A Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség megerősítette, hogy a zaporizzsjai atomerőmű hivatalosan is orosz irányítás alatt áll.
Az ügynökség azt közölte, hogy az orosz haderő lekapcsolta a mobilhálózatokat és az internetet, így nehéz megbízható információkat szerezni az erőműből. Hozzátették: Európa legnagyobb atomreaktorát továbbra is a megszokott személyzet kezeli, „de az erőmű vezetése most az orosz erők parancsnokának irányítása alatt áll” – írja a Skynews.
A zaporizzsjai atomerőmű a legnagyobb ilyen létesítmény Európában, amely hat, egyenként 950 megawatt teljesítményű reaktorral üzemel. Az ukrán nukleáris energiatermelés csaknem felét, a teljes ukrajnai áramtermelés mintegy ötödét adja.
Az Ukrajna déli részén található zaporizzsjai atomerőművet péntek hajnalban érte orosz támadás, amely következtében kigyulladt az épület. Az egyik dolgozó az erőmű hivatalos Telegram-oldalán közzétett videóüzenetében elmondta, hogy a fegyveresek közvetlenül a reaktorokat célozzák. Kiemelte azt is, hogy az állomáson van egy tároló a kiégett nukleáris fűtőelemek tárolására.
A támadás következtében az erőmű területén található ötemeletes épület gyulladt ki, a harcok azonban folytatódtak, így a lángokat a tűzoltóság csak a reggeli órákban tudta eloltani. A hivatalos közlések szerint a tűznek halálos áldozatai nem voltak. A zaporizzsjai atomerőmű főigazgatója, Igor Murasov azt mondta, hogy az atomerőmű területén megsértették a nukleáris biztonságot.
Az ukrán atomenergetikai hivatal nemsokkal később azt közölte: a tüzet eloltották, az erőmű blokkjai sértetlenek maradtak, a sugárzás szintjében sem észleltek változást. Az erőművet elfoglalta az orosz hadsereg.
Az ukrán külügyminisztérium arra hívta fel a figyelmet, hogy egy esetleges robbanás – amely az orosz csapatok ágyúzása miatt következhet be – a Zaporizzsja Atomerőműben tízszer erősebb lenne, mint a csernobili katasztrófa.
Miután az orosz csapatok megtámadták Ukrajnát, Fehéroroszország felől benyomultak a csernobili atomerőmű övezetébe, és elfoglalták az erőművet. Az ukrán szárazföldi erők tanácsadója akkor azt közölte: az állomás személyzetét túszul ejtették, a veszélyes radioaktív hulladéktárolók esetleges megsérülése nemcsak Ukrajna, hanem egész Európa biztonságát is veszélyeztetheti.
Az erőmű orosz megszállását követően Csernobilban jelentősen megemelkedett a sugárzás szintje. Erről Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének egyetemi tanára blogjában azt írta, hogy valószínűleg a harci járművek által felkevert por okozhatta a megnövekedett gamma-sugárzást. Később az oroszok lekapcsolták a sugárzásmérőket, és pár napig nem voltak elérhetők az aktuális adatok.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, percről percre frissülő vasárnapi hírösszefoglalónkat itt találja.
(Borítókép: A zaporizzsjai atomerőmű Ukrajnában 2022. március 4-én. Fotó: Zaporizhzhya NPP via YouTube / via REUTERS )