Az orosz külügyminisztérium csütörtökön bejelentette, hatósági ellenőrzés alá vonja Oroszország a területén élő brit diplomaták mozgását.
A döntést azután ismertették, hogy a tárcához csütörtök délelőtt bekérették Tom Todd brit ügyvivőt.
Az új szabályozás értelmében egy Moszkvát és Jekatyerinburgot körülvevő 120 kilométeres zónán kívül csak előzetes bejelentés után, részletes útiterv leadása mellett utazhatnak majd a brit diplomaták az országban.
Az utazást öt munkanappal előre be kell jelenteniük, az írásos bejelentésnek pedig tartalmaznia kell a dátumot, az utazás módját és konkrét célját, az utasok és kísérőik nevét, valamint elérhetőségi adatait, az útvonalat és a lefoglalt szállás megnevezését.
A külügyminisztérium közleménye hangsúlyozza, a bejelentett intézkedés válaszlépés Nagy-Britannia Oroszországgal szemben foganatosított ellenséges lépéseire és arra, hogy a brit kormány a közelmúltban ellehetetlenítette a Nagy-Britanniában működő orosz diplomáciai képviselet normális működését.
Andrij Kovaljov, az Ukrán Fegyveres Erők vezérkari szóvivője azt közölte, hogy az ukránok folytatják az offenzív műveleteket Bahmut, Melitopol és Berdjanszk irányába, és megerősítik az eddig elért határokat – írja az Unian ukrán hírügynökség.
Hozzátette, hogy a fegyveres erők tüzérségi támadást mértek az azonosított ellenséges célpontokra.
A szóvivő azt is elmondta, hogy Bahmut irányában továbbra is támadó akciókat folytatnak a várostól északra és délre.
Az Egyesült Államoknak nincs bátorsága beismerni, hogy az Oroszország legyőzésére irányuló tervei kudarcot vallanak – jelentette ki szerdán Oroszország amerikai nagykövete, kommentálva a Kijevnek nyújtott újabb amerikai katonai segélycsomagot.
„Washington tehetetlen dühében újabb rakétákat és lőszert küld bábjainak. Az USA azt hiszi, hogy így árthat nekünk” – idézte Anatolij Antonovot a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
„Mindennap újabb bizonyítékokat látunk arra, hogy a nyugati gyártmányú eszközök »sebezhetetlensége« csak egy mítosz, semmi több. Az amerikai segítség csak újabb áldozatokhoz vezet, emiatt több civil élete is veszélybe kerülhet” – figyelmeztetett a nagykövet.
Lapunk szerdán megírta, hogy az Egyesült Államok a következő napokban újabb, 1,3 milliárd dollár katonai segélyt nyújt Kijevnek.
A fegyvercsomag légvédelmi eszközöket, drónelhárító rendszereket, robbanódrónokat és lőszereket tartalmaz.
A prágai képviselőház szerdán este jóváhagyta a cseh–amerikai védelmi együttműködésről szóló szerződést. Miután a szenátus már a múlt héten igent mondott, a dokumentum érvénybelépéséhez már csak az államfő aláírása hiányzik –adta hírül az MTI.
Petr Pavel korábban közölte, hogy támogatja a szerződést, amely vitákat váltott ki a cseh sajtóban és a közvéleményben is.
A 200 tagú parlamenti alsóházban a többórás éles vita után a szavazáskor jelen lévő 144 képviselőből 115-en támogatták a szerződés elfogadását, míg az ellenzéki Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalom összes, valamint az ANO mozgalom négy képviselője ellene szavazott.
Az ellenzők szerint a szerződés lehetővé teszi az Egyesült Államoknak, hogy Prága beleegyezése nélkül katonákat állomásoztasson, illetve támaszpontokat létesítsen Csehország területén.
Jana Cernochová védelmi miniszter a bírálatokat alaptalannak minősítette és elutasította. Kijelentette, hogy a szerződés megerősíti Csehország biztonságát, ami az Ukrajna elleni orosz agresszió idején rendkívül fontos.
A tárcavezető újságírók előtt leszögezte: a kormányoldalnak nem volt problémája az ellenzék kezdeményezte nyilatkozat támogatásával, mert az egybeesik a kabinet véleményével.
Oroszország szerdán rakéta- és dróntámadások sorozatát indította a dél-ukrajnai kikötői és gabonainfrastruktúra ellen, valószínűleg azért, hogy „tovább hangsúlyozza Oroszország ellenérzéseit a fekete-tengeri gabonaegyezmény megújításával szemben, és akadályozza Ukrajna gabonaexport-képességét” – írta legfrissebb elemzésében az amerikai hadtudományi intézet (ISW).
Mint írják, Natalija Humenyuk, az ukrán déli hadműveleti parancsnokság szóvivője kijelentette, hogy a július 19-i orosz csapások „gyakorlatilag egyszerre történtek”, és hogy az orosz erők valószínűleg megpróbálták túlterhelni az ukrán légvédelmi rendszereket.
Jurij Ihnat ezredes, az Ukrán Légierő szóvivője kijelentette, hogy ez a támadás volt a legintenzívebb rakéta- és dróntámadás az odesszai terület ellen a teljes körű invázió 2022. februári kezdete óta – számolt be a The Guardian.
Oroszország február 24-én indított, Ukrajna elleni háborújában eddig körülbelül 240 010 orosz katona esett el, az elmúlt napon 530 ellenséges katona halt meg – számolt be az Ukrán Fegyveres Erők vezérkara.
A vezérkar beszámolója szerint
Ezenkívül 18 orosz hajót, 3918 hadműveleti és taktikai drónt, 685 egység speciális felszerelést és 1293 cirkálórakétát számoltak fel.
Oroszországban nem változtak a termelői árak júniusban éves és havi összevetésben az orosz statisztikai hivatal adatai szerint. Az előző hónapban, májusban éves szinten 3,6 százalékos termelői árcsökkenést, havi összevetésben pedig 3,7 százalékos növekedést regisztráltak – adta hírül az MTI.
Az idei első hat hónapban a termelői árak 6,7 százalékkal csökkentek éves összevetésben.
Egy hete közölt adat szerint Oroszországban a fogyasztói árak 3,2 százalékkal emelkedtek júniusban éves összevetésben a májusi 2,5 százalék után, és ezzel 12 egymást követő hónapnyi lassulás után a második egymást követő hónapban jegyeztek fel éves szintű gyorsulást.
Oroszország éves inflációs rátája tavaly 11,9 százalék volt, csaknem háromszorosa a kormány 4 százalékos céljának. Az orosz jegybank júniusban ismertetett legfrissebb inflációs előrejelzése az idei évre 4,5–6,5 százalék, a gazdaságfejlesztési minisztériumé pedig 5,3 százalék.
Az Ukrán Fegyveres Erők újabb erődítményekkel és aknacsapdákkal erősítik meg az ukrán–belorusz határ védelmét, miután a Wagner orosz zsoldossereg csapatai Fehéroroszországba érkeztek – közölte Szerhij Najev altábornagy, az ukrán Egyesített Erők parancsnoka szerdán a Telegramon.
Tudjuk, hogy az utóbbi időben Wagner-zsoldosok érkeznek Belarusz területére. Most (…) olyan feltételeket teremtünk, hogy Ukrajna államhatára teljesen átjárhatatlan legyen az ellenséges erők számára
– fogalmazott a parancsnok. Kifejtette, hogy egyebek mellett a csernyihivi régióban az ukrán hadsereg kiásott már több mint negyven kilométer hosszú árkot harckocsik behatolásának megakadályozására. Emellett több mint harmincezer, különböző típusú aknacsapdát alakítottak ki a határ mentén.
Egy belorusz megfigyelőcsoport szerint a napokban a Wagner-zsoldosoknak már a hatodik, 100-120 katonai járműből álló hadoszlopa érkezett meg Fehéroroszországba – írja az MTI.
Magyarország területére 2023. július 19-én az ukrán–magyar határszakaszon 7346 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 6066 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 99 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
A Belorusz Vöröskereszt nemzetközi felháborodást váltott ki, miután vezetője az állami televíziónak azt mondta, hogy a szervezet aktívan részt vesz abban, hogy ukrán gyerekeket hozzanak Belaruszba az orosz megszállás alatt álló területekről.
Ukrajna és a belorusz ellenzék egyaránt jogellenes deportálásként ítélte el az áthelyezést, és a Vlagyimir Putyin orosz elnök elleni vádakhoz hasonlóan nemzetközi háborús bűnökkel kapcsolatos vádak emelésére szólították fel a tekintélyelvű fehérorosz vezetőt – írja az al Dzsazíra pánarab hírtelevízió.
A belorusz Vöröskereszt akcióját a Vöröskereszt és a Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége élesen bírálta.
Az állami Belarus 1 tévécsatorna által sugárzott riportban Dzmitrij Shautsou, a belorusz Vöröskereszt vezetője az oroszok kezén lévő ukrajnai Luhanszk városába, a luhanszki területre látogatott.
A felvételen elmondja, hogy a szervezet aktívan részt vett abban, hogy ukrán gyerekeket szállítsanak Belaruszba egészségügyi ellátás céljából.
A Belorusz Vöröskereszt aktívan részt vett – vesz, és fog is venni – ebben
– mondta Shautsou.
Az új belorusz Wagner-tábor tele van járművekkel, miközben folyamatosan érkeznek a konvojok – derül ki az új műholdfelvételekből.
Körülbelül 72 órával az első konvoj megérkezése után a Planet Labs PBC által készített műholdfelvételek szerint a Wagner-csoport konvojainak több száz járműve tölt meg egy használaton kívüli katonai bázist Fehéroroszországban.
Az új kép kevesebb mint nyolc órával azután készült, hogy egy videófelvételen egy férfi – állítólag a Wagner-csoport vezérigazgatója, Jevgenyij Prigozsin – beszélget a csapataival a táborban. A CNN geolokalizálta a videót, és megállapította, hogy valószínűleg kedden, közvetlenül napnyugta után készült.
Napok óta jelennek meg az interneten olyan videók, amelyeken 100 járműből álló konvojok haladnak Oroszország főbb autópályáin Fehéroroszország felé.
A CNN július 6-án a belorusz kormány meghívására ellátogatott az Oszipovicsiban lévő katonai bázisra. Leonyid Kaszinszkij fehérorosz vezérőrnagy akkor azt mondta a CNN Matthew Chance-nak, hogy a tábort a belorusz területvédelem és a milícia kiképzésére építették, de Wagner-harcosokat is el tudnak szállásolni, ha azok az országba érkeznek.
Vlagyimir Putyin orosz elnök „arroganciának és arcátlanságnak” nevezte, hogy a Nyugat nem teljesíti Moszkva követelését az ENSZ által közvetített fekete-tengeri gabonakezdeményezés meghosszabbítására, és azt mondta, hogy országa fontolóra venné a visszatérést, ha a feltételek teljesülnek – írja a CNN.
Csak nyílt arrogancia és arcátlanság. Ígéretek és üres fecsegés. És ezzel csak saját magukat kompromittálták
– mondta Putyin a kormány tagjaival tartott beszélgetésen. „Aláásták többek között az ENSZ-titkárság vezetőségének tekintélyét, amely tulajdonképpen a gabonaüzlet garanciájaként lépett fel” – tette hozzá.
Moszkva a kitartás és a tolerancia csodájáról tett tanúbizonyságot, amikor a múltban folyamatosan meghosszabbította az alkut
– mondta az orosz elnök.
Putyin azt is elmondta, hogy Moszkva megfontolja a megállapodáshoz való visszatérés lehetőségét, ha az abban foglalt elveket kivétel nélkül figyelembe veszik és végrehajtják.
Nincs szükségünk ígéretekre és ötletekre ebben a tekintetben. Nekünk ezeknek a feltételeknek a teljesítésére van szükségünk
– tette hozzá.
Köszöntjük olvasóinkat!
Kezdődik az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A szerdai percről percre cikkünk legfontosabb hírei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!