Hétfőtől, a téli szünet végével újraindult a jelenléti oktatás Olaszországban, ezzel egy időben kötelezővé vált az oltottság igazolása a városi tömegközlekedési eszközökön, továbbá előírták a vakcinázást az ötven év felettiek számára, akiket oltás nélkül megbírságolnak.
Az olasz kormány nem halasztotta el az iskolák újranyitását, ami mintegy nyolcmillió diák visszatérését jelenti az osztálytermekbe. Mario Draghi miniszterelnök nem engedett az iskolaigazgatók és a gyerekorvosok nyomásának, akik a jelenléti oktatás újraindításának országos felfüggesztését kérték az ünnepek alatt ugrásszerűen megnövekedett esetszámok miatt. Campania tartomány önállóan döntött, és január végéig kötelezővé tette a távoktatást – írja az MTI.
A legfrissebb előírások szerint ha egy diák pozitív tesztet produkál az osztályban, az általános iskola első öt évfolyamában az egész osztályt tesztelik az első és az ötödik nap, a felsőbb tagozatokban az osztálynak FFP2-es maszkot kell viselnie. Két pozitív eredmény esetén az általános iskola alsó tagozatában az egész osztály távoktatásra áll át tíz napig, a felsőbb tagozatokban csak az oltás nélkülieket teszik távoktatásba. Három pozitív esetén – évfolyamtól függetlenül – az egész osztályt távoktatásra állítják át tíz napig.
Megszűnt a kijárási tilalom, újraindult a jelenléti oktatás és ismét lehet kulturális rendezvényeket tartani, valamint az éttermek nyitvatartási idejét sem korlátozzák Szlovákiában. Ezzel szemben a járványügyi szakemberek és a politikusok egy része is az omikron-variáns berobbanását vizionálja, amely szerintük már jóval nagyobb számban megjelent, mint azt az adatok mutatják.
Janka Bittó Cigániková, a parlament egészségügyi bizottságának vezetője arról beszélt, hogy az új variáns minden bizonnyal már sokkal több embert megfertőzött, viszont a szlovák laborokban sajnos nem tudnak elegendő mennyiségű mintát megvizsgálni.
A pénzügyminiszter, Igor Matovic is borúlátó, a politikus kifejtette, hogy az omikron az összes azonosított új eset 10–20 százalékáért lehet felelős, de ez hamar megváltozik majd, ezért nem is ért egyet a mostani lazítással.
Ezzel szemben
az egészségügyi minisztérium nem aggódik az omikron miatt,
ennek a legfőbb jele, hogy üzemen kívül helyezték az úgynevezett Covid-automatát is, ami színkódok alapján sorolta be az ország járásait, azt mutatva, hogy hol, milyen fokú a járványveszély. A járványkezelés egyelőre a szakértői konzílium javaslatai és a kormány döntései alapján működik, ám Zuzana Eliásová szóvivő megerősítette, hogy már dolgoznak az automata újabb, omikronhoz igazított verzióján, amelyet hamarosan beterjesztenek a kabinet elé.
(via Új Szó)
Rusvai Miklós állatorvos szerint 3 hónap után újra elkaphatja a vírust, aki már átesett rajta. A szakember szerint nincs nagy valószínűsége annak, hogy két-három héten belül újra megbetegszik az ember. Ilyen esetekben inkább arra lehet gondolni, hogy nem tűnt el teljesen a koronavírus a beteg szervezetéből, vagy valami más okozza a megbetegedést.
Folyamatosan jelennek meg a koronavírus újabb mutációi világszerte; legutóbb Cipruson azonosítottak egy olyan változatot, amely a delta és az omikron kereszteződéséből születhetett meg. Összegyűjtöttünk mindent, amit eddig tudni lehet az új vírusvariánsról.
A koronavírus elleni tabletták megváltoztathatják a járvány terjedését – de ehhez fel kell pörgetni a termelést. Egyelőrenagyon visszafogott a termelés, így az oltást helyettesítő tablettákat szinte darabszámra osztogatják. Ha kíváncsi a részletekre, olvassa el cikkünket!
Boris Johnson, az Egyesült Királyság miniszterelnöke várhatóan a következő hetekben tesz bejelentést azzal kapcsolatban, hogyan fog tudni az ország együtt élni a koronavírussal a jövőben.
Az angol kormány többször tett arról említést, hogy az Omicron variáns gyors terjedése ellenére sem tervez további szigorításokat az országban. Sőt, a tervek szerint még csökkenthetik is a azokat.
A fő hangsúly továbbra is az angol egészségügy, az iskolák és a szélesebb körű közszolgáltatások megvédése lesz.
Bár nem egyhangú a kommunikáció a kormány részéről, egyes források szerint bevezetik az ingyenes koronavírus gyorstesztet a lakosságnál. Ennek az intézkedésnek a becsült költsége körülbelül 6 milliárd angol font lehet.
(via inews.co.uk)
A világon 307 141 630 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 488 597 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem hétfő reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban a világon 305 001 300 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 484 251 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen.
Jó reggelt! Tarson ma is velünk, olvassa a világjárványról szóló legfrissebb híreket itt, az Indexen!