Izraelben ismét emelkedik a koronavírussal újonnan fertőzöttek száma, az R fertőzési együttható 1-re emelkedett – jelentette a Maariv pénteken.
Az egészségügyi minisztérium csütörtökön mért és pénteken közzétett adatai szerint folytatódik a koronavírus-járvány utóbbi két hétben tapasztalt emelkedő tendenciája, és 1-re emelkedett az R fertőzési együttható, amely szeptember közepétől októbér végéig 0,74 körül állt. Ez azt jelenti, hogy míg korábban, a negyedik hullám szeptember–októberi visszaszorulásának idején 100 vírushordozó csak mintegy 74 másik embert fertőzött meg, és fokozatosan visszaszorult a járvány, ez a mutató egy hónapja lassan, de folyamatosan emelkedik. Jelenleg 100 fertőzött már 100 embernek adja át a koronavírust. Ha tovább folytatódik ez a folyamat, akkor az R egy fölé emelkedik, és tovább növekszik az új fertőzöttek száma, noha az augusztusban indított harmadik oltási kampány sikere nyomán az országban a járvány negyedik, delta-variáns okozta hulláma több hétre jelentősen visszaszorult.
Csütörtökön 467 új vírushordozót azonosítottak mintegy hetvenezer teszt elvégzésével. A pozitív esetek aránya a tesztelésnél 1,71 százalékos volt, noha a negyedik hullám csúcsán, szeptember elején még a 8 százalékot is meghaladta ez a mutató. A súlyos betegek száma csütörtökön 126 volt, közülük 87-en vannak lélegeztetőgépen. A járvány megjelenése óta a mintegy 9,4 millió lakosú országban 1 339 531 fertőzöttet regisztrálták a hatóságok.
Jelenleg Izraelben 5215 aktív fertőzöttet tartanak nyilván, és 173-an vannak közülük kórházban. Tavaly december vége óta 6 263 415 embert oltottak már be legalább egyszer a Pfizer/BioNTech vakcinájával, ez az ország lakosságának 67,35 százaléka.
Augusztusban a védettség növelésére, a delta-hullám megfékezésére újabb, harmadik oltási kampányt indítottak azok számára, akik legalább öt hónappal korábban megkapták már a második oltást. A kampány nyomán eddig 4 038 711-en vették fel a harmadik adag vakcinát, ami a lakosság 43,43 százalékát jelenti.
Csütörtökön nem volt az országban „piros”, vagyis jelentősen fertőzött település. Közepesen fertőzött, vagyis „narancssárga” 10 hely, kismértékben van jelen a koronavírus 19 „sárga” városban és faluban, és „zöld”, vagyis alig vagy egyáltalán nem fertőzött 251 izraeli település. Szeptember közepén, a járványhullám tetőpontján a lakóhelyek többsége „piros” volt. A koronavírus okozta betegségben tavaly február óta 8154-en, az utóbbi 7 napban 10-en haltak meg Izraelben.
Elítéltek egy kaliforniai párt, akik több mint 20 millió dollárt csaltak el azokból a pénzekből, amelyeket a koronavírus-járvány gazdasági következményeinek enyhítésére szánt az amerikai kormányzat.
A 43 éves férfi és a 37 éves nő hamis adatokkal és személyazonossággal – idős vagy elhunyt emberek, valamint külföldön tanuló diákok adataival – igényelte azokat a pénzeket, amelyeket a kormányzat a bajba jutott vállalkozások megsegítésére szánt. A férfi ehhez több korábban elítélt ember segítségét is igénybe vette.
Összesen körülbelül 150 kérvényt nyújtottak be több mint 20 millió dollár értékben, és a pénzt meg is kapták. Az elcsalt pénzből ingatlanokat, ékszereket és luxuscikkeket vásároltak.
A csalókat később letartóztatták, és június 25-én bűnösnek találták őket. Ennek ellenére a letartóztatásuk nem történt meg, viszont elektronikus nyomkövetőket helyeztek a csuklóikra. Augusztus 29-én azonban az amerikai ügyészek közölték, hogy a férfi és a nő
levágta a nyomkövetőiket, és (vélhetően) elmenekültek az országból.
Eközben otthon hagyták a három tinédzserkorú gyermeküket. Nekik állítólag egy cédulát annyit írtak, hogy „egy rövid időre elválnak tőlük”.
Hétfőn a férfit távollétében 17, a nőt pedig 6 évnyi börtönbüntetésre ítélték.
A férfi testvére – aki szintén részt vett az akcióban – 5 év börtönt kapott. Az ítéletet a pár gyermekei – akik most a nagyszüleikkel élnek – feszengve hallgatták meg a bíróságon.
A pár védőügyvédje mindeközben azt állítja, hogy a párt elrabolhatták olyan tettestársak, akik szintén érintettek az ügyben, azért, hogy elhallgattassák őket. Az FBI 20 ezer dollár ajánlott fel olyan információkért, amelynek révén sikerülhet ismét elkapniuk őket.
(via Insider)
Az Egyesült Államok 5,29 milliárd dollár értékben rendelt 10 millió ember kezelésére elengedő koronavírus elleni gyógyszert a Pfizer legújabb, még engedélyeztetés alatt álló készítményéből.
A mennyiség kétszerese annak, amit a másik gyártótól, a Mercktől rendeltek az amerikaiak. A kezelés jelentősen csökkenti a koronavírus szövődményeinek kockázatait a megfertőződés után.
Az ügylet által a Pfizer részvényeinek árfolyama megközelítőleg egy százalékkal nőtt, míg a Merck-részvények minimálisan visszaestek.
A Pfizer és a Merck által készített hatóanyagok jóváhagyása már Európában is folyamatban van, és az is felmerült, hogy az Európai Unió is bevásárol ezekből a gyógyszerekből. Minderről itt írtunk korábban.
(via Reuters)
További korlátozásokat vezetnek be Görögországban a koronavírus ellen be nem oltott állampolgárokkal szemben, mivel még mindig magas a fertőzés aránya – jelentette be csütörtök este Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök.
Hétfőtől csak a beoltott emberek léphetnek be a fedett nyilvános helyiségekbe, a mozikba, színházakba, bárokba, tavernákba, fodrászatokba és edzőtermekbe. Eddig az oltatlanok is bemehettek ezekre a helyekre, ha 48 óránál nem régebbi negatív koronavírusteszt-eredményt mutattak fel.
A kormányfő elmondta, hogy minden 60 éves és idősebb embernek legkésőbb hét hónappal a második oltás után harmadik, emlékeztető oltást kell kapnia, hogy oltási bizonyítványa érvényes maradjon. A görög vezető hozzátette, javasolni fogja az Európai Bizottságnak, hogy tegye ezt az egész Európai Unióra kiterjedő normává.
Csak így leszünk képesek egy jobb karácsonyt ünnepelni
– hangoztatta. Azok, akik még mindig ódzkodnak az oltástól, másképp gondolkodnának, ha hallanák, mit tapasztaltak az intenzív osztályokon az oltatlanok, akik megbetegedtek – tette hozzá Micotákisz.
A mintegy 11 milliós ország lakosságának körülbelül 61 százaléka kapta meg az összes szükséges oltást; a hatóságok korábban azt remélték, hogy ez az arány őszre eléri a 70 százalékot.
A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem csütörtök esti adatai szerint Görögországban az elmúlt 28 napban 149 630 esetet regisztráltak, 1527-en meghaltak. A járvány tavalyi kezdete óta már 861 117 fertőzöttről és 17 075 halottról tudni.
Emmanuel Macron francia elnök szerint Franciaország nem fogja követni azokat az európai uniós országokat, amelyek karanténra kötelezik az oltatlan állampolgárokat, mivel úgy véli, sikeres volt Párizs járványügyi politikája és az egészségügyi igazolás bevezetése.
Macron a La Voix du Nord című francia lapnak adott csütörtöki interjújában aláhúzta, hogy most éppen azok az országok vezetnek be korlátozó intézkedéseket az oltatlanokkal szemben, akik nem vezették be a szükséges egészségügyi útleveleket.
A járvány negyedik hullámában egyre több ország vezet be korlátozásokat Európában. Nagy vitákat váltott ki az érintett országok esetében, hogy elegendőek-e az oltások a járvány megfékezésében.
Aggodalomra ad okot, hogy a minap az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is felszólalt az egyre növekvő fertőzésszámok miatt Európában. A szervezet szerint egy hét alatt 3,3 millióra nőtt az új fertőzöttek száma világszerte, ebből 2,1 millió az öreg kontinenshez köthető.
(via Guardian)
A világon 256 061 544 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 5 131 743 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 254 992 462 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 123 530 volt – írja az MTI. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2-vírus okozta, Covid–19 nevű betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.