Az előző évinél majdnem százszor nagyobb bevételt ért el a január–szeptemberi időszakban a BioNTech német biotechnológiai kutatóvállalat, amely a Pfizer amerikai gyógyszeripari óriáscéggel kifejlesztette az Európai Unióban elsőként engedélyezett védőoltást az új típusú koronavírus által okozott betegség ellen – számolt be az MTI.
A 2008-ban indított feltörekvő technológiai vállalkozás kedden közölt beszámolója szerint 13,444 milliárd euró (4840 milliárd forint) bevételt ért el a kilenc hónapban, szemben az egy évvel korábbi 136,9 millió euróval. A csaknem százszoros növekedés elsősorban a Covid–19 elleni vakcina kínálatának gyors növekedésére vezethető vissza.
A társaság a világhírű magyar kutató, Karikó Katalin vezetésével kifejlesztett, hírvivő RNS (mRNS) nevű technológiára épülő vakcina révén három negyedév alatt 7,126 milliárd euró adózás utáni nyereséget termelt, szemben az egy évvel korábbi 351,7 millió eurós veszteséggel.
A Covid–19 elleni, Comirnaty márkanévvel forgalmazott oltóanyag a BioNTech első terméke. Becslésük szerint az év végéig 2,7 milliárd adagot gyártanak belőle, és 2,5 milliárd adagot értékesíthetnek. Az adózás utáni nyereség nagyjából kilencmilliárd euró lehet. Az árbevétel 16–17 milliárd euró között alakulhat – áll az új beszámolóban. Eddig 15,9 milliárdról szólt a hivatalos bevételi becslés.
Kilenc hónap elteltével a BioNTech már messze a legnyereségesebb gyógyszeripari vállalat idén Németországban. Amerikai partnere, a Pfizer, amely a Comirnaty forgalmazásának oroszlánrészét végzi, a napokban 33,5 milliárd dollárról 36 milliárd dollárra emelte az oltóanyag-eladásból származó bevételről szóló előrejelzését. Ezért sok szakértő arra számított, hogy a BioNTech erőteljesebben emeli előrejelzéseit.
A két vállalat közötti kapcsolat azonban összetett – emelte ki a Handelsblatt című német üzleti lap. Mint írták, a BioNTech csak Németországban és Törökországban foglalkozik vakcinaértékesítéssel, így a bevétel csekély része származik ebből. Az oroszlánrészt a Pfizertől az eladások után kapott részesedések és sikerdíjak teszik ki. Ez a tétel a 13,444 milliárd eurós bevételből mintegy 9,8 milliárd euró volt a január–szeptemberi időszakban.
Az eredetileg daganatos betegségek gyógyítására szolgáló szerek fejlesztésére szakosodott BioNTech története első, a koronavírus-világjárvány előtti szakaszában főként kockázati tőkéből működött, és rendre veszteséget termelt, ami megszokott a biotech-startup-ágazatban. Fő tulajdonosa nagyjából ötvenszázalékos tulajdonrésszel az alapítók közé tartozó Thomas és Andreas Strüngmann. A világ leggazdagabb emberei között számon tartott német testvérpár a Hexal nevű gyógyszergyártó cég sikerével került a dollármilliárdosok közé.
A Covid–19 elleni vakcina révén világhírűvé vált Karikó Katalin 2013-ban csatlakozott a nagyjából 1500 embert foglalkoztató céghez.
Fokozott készültségben az új-zélandi parlament, miután Wellingtonban és szerte az országban több ezer oltásellenes, erőszakkal fenyegetőző tüntető gyűlt össze a Guardian beszámolója szerint.
Trevor Mallard házelnök azt mondta, hogy 1984-es megválasztása óta ez volt a legmagasabb biztonsági szint, amit el kellett rendelni, a parlament szinte minden kapuját és bejáratát lezárták.
Az elmúlt napokban több támadás is érte a rendőröket a tüntetők által, Auckland közelében a hatóságok egyik emberét például megharapta az egyik demonstráló. A várost hónapokra lezárták a járványügyi korlátozások miatt, Jacinda Ardern miniszterelnök korábban úgy fogalmazott: azt szeretné, ha karácsonykor az aucklandiek is elutazhatnának a sziget más részein élő rokonaikhoz.