Index Vakbarát Hírportál

Hét percen keresztül alázta Putyint egyik legfőbb szövetségese

2022. október 16., vasárnap 11:37

Nyilvánosságra került egy videó, amelyen Emomali Rahmon tádzsik elnök arról panaszkodik Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy szerinte nem tiszteli az egykor a Szovjetunióhoz tartozó közép-ázsiai országokat. A felvétel nagy visszhangot váltott ki a közösségi médiában, eddig már több millióan nézték meg.

Rahmon közvetlenül Putyinhoz fordulva azt mondta, hogy Tádzsikisztánt és a hatalmas régió más országait kívülállóként kezelik, és jelezte, hogy a régió több befektetést érdemel Moszkvától. Rahmon október 14-én tette a megjegyzéseket a volt Független Államok Közössége (FÁK) vezetőinek csúcstalálkozóján Kazahsztán fővárosában, Asztanában − írta meg a Szabad Európa angol nyelvű kiadása.

Putyin láthatóan kényelmetlenül érzi magát a YouTube-ra feltöltött hétperces videóban. A videón Kazahsztán, Kirgizisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán vezetői is láthatók, amint némán nézik a történéseket.

Mindig is tiszteletben tartottuk fő stratégiai partnerünk érdekeit. Mi is tiszteletet akarunk

− mondta Rahmon, Oroszországra utalva. 

Egy ponton a kazah elnök, Kaszim-Zsomart Kemeluli Tokajev megkérte kollégáját, hogy hagyja abba, de Rahmon visszautasította, mondván,

azért jöttünk, hogy beszélgessünk.

Olyan témát érintve, amelyet maga Putyin is idézett, Rahmon elmondta, hogy mind ő, mind Putyin szemtanúi voltak a Szovjetunió 1991-es összeomlásának.

Ott voltam azokon a találkozókon, abban a szobában, amikor a Szovjetunió összeomlott. Akkor is, mint most − és meg kell bocsátaniuk nekem, hogy ezt mondom −, nem fordítottak elég figyelmet a kis köztársaságokra, a kis nemzetekre

 − közölte. 

Putyin a Szovjetunió összeomlását a huszadik század legnagyobb geopolitikai katasztrófájának nevezte.

Rahmon szerint az összeomlás egyik oka Tádzsikisztán és Közép-Ázsia más országainak elhanyagolása volt, amelyeket szerinte a szovjet korszakban csupán kihasználtak nyersanyagaik miatt.

Putyin válasza az orosz állami TASZSZ hírügynökség szerint az volt, hogy a szovjet korszakban könyveket adtak ki nemzeti nyelveken, színházakat nyitottak, fejlesztették a kultúrát és a gazdaságot.

Rahmon szerint Putyin megbukik

Rahmon szerint a közép-ázsiai országok nem kérnek sok befektetést, hozzátéve, hogy Oroszországnak kellene befektetnie, és a befektetett milliárdok is „nagyon rövid idő alatt megtérülhetnek”. Azt sugallta, hogy ez észszerű lenne annak fényében, hogy a közép-ázsiaiak Oroszországba utaznak dolgozni.

A tádzsik vezető hosszú beszédében

Putyin bukását is előrevetítette, 

azzal vádolva orosz kollégáját, hogy ugyanazokat a hibákat követi el, amelyek a Szovjetunió bukásához vezettek − írta meg a Daily Mail.

Néhány YouTube-felhasználó, aki kommentálta Rahmon nyilatkozatát, gratulált neki, amiért megmondta az igazat Putyinnak. Mások azonban bírálták a vezetőt, aki három évtizede irányítja kemény kézzel az egykori szovjet köztársaságot. Sokan azt mondták, ha tisztességes élet- és munkakörülményeket biztosított volna a tádzsikok számára, más lenne a viszonya a népével, és a tádzsikoknak nem kellene elhagyniuk az országot, hogy munkát találjanak. 

Rahmon Putyin egyik legfőbb szövetségese. Az orosz elnök júniusban, Oroszország Ukrajna elleni inváziója óta először utazott nyilvánosan külföldre, Dusanbéba, hogy tárgyalásokat folytasson Rahmonnal.

Sorra kritizálják szövetségesei az orosz elnököt

Nem ez az első alkalom, hogy Putyin úgynevezett ázsiai barátai és partnerei nyilvánosan ellene fordultak az ukrajnai invázió sikertelensége óta. 

A múlt hónapban az üzbegisztáni Szamarkandban tartott csúcstalálkozón Hszi Csin-ping kínai elnök elutasította, hogy közösen vacsorázzon Putyinnal, míg Narendra Modi indiai miniszterelnök a televízió kamerái előtt azt mondta az orosz elnöknek hogy „most nincs itt az ideje a háborúnak”.

Recep Tayyip Erdogan török elnök szintén megalázta Vlagyimir Putyint azzal, hogy fél percet várakoztatta a kamerák előtt, mielőtt kijött volna üdvözölni őt tárgyalásuk előtt.

(Borítókép: Emomali Rahmon 2022. október 13-án. Fotó: KAZAKH PRESIDENCY / Anadolu Agency / Getty Images)

Rovatok