Egy héttel az ukrajnai háború kezdete után kevés francia nagyvállalat jelentette be, hogy kivonulna Oroszországból, a francia kormány pedig óvatosan adagolja az üzleti közösségnek szánt üzeneteit.
A brit BP, a Shell és a Jaguar Land Rover, az amerikai ExxonMobil és a Disney, a német Daimler Truck, a norvég Equinor, a Volvo svéd autógyár, valamint a Microsoft és a Meta amerikai számítástechnikai óriáscégek és számos multinacionális vállalat elhatárolódott Oroszországtól, és bejelentette kivonulását az orosz piacról.
Franciaországban ez az elhatárolódás félénk, leszámítva pár luxuscéget, köztük a Hermest, a Chanelt és az LVMH-t. A Hermes például, amelynek a részvényeit valamivel több mint 14 százalékban az LVMH birtokolja, pénteken jelentette be, hogy felfüggeszti kereskedelmi tevékenységét Oroszországban, ahol három üzlete van, az egyik a moszkvai, a Vörös téren lévő híres GUM áruházban.
A többi nagy francia luxusipari és kozmetikai nagyvállalat, a Kering és a l’Oréal péntek reggel nem válaszoltak az AFP francia hírügynökség megkeresésére.
A Société Générale bankház, amely a leányvállalata, a Roszbank révén kivált érintett az orosz–ukrán háborúban, még csütörtökön közölte, hogy ellenáll, ha meg akarnák fosztani oroszországi kintlevőségétől.
A kormány részéről Bruno Le Maire pénzügyminiszter kijelentette: „gondot lát” abban, hogy egyes vállalatok az orosz hatalom közelében lévőkkel működnek együtt, de nem szólította fel egyértelműen a francia cégeket, hogy vizsgálják felül oroszországi jelenlétüket.
A francia vállalatok nem kaptak konkrét irányelveket arra, milyen álláspontot foglaljanak el oroszországi jelenlétükkel kapcsolatban – mondta az AFP francia hírügynökségnek egy neve elhallgatását kérő élelmiszeripari vállalkozó.
Franciaország a legnagyobb külföldi munkaadó és a második legnagyobb külföldi közvetlen befektető Oroszországban – ismertette az MTI.
Nem érdekelt az oroszországi rendszerváltásban az Egyesült Államok Anthony Blinken amerikai külügyminiszter szerint. A politikus a BBC-nek kifejtette: szerintük ez nem rajtuk múlik.
Ugyanakkor felszólította az orosz embereket, hogy „vonják felelősségre saját vezetőiket” a háborúért.
A Sky News riportereit tűz alá vette egy orosz diverzánscsoport Kijev közelében, és kettejüket el is találták. A brit csatorna szerint az incidens néhány napja történt. A riporterek 30 kilométerre autóztak Kijev központjától, egy olyan helyen, ahol épp nem folyt a harc, amikor egy ötfős, orosz diverzánsokból álló csoport rajtuk ütött.
A katonák tűz alá vették az autójukat, és a szélvédőn több golyó is berepült. A Sky News munkatársai megpróbáltak lekuporodni, de egyiküket eltalálta egy lövedék.
Emlékszem, arra gondoltam, hogy fájdalmas lesz-e a halál. Aztán egy golyó eltalálta a fenekemet
– mondta Stuart Ramsay. Rajta kívül úgy tudni, hogy az operatőrt is eltalálta az egyik golyó, de mindketten túlélték a sebesülést.
Az esetről videó is készült, amelyen a lövések is hallhatók, és egy pontján láthatók a lövések miatt az autóból leváló szilánkok is. Ennek megtekintését csak erős idegzetűeknek ajánljuk.
Blokád alá vonták az orosz erők a kelet-ukrajnai Mariupolt, a város pedig „kérlelhetetlen” támadásokat kénytelen kiállni – közölte Vadim Bojcsenko polgármester szombaton, aki egyúttal a humanitárius folyosó létrehozására szólított fel.
Jelenleg megoldást keresünk a humanitárius problémákra, és minden elképzelhető lehetőséget számba veszünk a blokád feloldására.
Elsődleges célunk a tűzszünet elérése, hogy a létfontosságú infrastruktúrát helyreállíthassuk, és a humanitárius folyosó megnyitása, hogy élelmiszer és gyógyszer érkezhessen a városba
– mondta a városvezető a városi tanács Telegram-csatornájára feltöltött üzenetben, akinek szavait az MTI adta hírül.
Köszöntjük kedves olvasóinkat!
Február 24-én az orosz csapatok Vlagyimir Putyin elnök parancsára több irányból is megtámadták Ukrajnát.
Az események alakulását az Index is folyamatosan nyomon követi, tegnapi hírösszefoglalónkat ide kattintva éri el, az élő pénteki hírfolyamot itt találja.