Tavaly nyár elején volt ilyen alacsony az esetszám Romániában, összesen 307 új fertőzöttet regisztráltak az országban. A vírus miatt az elmúlt 24 órában 39-en vesztették életüket. Csökken az intenzíven fekvő betegek száma is, összesen 485-en vannak válságos állapotban. Ez a szám tavaly szeptember óta nem volt ilyen alacsony − írja a Főtér.
Közben Bukarest és Kolozsvár, illetve Kolozs megye között átoltottsági verseny van. Jelenleg Bukarest áll az élen, ott 42 százalékos az átoltottság, míg Kolozsváron 39 százalék. Az átoltottságtól függően határozzák meg, hogy megrendezhetők-e a fesztiválok vagy a nagyobb tömegrendezvények.
Mindenki szeretne hatvanezres fesztiválokat, de egyelőre fő az óvatosság, és más európai országokban sem tér el a gyakorlat a romániaitól
− nyilatkozta Florin Cîțu román miniszterelnök, aki szerint augusztusra elérhető a teljes lakosság 50, de akár 60 százalékos átoltottsága is, ami újabb lazításokat vonhat maga után.
Egy székelyföldi kutatás szerint tartósabban védettek a koronavírustól azok, akik a fertőződés után kaptak védőoltást, mint azok, akik csak az oltás által szereztek védettséget.
A kutatást a sepsiszentgyörgyi Pro-Vitam Diagnosztikai és Kutatóközpont végezte, mely 2020 őszén – Romániában elsőként – olyan tesztet fejlesztett ki és dobott piacra, amely kimutatja a szervezet által termelt koronavírus-antitesteket.
A Fejér Szilárd kutatóvegyész által vezetett laboratórium a sepsiszentgyörgyi Proel Biotech startup által gyártott tesztek felhasználásával vizsgálta, hogy miként alakul a Pfizer/BioNTech-vakcinával beoltott egészségügyi dolgozók antitestszintje. A vizsgálatban a fertőzésnek fokozottan kitett 122 egészségügyi dolgozó koronavírus-antitestszintjének alakulását követték.
Megállapították, hogy a betegségen már átesett, beoltott személyek esetében már a vakcina első dózisának a beadását követő néhány napon belül erős antitestes immunválasz alakul ki.
„Azok esetében, akik már korábban átestek a betegségen, a Pfizer/BioNTech-oltás első dózisa emlékeztető oltásként működik. Ennek megfelelően napokon belül erős antitesttermelést vált ki náluk a vakcina. Ezzel szemben azoknál, akik még nem estek át a koronavírus-fertőzésen, és így kapják meg a védőoltás első adagját, az immunválasz kialakulása csak fokozatos, de tíz nappal az oltás második adagjának beadását követően már mindenkinek van kimutatható mennyiségű antitestje. Ezek átlagos mennyisége a következő hetekben folyamatosan kevesebb, mint a fertőzésen átesett és beoltott személyek esetében” – idézte Fejér Szilárdot a kutatásról kiadott közlemény.
A Pfizer után a Moderna is nagy előrelépést mutat, a Sinopharm is vizsgálja a gyermekek oltásának lehetőségét. Az Egyesült Államokban a helyi gyógyszerhatóság, az FDA már engedélyezte a 12–15 éves korú gyermekek oltását a Pfizer koronavírus elleni vakcinájával. Az EU hatósága péntekre ígéri a döntést erről.
A KÉRDÉS AZ INDIAI KETTŐS MUTÁNS GYERMEKEK KÖZT TAPASZTALT AGGASZTÓ MÉRTÉKŰ TERJEDÉSE MIATT KERÜL EGYRE GYAKRABBAN NAPIRENDRE. EZ A VÍRUSVARIÁNS UGYANIS MINDEN EDDIGINÉL NAGYOBB VESZÉLYT JELENT A GYEREKEKRE, EGÉSZ ISKOLÁK KERÜLHETNEK BAJBA EMIATT.
Egyhetes zárlatot vezetnek be az ausztráliai Victoria államban, a csaknem hétmillió ott élőt arra kérik a hatóságok, hogy maradjon otthon annak érdekében, hogy meg tudják fékezni a koronavírus-járvány újabb helyi kirobbanását.
James Merlino ügyvezető kormányfő szerdán újságírók előtt elmondta: a vírus különösen gyorsan fertőző variánsa ütötte fel a fejét az állam fővárosában, Melbourne-ben, és ha nem vezetnek be drasztikus intézkedéseket, akkor a helyzet ellenőrizhetetlenné válik. Ez a variáns egy nap alatt tud megfertőzni egy újabb személyt, szemben a vírus korábbi változataival, amelyek a vizsgálatok szerint 5-6 nap alatt voltak képesek továbbterjedni.
A kontaktkutatások eddig több mint 10 ezer olyan lakost azonosítottak, akiknek karanténba kell vonulniuk, ez a szám várhatóan folyamatosan emelkedni fog. A kontaktszemélyek közül többen jártak zsúfolt helyeken – stadionokban, bevásárlóközpontokban – az utóbbi napokban.
Megérkezett a kínai Sinopharm utolsó, félmilliós vakcinaszállítmánya Szerbiába, így január óta 4 200 000 kínai oltóanyagot szerzett be a nyugat-balkáni ország a koronavírus ellen.
Szerbiában eddig 4 342 773 adag koronavírus elleni védőoltást adtak be, a vakcina első adagját a lakosság 40,83, mindkét adagját pedig 32,74 százaléka kapta meg.
Az országban a kínai oltóanyag mellett az orosz Szputnyik V, a svéd–brit AstraZeneca, valamint a német–amerikai Pfizer/BioNTech vakcinája érhető el.
A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Szerbiában csütörtökre 387-tel 711 116-ra, Koszovóban 44-gyel 106 839-re, Észak-Macedóniában 46-tal 155 059-re, Montenegróban 67-tel 99 425-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 145-tel 203 262-re növekedett.
A járvány halálos áldozatainak száma az utóbbi 24 órában Szerbiában tízzel 6811-re, Észak-Macedóniában 14-gyel 5357-re, Montenegróban eggyel 1578-ra, Bosznia-Hercegovinában pedig 16-tal 9150-re emelkedett. Koszovóban nem volt halálos áldozata a kórnak az elmúlt napon, így a halottak száma 2245 maradt.
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára csütörtökön a Facebook-oldalán beszélt a kínai Sinopharm-vakcináról és az ellenzékről.
Az Amerikai Orvosi Kamara szaklapja közölte a kínai Sinopharm-vakcina teljes dokumentációját; az Egészségügyi Világszervezet (WHO) után az Amerikai Orvosi Kamara is igazolja, hogy a Sinopharm-vakcina hatásos és biztonságos
– mondta Menczer Tamás a videójának első néhány másodpercében, majd a hátralevő időben áttért az ellenzék szidalmazására.
A világon 168 196 978 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 494 595 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint csütörtök reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 167 633 983 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 481 490 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta, Covid–19 nevű betegség az Egyesült Államokat sújtja leginkább, ahol 33 190 016 fertőzött volt eddig a napig, és 591 947-en haltak meg.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
A legtöbb, Covid–19-ből felépült és később immunizált betegnek nem lesz szüksége ismétlő oltásra. Az immunsejtek ugyanis életben maradnak azoknak a csontvelejében, akik megfertőződtek a koronavírussal, vagy beoltottak őket ellene.
A The New York Times arról számolt be, hogy két tanulmány is megerősíti: a koronavírus iránti immunitás legalább egy évig, de akár egy életen át is tarthat. Ezek a kutatások csillapíthatják a félelmet, hogy a vírussal szembeni immunitás csak átmeneti, mint a náthát okozó vírusok esetében.
Az antitestek szintje a vérben az akut fertőzés következtében hirtelen csökken, viszont a memóriasejtek ott maradnak a csontvelőben, és készen állnak a cselekvésre, ha újra szükséges – derült ki a Nature folyóiratban megjelent kutatásból.
Joe Biden elnök utasítást adott szerdán az amerikai hírszerző ügynökségek vezetőinek, hogy „kettőzzék meg erőfeszítéseiket” a Covid–19-járvány eredetének feltárására, beleértve azt a lehetőséget, hogy a kórokozó SARS-CoV-2 vírus egy kínai laboratóriumból kerülhetett ki.
Biden azt kérte a hírszerző ügynökségektől, hogy 90 napon belül tegyenek neki jelentést. Egyúttal utasította a szövetségi laboratóriumokat, hogy segítsenek a vizsgálatokban, és működjenek együtt a hírszerző közösséggel egy, a kínai kormányhoz intézendő különleges kérdéssor összeállításában.
Az elnök felszólította Kínát is, hogy működjön együtt a pandémia eredetét kutató nemzetközi vizsgálatokban.
Biden hangsúlyozta: „Az Egyesült Államok továbbra is együttműködik majd a hasonlóan gondolkodó partnerekkel szerte a világon, hogy nyomást gyakoroljon Kínára, vegyen részt egy teljes körű, átlátható, bizonyítékokon alapuló nemzetközi vizsgálatban, és biztosítson hozzáférést minden releváns adathoz, bizonyítékhoz.”
Kedves Olvasóink, indulunk, tartsanak ma is velünk, hiszen elhozzuk a koronavírusról szóló legfontosabb híreket a nagyvilágból!