Fontos a tüntetéshez való jog és a véleménynyilvánítás szabadságának tiszteletben tartása, de ha egy megmozdulás, mint a járványügyi szabályok ellen szervezett vasárnapi tüntetés erőszakhullámmal végződik, az teljességgel elfogadhatatlan, különösen, ha a rendőrség ellen irányul – jelentette ki Alexander De Croo belga miniszterelnök.
Alexander De Croo Jean Castex francia miniszterelnök brüsszeli látogatását követően tartott sajtótájékoztatóján elítélte az előző nap Brüsszelben tartott tüntetést követő erőszakot, és kijelentette: az erőszakos csoport brüsszeli túlkapása „tisztán bűnözői magatartás”.
Célunk jelenleg a koronavírus elleni küzdelem. Kérem, ne uszítson bennünket egy kis csoport, amely a vírus elleni küzdelmet ellenségeskedésbe fordítaná
– fogalmazott. Hangsúlyozta: az erőszaknak nincs köze az egyéni szabadsághoz, pusztán bűnözői magatartás. A rendőrség mindent megtesz az erőszakra felbujtók azonosításáért – közölte. A belga miniszterelnök továbbá összefogásra és a járványügyi szabályok betartására szólított fel.
Nehéz időszakot élünk át, az egészségügyben mindenki a legjobbat nyújtja. Megértem, hogy vannak, akiknek kétségei vannak az intézkedéseket illetően, azokkal kapcsolatban azonban valós információk és ne hamis tájékoztatás alapján érveljenek
– tette hozzá a belga kormányfő.
Vasárnap harmincötezren vonultak utcára Brüsszelben a belga kormány szerdán bevezetett, a koronavírus-járvány visszaszorítását célzó új intézkedései ellen tiltakozva. A rendőrség közlése szerint a kora estig tartó tüntetésen mintegy 35 ezren vettek részt. A tüntetők közül mintegy százan összecsaptak a rendőrökkel. A rendbontók köveket dobáltak, autókat és kukákat gyújtottak fel, kirakatokat törtek be, több rendőrautót is megrongáltak. Megfékezésükre a rendőrök vízágyút használtak, valamint könnygázt vetettek be. Legalább 44 embert előállítottak. Három rendőr megsérült – számolt be az MTI.
A világon 257 547 285 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 5 150 619 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem hétfő reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 257 158 204 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 146 154 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen.
A hivatalos adatok szerint koronavírusnak
A brit kormány hétfőtől azokat a beutazókat is beoltottnak tekinti, akik egyes kínai, illetve indiai gyártmányú vakcinákból kapták meg a koronavírus elleni oltás teljes dózisát.
A korábbi szabályozás értelmében azok utazhattak be Angliába könnyített feltételekkel – mindenekelőtt karanténkötelezettség és az utazás előtti tesztelési kötelem nélkül –, akik az Oxford/AstraZeneca-, a Pfizer/BioNTech- vagy a Moderna-vakcinából, illetve ezek bármilyen kombinációjából vagy az egykomponensű Janssen-oltóanyagból kapták meg a teljes adagot az angliai érkezés előtt legalább 14 nappal.
A brit közlekedési minisztérium által két hete bejelentett, hétfőn brit idő szerint hajnali 4 órakor – közép-európai idő szerint 5 órakor – érvénybe lépett módosítás alapján ez a lista kiegészült az Egészségügyi Világszervezet veszélyhelyzeti alkalmazhatósági vakcinalistáján (WHO EUL) szereplő kínai Sinovac- és Sinopharm-vakcinákkal, valamint az indiai Covaxin oltóanyaggal.
A teljesen beoltott beutazók számára már október végétől megszűnt az angliai érkezés után elvégzendő, kijelölt laboratóriumokba visszaküldendő PCR-koronavírusteszt kötelme, és ehelyett a jóval olcsóbb, néhány perc alatt eredményt mutató gyorsteszt (lateral flow test) elvégzése is elégséges.
(MTI)