Ukrajnában keddre valamelyest ismét gyorsult a koronavírus-járvány terjedése, több mint négyezer új beteget jegyeztek fel, és az elhunytak száma is megint megközelítette a háromszázat, miközben újabb oltóanyag-szállítmány, 122 850 dózis Comirnaty elnevezésű koronavírus elleni vakcina érkezett az országba a Pfizer–BioNTech vállalattól – írja az MTI.
Az ENSZ Gyermekalapja, a UNICEF azt ígérte, hogy a hét végéig 473 850 dózist szállít még Ukrajnába a COVAX nemzetközi kezdeményezésen keresztül. Viktor Ljasko országos tiszti főorvos, az egészségügyi miniszter helyettese elmondta, hogy ebből az oltóanyagból első körben pedagógusokat fognak beoltani, az oltásuk várhatóan május 24-én kezdődik.
Dmitro Kuleba külügyminiszter közben keddi tájékoztatóján bejelentette, tárcája utasította Ukrajna washingtoni nagykövetét, hogy kérjen az Egyesült Államoktól még koronavírus elleni oltóanyagot. Emlékeztetett arra, hogy Joe Biden amerikai elnök előző nap kijelentette, hogy az Egyesült Államok kész 80 millió vakcinát adni június végéig más országoknak.
A hivatalosan közölt adatok alapján Ukrajnában az elmúlt napban 4095 új esettel 2 160 095-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Ez csaknem kétezerrel több a megelőző napinál. Az elhunytaké 285-tel 48 469-re nőtt. A megelőző napon a halálos áldozatok száma ennek kevesebb mint fele, 109 volt, az azt megelőzőn is csupán 133. Eddig 1 882 344-en gyógyultak meg, közülük az elmúlt napban mintegy 17 500-an, az aktív betegek száma így tovább csökkent csaknem 14 ezerrel 229 282-re.
Kórházba 999 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteg került, számuk javarészt a múlt héten sem haladta meg a másfél ezret. A legtöbb új beteget, 428-at ezúttal az ország keleti részében lévő Donyeck megyében jegyezték fel.
A múlt héten több mint 700 fertőzéses esetet azonosítottak Tajvanon, ami sokkolta a járványkezelésben eddig élen járó sziget lakóit, hiszen már megszokták azt, hogy míg a világban tombol a járvány, Tajvanon nem csorbult a szabadság.
A szigeten mindeddig csupán a 23 millió országlakó 1 százalékát oltották be, és mindössze 300 ezer AstraZeneca-vakcinát szereztek be – írja a Reuters.
A tajvani állami hírügynökség közlése szerint Tajpej már tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal, hogy a rátegye a kezét az amerikaiak által szétosztásra szánt több tízmillió vakcina egy részére.
A Reuters egyik forrása azt mondta, hogy a tajvani diplomácia emellett Németországban érdeklődik a BioNTech gyógyszervállalatnál vakcinák iránt. A hírügynökség megjegyzi, februárban a német cég visszamondott egy 5 milliós szállítmányt, feltehetően kínai nyomásra.
Tajpej 20 millió dózist kötött le főként az AstraZeneca és a Moderna oltóanyagaiból, de a globális ellátás akadozása miatt a beígért ampullák lassan érkeznek. Segítséget jelenthet azonban az Egészségügyi Világszervezetnek a szegényebb országok ellátását célzó programja, a COVAX, melyen keresztül 1 millió AstraZeneca-vakcinára számít a Kínai Köztársaság.
Mindenesetre Tajvan serényen dolgozik saját fejlesztésű oltóanyagán, Caj Jing-ven elnök kedden fogadkozott, hogy július végére rendelkezésre fog állni a tajvani védőoltás.
A világ vakcinaszállítmányainak mindössze 0,3 százaléka jut el az alacsonyabb jövedelmű országokba, hívja fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) beszámolója alapján a The Guardian.
A szervezet ezért azt kéri a gazdagabb országoktól, hogy a COVAX nemzetközi vakcinaelosztási rendszeren keresztül segítsék a szegényebb országok vakcinellátottságát.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábban már megállapodott az Pfizer amerikai gyógyszergyárral arról, hogy az általa a BioNTech német céggel közösen kidolgozott vakcinából 40 millió adagot vásárol azért, hogy a kis és közepes jövedelmű országokban is megkezdődhessen a koronavírus elleni oltási kampány.
Az egyik legnagyobb tokiói orvosi szervezet szeretné elérni, hogy elhalasszák a japán fővárosban tartandó nyári olimpiai játékokat, mindössze három hónappal az ötkarikás játékok megkezdése előtt – írja a Reuters. A mintegy hatezer orvost képviselő szervezet szerint a kórházak túlterheltek, nincs elég kapacitás a koronavírus-fertőzöttek ellátására.
Arra kérjük a helyi hatóságokat, hogy győzzék meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot (IOC), hogy egy ilyen helyzetben rendkívül nehéz megrendezni az ötkarikás játékokat
– áll egy még május 14-én Szuga Josihide miniszterelnöknek címzett levélben.
A koronavírus terjedése miatt a japán kormány korábban május 31-ig Tokióban és számos más prefektúrában meghosszabbította a rendkívüli állapotot.