Joe Biden szerdán Izraelbe látogat – közölte a Közel-Keleten tartózkodó Antony Blinken külügyminiszter washingtoni idő szerint hétfő késő este. Tanácsadók hétfőn már közölték, Joe Biden elnök megfontolás tárgyává teszi, hogy ellátogat-e Izraelbe, elfogadva Benjamin Netanjahu múlt pénteken elhangzott meghívását.
Az elnök hétfőn lemondta országon belüli utazását Colorado államba egy kampányeseményre, és a Fehér Ház nemzetbiztonsági szakértőivel találkozott, valamint telefonon egyeztetett német, egyiptomi és iraki állami vezetőkkel az Izraelben és Gázai övezetben kialakult biztonsági és humanitárius válságról.
Daniel Hagari, az izraeli védelmi erők szóvivője hétfőn, még az amerikai elnök utazásának bejelentése előtt úgy fogalmazott, hogy Joe Biden útja stratégiai jelentőségű lenne.
Az amerikai védelmi miniszter 2000 katona készenlétét rendelte el korábban, akik szükség esetén Izraelbe vezényelhetők – közölték a Pentagon illetékesei hétfőn.
A közlés szerint az amerikai katonák egészségügyi és logisztikai feladatok elvégzéséhez adnának támogatást. A tisztségviselők azt is világossá tették, az Egyesült Államoknak nem áll szándékában, hogy katonákkal bármilyen módon részt vegyen az izraeli hadsereg katonai műveleteiben a Hamász ellen.
Véget ért az Index keddi élő hírfolyama az izraeli–palesztin konfliktus eseményeiről. A nap legfontosabb hírei a következők voltak:
Irán órákon belül esedékes megelőző csapással fenyegette meg Izraelt.
Izrael légicsapások sorozatával sújtotta Gázát.
Izrael nem csak szárazföldi offenzívában gondolkodik.
Joe Biden hamarosan Izraelbe látogat.
Az Egyesült Államok katonai csapást helyezett kilátásba Iránnal szemben.
A palesztin hatóságok szerint izraeli csapás ért egy gázai kórházat.
A Hamász állítólag kész szabadon bocsátani a túszokat.
Köszönjük kitartó figyelmüket, tartsanak velünk szerdán is. Jó pihenést kívánunk!
Mahmúd Abbász lemondta a Biden elnökkel tervezett találkozót a gázai kórházat ért csapást követően – közölte egy magas rangú palesztin tisztségviselő.
Abbász a tervek szerint II. Abdalláh jordániai királyhoz és Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökhöz csatlakozott volna a szerdán a jordániai Ammánban tartandó csúcstalálkozón.
A magas rangú tisztviselő szerint Abbász azért mondta le a találkozót, hogy így tiltakozzon egy gázai kórházat ért állítólagos izraeli légicsapás ellen, amely a Hamász egészségügyi tisztviselői szerint több mint 500 ember halálát okozta.
A lemondást hivatalosan nem jelentették még be.
A BBC megszólaltatta az Izraeli Védelmi Erők (IDF) sajtóirodáját arról, hogy a palesztin hatóságok szerint izraeli légicsapás érte az észak-gázai al-Ahli kórházat. A palesztin hatóságok szerint közel ötszáz halálos áldozata van az incidensnek.
Egy kórház rendkívül érzékeny objektum, és nem az IDF célpontja. Az IDF vizsgálja a robbanás forrását, és mint mindig, most is a pontosságot és a megbízhatóságot helyezi előtérbe. Mindenkit arra kérünk, hogy óvatosan járjon el, amikor egy terrorszervezetről szóló, nem ellenőrzött állításokról számol be
– fogalmazott az izraeli erők meg nem nevezett szóvivője.
Az IDF műveleti rendszereinek elemzése azt jelzi, hogy a gázai terroristák rakétát lőttek ki, amely a gázai al-Ahli kórház közvetlen közelében haladt el a találat időpontjában. A kezünkben lévő, több forrásból származó értesülések szerint az Iszlám Dzsihád a felelős a sikertelen rakétakilövésért, amely a gázai kórházat találta el
– közölte az IDF.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője arról ír, hogy a szervezet határozottan elítéli az észak-gázai al-Ahli kórház elleni csapást. A palesztin hatóságok szerint közel ötszáz halálos áldozata van a támadásnak.
Az első jelentések több száz halálos áldozatról és sebesültről szólnak. A civilek és az egészségügyi ellátás azonnali védelmére, valamint az evakuálási parancs visszavonására szólítunk fel
– írta az X-en Gebrejeszusz.
Egyiptom „a leghatározottabban” elítélte a gázai kórház elleni izraeli légicsapást [a másik fél által meg nem erősített – a szerk.], amely több száz palesztin halálát okozta, mondván, hogy a nemzetközi közösségnek sürgősen be kell avatkoznia az ilyen jogsértések megállítása érdekében.
Trudeau kanadai miniszterelnök szerint törvénytelen egy kórház megtámadása. Trudeau szerint a Gázából érkező hírek lesújtók.
Ez szörnyű és elfogadhatatlan
– fogalmazott a kanadai miniszterelnök.
Legalább hat ember meghalt a Gázai övezet al-Maghazi menekülttáborában egy iskolát ért légicsapásban – közölte az ENSZ. Többtucatnyian megsebesültek, és úgy vélik, hogy a halálos áldozatok száma emelkedni fog.
Felháborító, ez ismét a civil életek égbekiáltó semmibevételéről tanúskodik. A civilek Gázában már sehol sincsenek biztonságban, még az UNRWA létesítményeiben sem
– közölte az ENSZ Közel-keleti Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Hivatala (UNRWA), hozzátéve, hogy legalább 4000 ember keresett menedéket ebben az óvóhellyé alakított iskolában.
A Hamász hajlandó egy órán belül elengedni az összes civil túszt, ha az izraeli hadsereg felhagy a Gázai övezet bombázásával – mondta a terrorista szervezet egy magas rangú tisztviselője az NBC Newsnak.
Izrael szerint legalább 199 embert tart fogva a Hamász terrorista csoport.
A Hamász tisztségviselője szerint a túszokat akár egy órán belül szabadon engedhetik, amennyiben Izrael teljesíti a feltételeket. Hozzátette: jelenleg nincs biztonságos hely a túszok szabadon bocsátására.
A túszul ejtett izraeli katonák szabadon bocsátásáért cserébe a Hamász tisztségviselője szerint Izraelnek szabadon kell engednie az izraeli börtönökben fogva tartott összes palesztint.
A Hamász-tisztviselő azt is állította, hogy az Egyesült Államok és Izrael már ismeri a civil túszok szabadon bocsátására vonatkozó feltételeit, mert a militáns csoport több arab ország vezetőjével folytatott beszélgetése során felfedte azokat.
A Sky News értesülései szerint Rishi Sunak brit miniszterelnök csütörtökön Izraelbe látogat. A látogatás része lehet egy szélesebb körű, Jordániát és Egyiptomot is érintő látogatásnak a Közel-Keleten.
A brit miniszterelnök látogatása Joe Biden amerikai elnök körútját követheti.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Olaf Scholz német kancellár már tárgyalt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel Tel-Avivban.
A halálos áldozatok száma elérte az 500-at az al-Ahli baptista kórház elleni (hivatalosan meg nem erősített – a szerk.) izraeli légicsapásban – közölte a gázai egészségügyi minisztérium szóvivője.
Az izraeli hadsereg szóvivője szerint az incidens oka nem ismert, és a hadsereg vizsgálja a részleteket.
A Hamász szerint a kórházi áldozatok többsége betegekből, gyermekekből és nőkből áll.
Mahmúd Abbász palesztin elnök háromnapos gyászt hirdetett az al-Ahli Arab Baptista Kórház elleni halálos csapást követően.
A londoni palesztin nagykövet, Husam Zomlot szerint a gázai helyzet olyan, mint egy horrorfilm.
Zomlot szerint a gázai embereknek borzalmas döntéseket kell hozniuk arról, hogy maradjanak-e otthonukban, hogyan adagolják a vizet és az élelmet, és hogy folytassák-e az olyan létfontosságú orvosi kezeléseket, mint például a dialízis.
Tényleg elképzelhetetlen, ami történik
– mondta a BBC-nek.
Egy izraeli tisztviselő a Reutersnek azt mondta, hogy a Hamász felszámolására irányuló hadjárat hónapokig vagy évekig is eltarthat.
Hozzátették, hogy minden gázai célpontot a legmagasabb katonai szinten hagynak jóvá, és a csapások nagy részét lefújták a civil áldozatok elkerülése érdekében.
A Terrorelhárítási Központban ülésezett a Terrorellenes Koordinációs Bizottság: az izraeli–palesztin konfliktus és az Európában végrehajtott terrorcselekmények indokolták a tanácskozást.
A Terrorelhárítási Központ főigazgatója, Hajdu János összehívta a Terrorellenes Koordinációs Bizottságot, az állandó tagok és meghívottak részvételével teljes ülést tartottak kedden a Terrorelhárítási Központban (TEK).
A bizottság álláspontja szerint a rendvédelmi szervek műveleti, valamint partnerszolgálati együttműködése keretében a terrorizmusra és a terrorcselekményekre vonatkozó információk alapján nem indokolt a 2016. március 29. óta Magyarország területén hatályban lévő 3-as (közepes) terrorfokozat megváltoztatása, így annak hatályban tartásáratett javaslatota belügyminiszternek.
Japán 10 millió dolláros humanitárius segélyt nyújt a Gázai övezetben élő civileknek, a távol-keleti ország külügyminiszteri szintű telefonbeszélgetést folytatott Iránnal.
Továbbra is diplomáciai erőfeszítéseket fogunk tenni annak érdekében, hogy a szükséges segélyek, mint például az élelmiszer, a víz, az orvosi és egészségügyi szolgáltatások eljussanak az ártatlan civilekhez és a palesztin menekültekhez
– mondta a japán külügyminiszter egy sajtótájékoztatón, miközben megismételte, hogy Japán elítéli a Hamászt terrortámadását.
Japán az Iránnal folytatott párbeszéd során a feszültség csökkentéséért tett erőfeszítéseket.
Londoni pénzügyi elemzők szerint már az előzetes és részleges mérőszámok is arra vallanak, hogy Izrael és a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet háborúja miatt megrendült a globális üzleti bizalom.
Az egyik legtekintélyesebb, londoni központú gazdasági-pénzügyi elemzőműhely, az Oxford Economics kedden ismertetett legújabb globális kockázati felmérése szerint a vizsgálatba bevont üzleti vállalkozások gyengébb világgazdasági növekedésre számítanak, mint az egy hónappal ezelőtti hasonló kutatás idején, és úgy érzékelik, hogy erősödtek a recessziós kockázatok.
A ház ismertetése szerint ezt mutatja, hogy az általa kidolgozott globális üzleti bizalmi mérőszám (Global Business Sentiment Index) a szeptemberi felmérésben kimutatott 98,0-ról októberben 97,6-re csökkent.
Ez a visszaesés jórészt felemésztette azt a növekedést, amelyet az index a globális bankszektort 2023 korábbi szakaszaiban megterhelő feszültségek enyhülése óta elért.
A cég hangsúlyozza, hogy az új globális üzleti hangulatfelmérést október 11-én, vagyis néhány nappal a Hamász Izrael elleni terrortámadása után indította, és október végéig folytatja. Az Oxford Economics szerint azonban az eddig beérkezett adatok első hulláma is azt jelzi, hogy a globális üzleti szektor hangulatára már hatással vannak a közel-keleti fejlemények.
Négy ember meghalt egy izraeli csapásban Dél-Libanonban. A csapás Alma Al-Shaab falu közelében történt.
A helyi hatóságok további részleteket nem közöltek a történtekről.
Olaf Scholz német kancellár Tel-Avivban találkozott Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel.
Az izraeli utam látogatás a barátoknál. Németország szilárdan Izrael mellett áll. Ezt követően Egyiptomba utazom, hogy találkozzam esz-Szíszi elnökkel. A Gázai övezet civil lakosságának védelméről és az eszkaláció elkerüléséről lesz szó
– írta az X-en a német kancellár.
344 embert még mindig kórházban ápolnak a Hamász múlt heti terrortámadását követően – közölte az izraeli egészségügyi minisztérium.
A minisztérium ma reggeli közleményében azt írta, hogy 82 ember állapota súlyos, 194 emberé közepesen súlyos, 68 emberé pedig enyhe.
A terrortámadásokkal összefüggésben összesen 4229 embert szállítottak kórházba Izraelben.
Tzachi Hanegbi, az izraeli Nemzetbiztonsági Tanács vezetője szerint a Gázában fogva tartott közel 200 túsz ügye Izrael számára kiemelt prioritás a humanitárius segítségnyújtásról folytatott tárgyalások során.
Az újságíróknak tartott sajtótájékoztatón Hanegbi azt mondta, hogy
a foglyok problémája minden humanitárius segélyről szóló megbeszélés központi kérdése Azt azonban nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy folynak-e tárgyalások a túszok szabadon bocsátásáról.
Hanegbi szerint a Hamász megpróbálja megakadályozni a gázai lakosokat abban, hogy dél felé evakuálják őket, mivel emberi pajzsként akarja őket használni.
Iráni források azt mondták az Al Jazeera hírügynökségnek, hogy Joe Biden amerikai elnök kormánya négy záradékból álló üzenetet küldött Irán ENSZ-képviselőjének, és azt követelte Teherántól, hűtse le a kedélyeket.
A források szerint az Egyesült Államok katonai akciót helyezett kilátásba Iránnal szemben.
A jelentés szerint a figyelmeztetésben az állt, hogy ha Irán belép a konfliktusba, akkor közvetlen amerikai fellépéssel fog szembesülni.
„Az izraeli hadsereg nem csak szárazföldi hadműveletben gondolkodik, mindenki szárazföldi offenzíváról beszél, de más is megtörténhet” – közölte Richard Hecht, az izraeli hadsereg szóvivője.
Izrael a gázai szárazföldi bevonuláson kívül más lehetőségeket is mérlegel a háború következő szakaszaiban
– mondta Hecht részletek elárulása nélkül. A katonai szakértők szerint a sűrűn lakott Gázai övezetben a szárazföldi offenzíva súlyos harcokat és jelentős veszteségeket okozna mindkét oldalon.
A Walla portálnak nyilatkozó, meg nem nevezett izraeli katonai források bírálták a halasztást, azzal érveltek, hogy minden újabb óra a hadsereg ellen játszik, mert lehetővé teszi a Hamasz felkészülését az összecsapásokra.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) hírszerzési főnöke vállalta a felelősséget azokért a hibákért, amelyek ahhoz vezettek, hogy a Hamász október 7-én nagyszabású terrortámadást tudott végrehajtani Izrael ellen.
Aharon Haliva vezérőrnagy a katonáknak írt levelében azt írta:
A parancsnokságom alá tartozó Katonai Hírszerzési Igazgatóság nem tudott figyelmeztetni a Hamász által végrehajtott terrortámadásra. Legfontosabb küldetésünkben kudarcot vallottunk, és a Katonai Hírszerzési Igazgatóság vezetőjeként teljes felelősséget vállalok ezért a kudarcért.
Haliva hozzátette, hogy mélyreható és átfogó vizsgálatot fognak lefolytatni, de az IDF-nek most már csak az a feladata, hogy visszavágjon és győzzön.
Október 7. óta mintegy 3000 ember vesztette életét a Gázai övezetben – közölte a palesztin egészségügyi minisztérium.
A sebesültek száma 12 500.
Ciszjordániában 61 palesztin halt meg, és több mint 1250-en megsebesültek – írja a BBC.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint sürgősen be kell jutnia Gázába, hogy segélyt és orvosi ellátmányt szállíthasson az övezetbe.
A 2800 megölt palesztin mintegy fele nő és gyermek volt – közölték a WHO tisztviselői a Reuters hírügynökség által ismertetett tájékoztatójukon.
További 11 ezren sérültek meg Gázában azóta, hogy Izrael háborút indított a Hamász terrorszervezet ellen. A tisztviselők szerint 115 támadás ért egészségügyi létesítményeket, és a gázai kórházak többsége nem működik, víz és áram is alig van.
A kiszáradás és a vízzel terjedő betegségek miatt nagy az aggodalom, tekintettel a víz- és csatornaszolgáltatások összeomlására. Az emberek meghalnak víz nélkül – áll az ENSZ jelentésében.
A Reuters részletesen beszámolt arról, hogy mi várható Joe Biden amerikai elnök közel-keleti diplomáciai útján. Biden várhatóan szerda este érkezik meg Tel-Avivba, ahol Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és más izraeli vezetőkkel folytat megbeszélést. Antony Blinken amerikai külügyminiszter az október 7-i Hamász-támadás óta már kétszer utazott Izraelbe.
Biden ezután várhatóan a jordániai Ammánba repül, ahol a Gázának nyújtandó humanitárius segítség felgyorsításáról folytat megbeszéléseket, valamint találkozik Abdullah jordániai királlyal és Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel, továbbá Mahmúd Abbász palesztin elnökkel.
Korábban Abdullah jordániai király azt mondta, országa számára vörös vonal a palesztin lakosság Egyiptomba és Jordániába történő áttelepítse.
Budapesten nincs és nem is lesz helye a terrorizmust, így az izraeli vérontásért felelős Hamászt támogató bármiféle demonstrációnak – közölte a főpolgármester a Facebook-oldalán. Karácsony Gergely bejegyzéséből kiderül, hogy hétfőn egyeztettek Terdik Tamás budapesti rendőrfőkapitánnyal, és megerősítették, hogy ez közös álláspontjuk.
Ez nem vitakérdés, nem mérlegelés kérdése, ez meggyőződés. Budapest nemet mond a terrorra, nemet mond a terrort bármilyen módon relativizálni akaróknak is
– fogalmazott a főpolgármester.
Olaf Scholz német kancellár megérkezett Izraelbe.
A német kancellárt Eli Cohen izraeli külügyminiszter fogadta a tel-avivi kifutópályán.
Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter szerint a Hamász terrorcsoport tagjai vagy megadják magukat vagy meghalnak.
A repülőgépeink mindenhová eljutnak. Minden rakétánknak van pontos célpontja. El fogjuk érni a Hamász minden egyes tagját. Megadják magukat vagy meghalnak. Harmadik lehetőség nincs. Kiírtjuk a Hamászt és minden képességétől megfosztjuk
– mondta Gallant az Izraeli Légierő F–35-ös flottájába tartozó pilótáknak és technikusoknak a Nevatim légibázison.
Izraeli légicsapás végzett a Hamász magas rangú fegyveres parancsnokával, Ayman Nofallal Gázában.
Nofal az Al-Kasszam Brigádok magas rangú katonai tanácsának tagja, a fegyveres szárnyban a Gázai övezet középső részéért felelt.
Ayman Nofal a Hamász legmagasabb rangú parancsnoka azok közül, akik eddig a Gázai övezetet ért izraeli bombázásokban életüket vesztették.
António Guterres ENSZ-főtitkár várhatóan Egyiptomba utazik, mivel romlik a gázai humanitárius helyzet – jelentette a Financial Times az ügyet ismerő forrásokra hivatkozva.
A jelentés szerint Guterres várhatóan már szerdán Kairóba érkezik, és találkozik tisztviselőkkel, köztük Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel.
Három izraeli katona és egy civil is megsebesült Libanonból kilőtt páncéltörő rakéták miatt.
Két páncéltörő rakétát lőttek ki kedden Libanonból Izraelre, amelyek Metula városába csapódtak be
– közölte az IDF.
A sebesültek állapota a közlemény szerint kielégítő.