal viselésétől. Mindhárom politikus soron kívül kapta meg a vakcinát, ami politikai botrányt okozott Peruban.