Rómában találkozott Volodomir Zelenszkij és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök. A találkozót követően az olasz kormányfő megígérte az ukrán elnöknek, hogy Olaszország támogatni fogja Ukrajna EU-csatlakozását.
Támogatjuk Ukrajna csatlakozási szándékát az Európai Unióhoz. Ukrajna most az európai értékek védelméért küzd. Ezek az értékek minden uniós polgár értékét jelentik. Ezért döntöttünk úgy, hogy aktív szerepet vállalunk Ukrajna uniós tagjelölti státuszának támogatásában. Továbbra is teljes mértékben támogatni fogjuk Ukrajna fokozatos uniós integrációjának elősegítését. Amit Ukrajna tesz, azt értünk is teszi
– jelentette ki Giorgia Meloni, hozzátéve, hogy Ukrajnának jelentős reformokat kell végrehajtania a csatlakozás érdekében.
Meloni elmondta, hogy bízik Ukrajna győzelmében, és Olaszország szövetségeseivel karöltve továbbra is kész katonai támogatást adni Kijevnek – írja az Ukrajinszka Pravda.
Valerij Zaluzsnij, a fegyveres erők főparancsnoka elmondta, hogy az ukrán katonai vezetés hogyan készült Oroszország inváziójára. Különböző ellenintézkedéseket dolgozott ki.
Fejben elemeztem az összes lehetséges akciót, ami néha rendkívül nehéz volt számomra, de ez arra késztetett engem és a csapatomat, hogy keressünk lehetőségeket arra, hogyan kell cselekedni ilyen körülmények között. Amikor a támadás megindul, szinte minden irányból támadni fognak, ami elég erős és elég gyors lesz
– fogalmazott.
Elmondása szerint különböző parancsokat dolgoztak ki, általában hatalmas intézkedéscsomagot hajtottak végre, ami lehetővé tette a légvédelmi rendszer konfigurációjának teljes megváltoztatását és a potenciáljának megőrzését – írja az Ukrajinszka Pravda.
Magyarország területére 2023. május 12-én az ukrán–magyar határszakaszon 6002 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 6289 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 59 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy interjúban arról beszélt, csúnya halált halnak az orosz politikai vezetők.
A kijelentésen Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági szolgálat helyettes vezetője nagyon felháborodott, és pénteken azt írta, hogy szerinte Zelenszkij hal csúnya halált.
Nemrég az Ukrajinszka Pravda idézte fel, pontosan mit is mondott a BBC-nek adott hosszú interjúban Zelenszkij. Az ukrán lap szerint az elnök úgy fogalmazott:
Elhihetik nekem, azok, akik a Kremlben vannak, csúnya halált halnak. Nem tudom, hogyan, de azt szeretném, ha ez az egész minél előbb véget érne. És abban biztos vagyok, hogy nem természetes halállal távoznak.
Volodimir Zelenszkij elnök szóvivője, Nyikolaj Nyikiforov május 12-én cáfolta, hogy az elnöki hivatal felkérést nyújtott volna be Zelenszkijnek, hogy az Eurovíziós Dalfesztiválon felszólaljon.
Ukrajna Elnöki Hivatala nem vette fel a kapcsolatot az Eurovíziós Dalfesztivál szervezőivel azzal a javaslattal, hogy Volodimir Zelenszkij virtuális beszédet mondjon a döntő alatt vagy a verseny bármely más szakaszában
– írta Nyikiforov a Facebookon.
Korábban még arról számoltak be a külföldi lapok, hogy Zelenszkijnek nem adtak lehetőséget arra, hogy felszólaljon az évente megrendezett dalversenyen, amelyet tavaly Ukrajna nyert meg.
Zelenszkij nemcsak külföldi kormányzati szervek, hanem kulturális rendezvények, például a Grammy-díj-átadó előtt is felszólalt, hogy tovább növelje Ukrajna nemzetközi támogatását – írja a Kyiv Independent. Az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége május 11-én közleményt adott ki, amelyben kijelentette, hogy „a verseny egyik sarokköve az esemény politikamentes jellege”.
Több orosz katona is meghalhatott abban a csapásban, amely péntek délután érte Luhanszk városát.
Egyesek azt híresztelték, hogy a csapást azzal a nagy hatótávolságú Storm Shadow rakétával hajthatták végre, amelyeket Ukrajna nemrég kapott meg a britektől. A helyszíni videók szerint többen is meghalhattak a csapásban (az alábbi felvétel megtekintését csak saját felelősségre ajánljuk).
Eközben az ukrán hadsereg megerősítette, hogy ők hajtották végre a csapást, és azt is közölték, hogy Kramatorszk városából lőtték ki a rakétát Luhanszkra.
A két település közt nagyjából 130 kilométer a távolság légvonalban, ami bőven túl van az Ukrajna által használt HIMARS-rakétarendszerek hatótávolságán (bár Ukrajnának már van egy másik, hasonló olyan eszköze, amely képes lehet ilyen csapást végrehajtani). Azt viszont nem közölték, hogy milyen eszközt használtak a csapáshoz.
A CNN-en alig két napja ment le egy műsor, amelyben a Storm Shadowról beszélt a szakértő. Megemlítette, hogy a rakétának nagyon fejlett lopadokodó- és navigációs rendszere van, alacsonyan is tud repülni, és ezek miatt a légvédelem csak nehezen tudja észlelni.
Arról is szó esett, hogy a britek és ukránok közti megegyezés értelmében csak Ukrajna nemzetközileg elismert, megszállt területein vethetik be az ukránok a rakétákat. Viszont így is sokat segíthetnek az ukránoknak, mivel le tudnak csapni velük a Krím félszigetre, valamint Donyeckre és Luhanszkra is.
Úgy tudni, hogy a Luhanszkban végrehajtott precíziós csapás egy gyárépületet talált el, amelyet a híresztelések szerint az orosz hadsereg használt. Egy helyszíni videón a rakéta kondenzcsíkja is látható, persze ebből nem derül ki, hogy tényleg a Storm Shadow rakétát használták-e.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A pénteki nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is, számítunk megtisztelő figyelmükre.