Fogytán az idő a túszok kiszabadítására és a szükséges segélyszállítmányok eljuttatására a Gázai övezetbe, mielőbbi humanitárius tűzszünetre van szükség Izrael és a palesztinok között – foglalt állást Mélanie Joly kanadai külügyminiszter Torontóban.
Négyszáz Gázában rekedt kanadai él félelemben és kétségbeesésben. (...) Ezért van szükség Gázában humanitárius szünetekre, humanitárius fegyverszünetre
– mondta a miniszter egy gazdasági fórumon.
Meglátása szerint minden fél egy olyan egyezségre vár, amelynek köszönhetően a külföldi állampolgárok, köztük a kanadaiak is kijuthatnak a térségből, a túszokat szabadon engedik, továbbá lehetővé teszik élelmiszer, üzemanyag és víz bejuttatását a Gázai övezetbe.
Mélanie Joly elmondása szerint a konfliktus kezdete, október 7. óta napi kapcsolatban áll Katarral, Izraellel, Egyiptommal és az Egyesült Államokkal.
Mintegy 600 célpontot támadott meg az izraeli légierő vasárnap, köztük az Al-Azhar Egyetem környékét. Innen állításuk szerint egy páncéltörő rakéta elindítását tervezik – számolt be a The Guardian.
A légierő azt is közölte, hogy a célpontok között szerepeltek fegyverraktárak, búvóhelyek, továbbá páncéltörő állások gyülekezőhelyei.
A Save the Children szervezet szerint több gyermek halt meg a Gázai övezetben az elmúlt három hétben, mint a világ konfliktusövezeteiben 2019 óta – írja a Sky News.
Közlésük szerint a Gázában életét vesztő 7703 ember több mint 40 százaléka gyermek, további 1000 gyermek eltűnése miatt azonban ez a szám jóval magasabb. A Hamász vezette egészségügyi minisztérium szerint eddig legalább 3195 18 év alatti halt meg a palesztin enklávéban.
A mindössze három hét alatt Gázában meggyilkolt gyermekek száma meghaladja a fegyveres konfliktusokban világszerte – több mint 20 országban – egy teljes év során, az elmúlt három évben meghalt gyermekek számát
– olvasható a kommünikében.
Több tucat fegyverest öltek meg az izraeli erők az éjszaka – közölte a hadsereg szóvivője, amelyről a Haaretz számolt be.
Olyan jelentés is érkezett, amely szerint a Gázai övezetben mintegy 600 célpontot támadtak meg az elmúlt 24 órában, köztük fegyverraktárakat és páncéltörő állásokat.
7950-re emelkedett az október 7. óta tartó izraeli csapásokban életüket vesztők száma – olvasható a rámalláhi palesztin egészségügyi minisztérium vasárnapi közlésében, amely a Hamász által ellenőrzött enklávé adata.
A CNN által szemlézett minisztériumi statisztika szerint a halálos áldozatok csaknem háromnegyede gyermekekből, nőkből, valamint idős emberekből áll. A tárca azt is hozzáteszi, hogy a sérültek száma meghaladja a 20 ezret.
A bejelentett halálos áldozatok között 116 egészségügyi dolgozó is van, mivel sok kórházat ért katonai csapás az elmúlt időszakban.
„Egyáltalán nem áll szándékunkban, és nem is tervezünk katonai csapatokat küldeni Izraelbe vagy Gázába, és pont” – fogalmazott a CBS-nek Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke.
Joe Biden helyettese elmondta, hogy országa tanácsokkal, felszereléssel, valamint diplomáciai támogatással segíti Izraelt.
Kamala Harris úgy látja, Izraelnek minden kétséget kizáróan megvan a joga az önvédelemre, ám szerinte nagyon fontos, hogy senki se keverje össze a Hamászt a palesztin néppel.
A palesztinok ugyanúgy megérdemlik a biztonságot, az önrendelkezést és a méltóságot, és nagyon világosan megmondtuk, hogy a háborús szabályokat be kell tartani és humanitárius segélyt kell folyósítani
– jelentette ki a demokrata párti alelnök, aki arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok meg akarja akadályozni a konfliktus eszkalálódását, egyúttal Iránt is figyelmeztette, hogy maradjon ki a háborúból.
Fontos, hogy Izrael különbséget tegyen a Hamász terroristái, valamint a Gázai övezetben lévő civilek között akkor, amikor támadást indít a térségben. Erről Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója figyelmeztetett a CBS televíziócsatorna Face the Nation című műsorában nyilatkozva.
A The Jerusalem Post a tanácsadó kijelentésével kapcsolatos beszámolójában emlékeztet, hogy a Fehér Ház a Gázában zajló háború humanitárius szüneteltetését, valamint a palesztin civilek védelmét hangsúlyozta vasárnap.
Palesztin jelentések szerint három palesztin is meghalt hétfőn kora reggel a Ciszjordániában lévő Jenin városában, miután izraeli katonák hatoltak be a térségbe – írja a Haaretz.
A portál beszámolója szerint az összecsapások egy menekülttáborban zajlottak.
Összesen 60 embert tartóztattak le Oroszországban a dagesztáni repülőtéren zajló, Izrael-ellenes tüntetések miatt – számolt be a Sky News.
A brit médium közölte, hogy azután kezdte el megrohamozni a Mahacskalában lévő épületet a száz főt meghaladó tömeg, hogy megérkezett egy járat Tel-Avivból. Az orosz állami média információi szerint sok zsidó embert kellett védelembe helyezni a repülőtéren a történtek miatt.
Az orosz légvédelmi ügynökség ugyanakkor nemrég arról határozott, hogy az izraeli állampolgárokat kereső demonstrálók miatt november 6-ig zárva tart Dagesztán fő repülőtere.
Az Izraeli Védelmi Erők szerint erőik egy újabb páncéltörő irányított rakétaosztagot támadtak meg Dél-Libanonban, mielőtt azok támadást intézhettek volna Észak-Izrael ellen.
A hadsereg azt állítja, hogy dróncsapást is végrehajtottak egy terrorista ellen, aki dróntámadást akart végrehajtani.
Az IDF olyan felvételeket is közzétett, amelyeken a Maglan elit egység katonái csapást mérnek a Hezbollah állásaira a libanoni határon.
Az izraeli Miniszterelnöki Hivatal és a Külügyminisztérium közölte, hogy a Nemzetbiztonsági Tanáccsal együtt figyelemmel kísérik az események alakulását az oroszországi Dagesztán repülőterén történt Izrael-ellenes és antiszemita zavargásokat követően.
Izrael elvárja, hogy az orosz rendfenntartó erők minden izraeli állampolgár és zsidó biztonságát fenntartsák, bárhol is tartózkodjanak, és határozottan lépjenek fel a zavargókkal és a zsidók és izraeliek ellen irányuló vad uszítással szemben. Izrael oroszországi nagykövete, Alex Ben-Zvi együttműködik az orosz hatóságokkal az ottani izraeliek és zsidók biztonságának garantálása érdekében
– közölték. A reptéren több száz fős tömeg gyűlt össze, akik azt állították, hogy „izraeli menekültekre” vadásznak.
A beszámolók szerint az orosz belügyminisztérium büntetőjogi vizsgálatot indított a mahacskalai események miatt, és azt ígérte, hogy „minden rendbontót őrizetbe vesznek és felelősségre vonnak”.
Izraelnek minden joga és kötelessége megvan arra, hogy megvédje polgárait a terrorizmustól, ugyanakkor ezt a humanitárius joggal összhangban kell megtennie, amely elsődlegesnek tekinti a civilek védelmét – jelentette ki Joe Biden amerikai elnök, amikor Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel beszélt telefonon vasárnap.
Ez volt a két politikus első egyeztetése, mióta Izrael bejelentette a katonai műveletek kiszélesítését.
A Fehér Ház közleménye szerint szóba kerültek a Gázai övezetben fogvatartottak megtalálását célzó erőfeszítések, akik között a konfliktus kirobbanása óta eltűntként számontartott amerikai állampolgárok is lehetnek.
Biden vasárnap Abdel Fatáh al-Szíszi egyiptomi elnökkel is beszélt telefonon, akivel a Gázai övezetbe irányuló humanitárius szállítmányok bejutásának felgyorsításáról egyeztettek. A megbeszélésen szóba kerültek a konfliktus kiszélesedésének megakadályozását célzó amerikai diplomáciai lépések is.
Egy civil ruhás palesztin férfi konyhakéssel akart végezni egy thaiföldi farmerrel, aki nemrég számolt be az Izraelben átélt borzalmakról a CNN amerikai televíziócsatornának. A 30 éves Withawat Kunwong egy baromfifarmon dolgozott a Dél-Izraelben lévő Holit kibucban, amikor a Hamász október 7-én támadást indított Izrael ellen.
A férfi épp felvételt készített a farmról, amikor hangos robbanásokra és sűrű, fekete füstfelhőkre figyelt fel a levegőből. Eközben rakéták suhantak el felette. Aznap órákig bujkált, amikor egy civil ruhába öltözött palesztin férfi előbb felfigyelt rá, majd egy konyhakéssel megpróbálta elvágni a thai farmer torkát, amiért az nem volt hajlandó megadni magát.
A dulakodást követően Kunwongot súlyos sérülésekkel hagyta magára támadója, ráadásul úgy, hogy közben a torkán keletkező seb erősen vérzett. Végül más vendégmunkások találtak rá, akik ezután ápolni kezdték. A thai férfi úgy látja, azért maradhatott életben, mert a kés, amellyel megtámadták, tompa volt, és akció közben el is tört.
Nem tudta elvégezni a feladatot… A sérülés még mindig fáj, de belül jobban érzem a fájdalmat
– idézte fel a CNN-nek az eseményeket Withawat Kunwong.
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az izraeli eseményekről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!