Magyarország fel van készülve az Ukrajnából menekülők fogadására és befogadására, még az eddigieknél is nagyobb számban tud ellátni mindenkit, és nincs szüksége külső segítségre e tekintetben sem – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben, az uniós tagországok külügyminisztereinek soron kívüli ülését követően pénteken.
Magyarország a történelmének legnagyobb humanitárius segélyakciója keretében felajánlott 600 millió forint értékű szállítmányt, 800 tonna ételt és 200 tonna babaápolási és higiéniai eszközökből álló segélyt juttat el Ukrajnába
– hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Magyarországra a háború kirobbanása óta 140 ezer menekült érkezett Ukrajna irányából, köztük mintegy 100 ezren ukrán nemzetiségűek, 22 ezren magyar nemzetiségűek, továbbá nagyjából 18 ezren az unión kívüli országok állampolgárai, akiknek Magyarország segített a hazautazásukban.
A külgazdasági és külügyminiszter arról is tájékoztatott, hogy Magyarország részese volt a közös döntéseknek, és azt szeretné, ha az Európai Unió egysége fennmaradna. Ugyanakkor Magyarország el akarja kerülni, hogy a háború árát a magyar emberek fizessék meg, ezért azt szeretné, ha a jelenlegi helyzet fenntartása mellett nem kerülne sor az energiaellátással kapcsolatos szankciók bevezetésére. Szavai szerint energiaellátással kapcsolatos szankciókat Magyarország egészen biztosan nem fog tudni támogatni.
Ljubov Nepop, Ukrajna budapesti nagykövete egy pénteki kijelentésére reagálva Szijjártó Péter azt mondta:
Mi Magyarország érdekét képviseljük. Magyarország érdeke pedig az, hogy kimaradjunk ebből a háborúból.
Magyarország továbbra is minden humanitárius segítséget megad Ukrajnának, de fegyvereket nem fog szállítani. Katonák küldésére és halálos fegyverek átengedésére Magyarország területén nem fog sor kerülni – szögezte le Szijjártó Péter.
A külügyminiszterrel készített interjúnkat itt olvashatja.
Minden tevékenységét felfüggeszti Oroszországban és Belaruszban az Airbnb – közölte a Twitteren Brian Chesky, a cég vezérigazgatója.
Az Ukrajna ellen indított orosz invázió miatt korábban olyan cégek függesztették fel tevékenységüket Oroszországban, mint az Apple, a Disney, vagy éppen az Ikea, de a Netflix és a Spotify is szankciókat vezetett be.
Az ukrajnai orosz invázió kezdete óta az oroszok öt civil hajóra lőttek – jelentette az odesszai regionális államigazgatás vezetője, Makszim Marcsenko.
Az ukrajnai orosz invázió kezdete óta az agresszor flottája öt polgári hajóra lőtt, amelyek közül az egyik teljesen elsüllyedt, a másik, 600 tonna dízel üzemanyag rakományával több napja lángokban áll
– írta Telegram-csatornáján.
Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg azt mondta Oroszország és Ukrajna vezetőinek, hogy „kész erőfeszítéseket tenni a béke érdekében az összes fél között”, közvetítene a két elnök között a béketárgyalások alatt – számolt be a BBC.
Vlagyimir Putyinnal és Volodimir Zelenszkijvel folytatott külön telefonbeszélgetéseiben támogatásáról biztosította konfliktusuk „politikai megoldását”.
Volodimir Zelenszkijt biztosította arról, hogy a királyság további három hónappal meghosszabbítja az ukrán turisták és lakosok lejáró vízumát.
A szaúd-arábiai média szerint Putyin hívta fel a trónörököst, aki ezután „tisztázta a királyság kinyilvánított álláspontját” az ukrajnai háborúval kapcsolatban.
Előző nap, március 3-án sem csillapodott Mariupol orosz hadsereg általi ágyúzása. Legalább két városrész sérült jelentősen a támadásban – mondta Pavlo Kirilenko, a donyecki regionális államigazgatás vezetője.
Elmondása szerint az ellenséges csapatok egy hipermarketet és egy kórházat találtak el a település nyugati részén. Jelenleg a város több pontján nincs víz-, gáz- és áramellátás, valamint a mobilkommunikációval is gondok vannak – jelentette a TSN ukrán hírportál.
Egy Twitteren közzétett videófelvételen az látszik, hogy Mariupol lakóházaihoz közel hatalmas lángok csaptak fel.
Csernyihiv városában az orosz hadsereg egy nap alatt egy olajraktárat, lakónegyedek sokemeletes épületeit, két iskolát és magánházakat lőtt.
Ennek eredményeként legalább 33 ember meghalt, a holttesteket már kiszedték a romok alól. További 18 ember megsérült.
Estefelé a mentési munkálatokat a folyamatos ágyúzás miatt felfüggesztették – írja a Korrespondent.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli összehívását kezdeményezi a brit kormány – közölte péntek hajnalban a Downing Street.
A londoni miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint Boris Johnson brit miniszterelnök azután beszélt telefonon Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy az orosz csapatok támadása miatt tűz ütött ki Európa legnagyobb atomerőművében, a kelet-ukrajnai Zaporizzsja területen lévő Enerhodarban – számolt be az MTI.
Vlagyimir Putyin orosz elnök „felelőtlen lépései közvetlen fenyegetést jelenthetnek egész Európa biztonságára” – idézi Boris Johnsont a brit kormány közleménye.
Eloltották a tüzet az energodari Zaporizzsja Atomerőmű épületében – jelentette az Unian. Az adatok szerint az incidensnek nincsenek áldozatai.
Ukrajna veszélyhelyzetekért felelős állami szolgálata a közösségi oldalán a támadással kapcsolatban közölte, hogy a zaporizzsjai erőmű hat blokkjából jelenleg egy üzemel. A reggeli közlések szerint az atomerőmű melletti épületben ütött ki a tűz, amelyet sokára tudtak eloltani.
A zaporizzsjai atomerőmű főigazgatója, Igor Murasov elmondta, hogy az atomerőmű területén megsértették a nukleáris biztonságot.
Zaporizzsjában hat energiablokk van. Csernobilban csak egy robbant fel
– emlékeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki azonnal tájékoztatta országa szövetségeseit a történtekről.
Kijevi idő szerint március 4-én, pénteken éjjel fél egy körül erős robbanás történt az ukrán fővárosban – jelentette az Unian szemtanúkra hivatkozva.
A robbanás a Druzsba Narodiv metróállomás közelében és a Holoszijivszki kerületben történt.
Kigyulladt péntek hajnalban az Ukrajna délkeleti részén fekvő zaporizzsjai területen található atomerőmű az orosz csapatok támadását követően – közölte a létesítménynek otthont adó Enerhodar polgármestere.
A zaporizzsjai atomerőmű a legnagyobb ilyen létesítmény Európában. Hat, egyenként 950 megawatt teljesítményű reaktora van. Az ukrán nukleáris energiatermelés csaknem felét, a teljes ukrajnai áramtermelés mintegy ötödét adja.
Köszöntjük kedves olvasóinkat!
Február 24-én Vlagyimir Putyin orosz elnök utasítására az orosz csapatok több irányból megtámadták Ukrajnát.
Az Index folyamatosan nyomon követi a fejleményeket, tegnapi hírösszefoglalónkat itt találja.