A londoni Westminster Hallban minden előjel nélkül elájult és összeesett a királynő koporsójának egyik őre.
Az eset még éjjel, nem sokkal éjfél után történt. A Newsweek szerint az őr – az egyenruhája alapján – a királyi íjászalakulat (Royal Company of Archers) tagja volt. Az illető állítólag már a történtek előtt is láthatóan szédelgett, majd egyszer csak összeesett.
Rosszulléte miatt körülbelül nyolc percre az élő közvetítést is megszakították a királynő koporsója melletti virrasztásról. A többi őr a helyén maradt, az eszméletét vesztő ember segítségére a Westminsterben szolgálatot teljesítő rendőrök siettek először. A férfi állapotáról egyelőre nem adtak részletesebb tájékoztatást.
A Newsweek azt is megjegyezte, hogy a királyi íjászok mellett két másik alakulat (a Gentlemen at Arms őrség, valamint a VII. Henrik korából származó Yeomen of the Guard) is szolgálatot teljesít a virrasztásnál.
Az őrök hatórás műszakokban váltják egymást a királynő koporsója mellett a nap 24 órájában, egészen a jövő hét hétfői temetésig.
A Daily Mail szerint néhány nappal ezelőtt, még Edinburghban – ahol a Westminster előtt pihentek a királynő maradványai – is kis híján összeesett a királyi íjászalakulat egyik tagja, őt is a társainak kellett elkapnia.
A királynő állami temetésére szeptember 19-én, hétfőn 11 órakor kerül sor a westminsteri apátságban. Az apátság az a történelmi templom, ahol Nagy-Britannia királyait és királynőit megkoronázták, és ahol a királynő feleségül ment Fülöp herceghez.
Állami temetést általában egy király vagy királynő számára tartanak, és szigorú protokollszabályzatot követ. Ilyen például a koporsómenet katonai kísérete és az állami gyászidőszak, mialatt a nyilvánosság meglátogathatja a koporsót, és leróhatja tiszteletét. Az utolsó állami temetés Nagy-Britanniában Winston Churchillé volt 1965. január 30-án.
A westminsteri apátságban tartott szertartáson a BBC szerint mintegy 2200 ember vesz részt, és a világ minden tájáról érkeznek majd államfők, hogy a királyi család tagjaival együtt emlékezzenek a királynő életére és szolgálatára. Várhatóan magas rangú brit politikusok, volt miniszterelnökök és királyi családok tagjai is részt vesznek majd a megemlékezésen.
Hatalmas sorok alakulnak ki a Temze partján, miközben az emberek arra várnak, hogy leróhassák tiszteletüket a királynő előtt. A késői időpont sem tántorított el sokakat a sorban állástól.
Jelenleg a sor majdnem öt kilométer hosszú, és a vége a London Bridge közelében áll a BBC szerint.
A sor maximális hossza 16 kilométer lehet.
Tisztelt olvasóink!
Mint arról korábban az Index is beszámolt, 96 éves korában meghalt II. Erzsébet királynő. A nagy-britanniai eseményeket folyamatosan nyomon követjük, hogy olvasóink elsőként értesüljenek a legfontosabb fejleményekről.
Tegnapi, percről percre frissülő hírfolyamunkat ide kattintva olvashatja.
Tartsanak velünk ma is!