Izrael bejelentette, minden idők legagresszívabb támadását indítja el a Hamász ellen, miután a fegyveres palesztin szervezet több mint ezer izraeli civilt gyilkolt meg. Az ország tömeges mozgósítást hirdetett, céljuk a szervezet elpusztítása.
Mint arról már az Index is írt szerdai frissülő cikkében, Izrael nemzetbiztonsági minisztere szerint közeleg a gázai invázió, és az övezetre folyamatosan rakétaeső zúdul.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közlése szerint csapást mértek a Hamász több haditengerészeti létesítményére a Gázai övezetben. Az IDF arról posztolt az X-en, hogy Khan Júniszban és Gázaváros dokkjait hajókról, harci helikopterekről és a szárazföldről is lőtték. A gázai palesztin egészségügyi minisztérium szerint eddig legalább 900 palesztin halt meg, sokan közülük civilek.
A szombati támadást megelőzően a Hamász és Izrael között négy háború zajlott le. A The Economist összefoglaló cikke szerint, miután a Hamász több mint ezer izraeli civilt mészárolt le,
GÁZA A lehet lEGDURVÁBB SZÁRAZFÖLDI INVÁZIÓRA SZÁMÍTHAT IZRAELTŐL, és A MEGSZÁLLÁS VÁRHATÓAN ERŐSZAKOSABB LESZ, MINT VALAHA.
„Ennek a támadásnak a mértéke nagyobb és súlyosabb lesz, mint korábban. Nem lesz tisztességes harc, nagyon-nagyon agresszívan lépünk fel a Hamász ellen” – idézték Richard Hecht izraeli katonai szóvivő kedd reggeli, újságíróknak tett nyilatkozatát.
A The Economist hozzátette, szakértők szerint az IDF támadása még egy kis ideig várathat magára. Bár Izrael már 360 ezer tartalékost mozgósított – majdnem annyit, mint az 1973-as jom kippuri háború idején –, sokan közülük azonban nem képzett katonák.
Nem mellékes az sem, hogy bár Izrael kijelentette, „mindenre” hajlandó lesz, hogy legyőzze a Hamászt, megnehezíti helyzetét, hogy több mint 100 izraeli és külföldi túsz van Gázában.
A Hamász korábban azzal fenyegetőzött, hogy minden egyes alkalommal kivégez egy túszt, amikor Izrael előzetes figyelmeztetés nélkül támadja meg a palesztin civil lakosságot. Az IDF közölte, különleges erőikkel azon dolgoznak, hogy felkutassák és kiszabadítsák a túszokat, de a feladat nem egyszerű, ugyanis a Hamász nagy területen, elszórtan és akár a föld alatt is őrizheti őket.
A The Economist szerint ha Izrael sikerrel is jár Gázában, a Hamász elrejtőzött vezetői és harcosai abban a percben visszaállítják az irányítást a régió felett, amint az IDF távozik. Mint írták, még ha Izraelnek sikerülne is szétvernie a csoportot, nem világos, hogy ezután kire bízná a terület felügyeletét.
Daniel Byman, a Georgetown Egyetem munkatársa arról beszélt, hogy a Hamász nem választható el Gázától, a terület visszafoglalása pedig nem opció Izraelnek.
A Hamászt és Gázát elválasztani szinte lehetetlen feladat. Gáza visszafoglalása pedig valószínűtlen. Izrael részben azért hagyta el a térséget 2005-ben, mert annyira költséges volt megtartani
– mondta.
A The Economist szerint Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök politikai pályafutása során óvatos volt a katonai erő alkalmazásával, azonban az október 7-i sokkoló támadás – amelyet Isaac Herzog, Izrael elnöke a holokauszt utáni legvéresebb napnak nevezett – végleg megváltoztatta Netanjahu hozzáállását.
Mint előzőleg írtuk, az izraeli miniszterelnök is arról beszélt Joe Bidennek, hogy „Izrael kénytelen lesz szárazföldi csapatokat küldeni Gázába”. A Biden-kormány úgy véli, elhúzódhat a közel-keleti háború, erről pedig már a szenátorokat is tájékoztatták. Az Egyesült Államok készen áll arra, hogy a következő hetekben, hónapokban szükség lesz a támogatására Izraelben és a Gázai övezetben is.
Gilad Erdan, Izrael ENSZ-nagykövete arról beszélt, hatalmas paradigmaváltás zajlott le az izraeli politikában.
Az izraeli vezetők ezúttal azt ígérték, hogy elpusztítják a Hamászt. Korábban csak a csoport meggyengítése volt a cél. A vademberekkel való érvelés kora lejárt
– jelentette ki Erdan.
Az előző napi fejleményeket ebben a cikkben foglaltuk össze.
(Borítókép: Jaafar Ashtiyeh / AFP)