Többen kapták meg az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta betegségtől, a Covid–19-től védő oltás első adagját Németországban, mint Nagy-Britanniában – közölte a német szövetségi egészségügyi miniszter.
Jens Spahn Twitter-bejegyzésében rámutatott, hogy Németország a hat hónapja elindított oltási kampányban első alkalommal előzte meg az első adag oltások számában Nagy-Britanniát.
A szövetségi kormány összesítése szerint a tavaly december 26-án kezdődött kampányban péntekig 44 363 821 ember, a lakosság 53,3 százaléka kapott legalább egy adag oltást a Covid–19 ellen.
Teljes oltással 28 915 700 ember, a lakosság 34,8 százaléka rendelkezik.
A brit kormány pénteki adatai szerint Nagy-Britanniában 43 877 861-en kaptak legalább egy adag oltást. Közülük 32 085 916-an rendelkeznek teljes oltással.
Németországban az AstraZeneca-, a Pfizer–BioNTech-, a Moderna- és a Janssen-vakcinával igyekeznek elérni a Covid–19-cel szembeni közösségi immunitást. Valamennyi típust együttvéve 74 232 015 adag érkezett, a készlet 96,2 százalékát felhasználták. A legtöbb oltóanyag, több mint 52 millió adag az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös fejlesztésű készítményéből érkezett.
Tervezik, hogy a Szputnyik V oltóanyagot is beállítják a kampányba, de csak akkor, ha az orosz fejlesztő megszerzi az európai uniós forgalmazási engedélyt a közösség gyógyszerészeti hatóságának szerepét betöltő Európai Gyógyszerügynökségtől (EMA). Más oltóanyagok, például kínai fejlesztésű vakcinák beszerzését nem tervezik. Nem terveznek változást abban sem, hogy csak EMA-engedéllyel rendelkező készítményt használnak – számolt be az MTI.
Horvátországban az üzletközpontokban gyermekjátszóházakat és egyéb, gyermekek szórakoztatására szolgáló, közösségi tereken elhelyezett játékokat üzemeltető vállalkozók hátrányosan megkülönböztetettnek érzik magukat a többi vendéglátásban ténykedő vállalkozóhoz képest, ugyanis a járványhelyzetre hivatkozva továbbra sem nyithatnak ki.
Már hét hónapja tartunk zárva és így teljesen tönkremegyünk!
– fakadt ki egyikük. Hozzátette, hogy:
az én eszközeimen egy-egy gyermek két percig játszik, a folyamatos fertőtlenítésről gondoskodunk, semmivel sem jelentünk magasabb járványügyi kockázatot, mint például egy étterem üzemeltetője.
– számol be az Index.hr.
E hónap közepén vírustagadó körökben röppent fel a hír, miszerint a British Airways légitársaság három pilótája egy héttel azután halt meg, hogy felvették a korona-vírus elleni védőoltást, majd nem sokkal később egy negyedik beoltott kollégájuk is meghalt.
A híresztelést egy anonimitását fenntartó férfi kezdte. Egy pilóta barátjára hivatkozott forrásként és arról is írt, hogy a légitársaság a brit kormánnyal válságmegbeszéléseket tart a légügyi biztonság miatt, mivel a pilótái mintegy 85 százalékát már beoltották.
A British Airways egy tweetben elismerte , hogy négy pilótája meghalt, de azt cáfolta, hogy a vakcina áldozatai lettek volna. Egyikük egy szolgálati út alatt elkapott koronavírus-fertőzésbe halt bele –számol be a One mile at a time légiforgalmi szakportál.
Maszkviselésre, távolságtartásra és a többi óvintézkedés betartására szólította fel Mariângela Simão, a Egészségügyi Világszervezet (WHO) gyógyszer- és oltási igazgatóhelyettese azokat is, akik már mind a két koronavírus elleni vakcinát megkapták.
Az emberek nem érezhetik magukat biztonságban csak azért, mert beoltották őket. A vakcina nem állítja meg a közösségi terjedést
– indokolta a döntést a főigazgató-helyettes. A WHO szerint egyébként veszélyeztetett társadalmi csoportokat, például az időseket évente be kellene oltani.
Dan Barna román miniszterelnök-helyettes tegnap bejelentette, hogy a jövő héten tárgyal Ioana Mihăilă egészségügyi miniszterrel és Raed Arafat belügyi államtitkárral, az országos katasztrófavédelem vezetőjével a romániai gyógyturizmus újraindításának lehetőségéről.
Dan Barna azt követően nyilatkozta ezt, hogy Nicu Rădulescu, a romániai gyógyturizmus munkáltatói szervezetének az elnöke figyelmeztetett, fennáll az a veszély, hogy az ágazatban dolgozó egészségügyi szakemberek külföldre mennek dolgozni, olyan országokba, amelyek a természetes gyógyforrásokat is bevetik a COVID-19 elleni harcban, a megelőzés és a rehabilitáció terén egyaránt.
Rădulescu hangsúlyozta, hogy Romániában a gyógyüdülőhelyek 2020 márciusa óta zárva vannak. Dan Barna rámutatott, várja a szakemberek véleményét is ebben a kérdésben, és első lépésként – tekintve, hogy a pandémia miatt bevezetett korlátozásokat lassan-lassan felszámolják – arra kell törekedni, hogy ezek az üdülőhelyek megnyithassanak, majd ezt követően meg lehet vizsgálni, hogyan lehet ezeket a gyógymódokat alkalmazni a koronavírus-fertőzésen átesettek rehabilitációjában – írja a Transindex.
Kéthetes teljes zárlat alá helyezték szombattól Sydney városát az ausztrál hatóságok a koronavírus fertőzőbb, delta variánsának terjedése miatt – írja az MTI.
Pénteken még azt közölték, hogy a nagyváros négy körzetét fogják lezárni, de szombaton már a több mint ötmillió lakosú metropolisz teljes lezárását jelentették be két hétre.
A héten Ausztráliában több mint nyolcvan embernek lett pozitív a koronavírus-tesztje, valamennyi eset a repülőtéren dolgozó egyik taxisofőrrel hozható összefüggésbe, aki valószínűleg egy külföldi járat légi személyzetétől kapta el a betegséget.
A delta variáns különösen félelmetes ellenfélnek tűnik. Bármilyen védelmi intézkedést hozunk is, a vírus mindig képes az ellentámadásra
– mondta Brad Hazzard, Új-Dél-Wales állam egészségügyi minisztere.
A 26 milliós Ausztrália mostanáig sikeresen vette fel a harcot a járvány ellen a gyorsan elrendelt szigorú zárlatokkal. A pandémia kezdete óta alig több mint 30 400 fertőzöttet és 900 körüli halálos áldozatot regisztráltak. Az oltási kampány viszont lassan halad, egyelőre a lakosság alig negyede kapott oltást.
A nyári táborokba készülő gyerekek számára ingyenes a PCR-teszt.
A tíz évnél idősebb gyerekek havi két ingyenes tesztre jogosultak. A TASR hírügynökséget Zuzana Eliášová, a szlovák egészségügyi minisztérium szóvivője tájékoztatta pénteken, hozzátéve: a tárca már tárgyalt az egészségbiztosítókkal.
A 10 évnél idősebb gyerekek csak negatív PCR-teszttel vehetnek rész a rekreációs rendezvényeken (gyerektábor, sporttábor stb.). A szóvivő elmondása szerint minden olyan akció tesztköteles, amelyen legalább öt kiskorú vesz részt, és négy napnál tovább tart.
Martin Pavelka, az Egészségügyi Elemzések Intézetének epidemiológusa felhívta a figyelmet, hogy a gyerektáborokban kiemelten magas az új koronavírus terjedésének kockázata az olyan intenzív interakciók következtében, mint például a sport, a különféle játékok és a közös étkezés. Ezek mindegyike lehetővé teszi a vírus könnyű és gyors terjedését. A fertőzőbb delta variáns esetében még magasabb a kockázata – írja a Paraméter.
Az orosz egészségügyi minisztérium ma megadta az engedélyt a Szputnyik V-védőoltásának használatára a terhes nők esetében – jelentette be Mihail Murasko egészségügyi miniszter, írja a belgrádi B92 hírportál.
Ezzel megteremtődött a lehetőség, hogy a terheseket is beoltsuk, akiket erősen veszélyeztet a fertőzés súlyosabb formájának kialakulása
– mondta a politikus a kormány koronavírus elleni küzdelmének tanácsán.
Elmagyarázta, hogy a döntést a klinikai tesztelések pozitív eredményeinek és a védőoltás biztonságosságának figyelembe vételét követően hozták meg.
Emellett összegyűjtötték a hatékonyságára, valamint a klinikai tesztelések során kimutatott biztonságosságára vonatkozó adatokat is.
A világon 180 355 907 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 908 226 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szombat reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 179 942 690 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 898 983 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta, Covid-19 nevű betegség
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Egy éves halasztás után jövő hónapban kezdődik a tokiói olimpia, de néhány résztvevő még mindig habozik felvenni az oltását – írja a The New York Times.
Andy Anson, a brit olimpiai bizottság elnöke elmondta, hogy bár a legtöbb sportolójuk meg fogja kapni a második vakcinát a játékok kezdete előtt, néhányan ezt nem akarják megtenni. A résztvevők kilencven százaléka július 23-ig mindkét oltását fel fogja venni, közölte az elnök.
Vannak, akik nem akarják beoltatni magukat, mi pedig megpróbáljuk meggyőzni őket, hogy nem ez a jó döntés. De még egyszer, az oltás felvétele nem kötelező. Mindenkinek joga van választani, és nekünk tiszteletben kell tartanunk a döntést,
– árulta el Andy Anson.
A kínai koronavírus elleni vakcina nem elég hatékony, a Szputnyik V pedig talán soha nem fogja megkapni az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyét − mondta Mario Draghi olasz miniszterelnök a brüsszeli uniós csúcson tartott sajtótájékoztatón.
A Reuters azt írja, hogy a miniszterelnök szerint a gyógyszerügynökség munkája reformra szorul, mert nem működik összehangoltan a kormányokkal.