„A harmadik világháború már elkezdődött” – mondta Oroszország egyik vezető külpolitikai szakértője, Fjodor Lukjanov egy korábban megjelent interjúban.
Lukjanov – aki egyben a Valdaj Nemzetközi Vitaklub kutatási igazgatója, és pár napja Vlagyimir Putyinnal is beszélt a vitaklub éves ülésén egy potenciális nukleáris háborúról – az interjúban az ukrajnai és a gázai háborúról is beszélt. Az utóbbival kapcsolatban megkérdezték, hogy szerinte harmadik világháborúvá fajulhat-e a konfliktus.
Nem a gázai konfliktus fajulhat harmadik világháborúvá [...]. Már most is létezik egy olyan konfliktusláncolat, amely az egész világot érinti. Gyakorlatilag a harmadik világháború már elkezdődött. Ebben az értelemben az még mindig jobb, mint az a két háború, ami a 20. században történt, de ez nem sok örömet okozhat
– mondta.
Arra a kérdésre, hogy Oroszországnak geopolitikai szempontból előnyös volt-e a gázai konfliktus, Fjodor Lukjanov azt mondta: szerinte nem érdemes haszonként emlegetni mások tragédiáját, majd utalt arra, hogy a Gázai övezetben 2,5 millió ember élhet, akik veszélybe kerültek.
Utána megjegyezte azt is, hogy az új konfliktus akár még hátrányos is lehet Oroszországnak, abban az értelemben, hogy Joe Biden amerikai elnök a Hamászt és Oroszországot összekapcsolta két hete a beszédében, és azt javasolta, hogy az amerikai törvényhozók egyben szavazzanak Ukrajna és Izrael támogatásáról.
Lukjanov azt mondta, hogy szerinte ez a stratégia politikai szempontból beválhat az Egyesült Államokban, mert az amerikai törvényhozók egy része nem akar pénzt adni Ukrajnának, de a két konfliktus összekötésével lehet, hogy ezt a problémát sikerült megoldania Bidenéknek.
A Bloomberg hírügynökség közölte, hogy Észak-Korea mostanáig már több mint 1 millió tüzérségi lőszert adhatott át Oroszországnak.
A szám azért érdekes, mert az Európai Unió korábban szintén egymillió lőszert ígért Ukrajnának, amelyet egy év alatt szállítanának le a terv szerint, de jelenleg Európa elmaradásban van ezzel kapcsolatban, és kétséges, hogy sikerült-e ezt kivitelezni.
A Bloomberg most egy dél-koreai parlamenti képviselőre, Ju Szang-bumra hivatkozva közölte azt, hogy Oroszország több mint egymillió lőszert kapott. Szang-bum tagja a parlament titkosszolgálatokért felelős albizottságának, és a dél-koreai hírszerzéstől kapta ezt az információt. A képviselő minderről egy szerdai sajtótájékoztatón számolt be.
A jelentés szerint Észak-Korea idén augusztus óta már több mint 10 fegyverszállítmány adott át Oroszországnak. Az átadott lőszerek az orosz tüzérség nagyjából két hónapnyi fogyasztását tudják fedezni. Észak-Korea a lőszerek felhasználását elősegítendő, szakembereket is küldött Oroszországnak – állítja a dél-koreai hírszerzés.
Emlékezetes, hogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető pár hete személyesen találkozott Vlagyimir Putyinnal. Észak-Koreának van a világ egyik legnagyobb lőszertartaléka, amelynek egy részét most Oroszország rendelkezésére bocsáthatják. Ezért cserébe jelentős, akár több száz millió dollárnyi bevételre tehet szert a nyugati szankciók által sújtott Észak-Korea.
Valerij Zaluzsnyij, Ukrajna főparancsnoka kijelentette, hogy az Oroszországgal vívott háború új szakaszába lépett. A tábornok szerint a háborús helyzet stagnál, a harcok egyre inkább elhúzódnak, ami viszont Oroszországnak kedvez, mert ez idő alatt újjáépíthetik katonai erejüket – írta a The Guardian.
Zaluzsnyij szerint az ukrán hadseregnek kulcsfontosságú lenne új katonai technológiákat bevetni, hogy kitörjön az ilyen jellegű harcokból.
A tábornok felszólította Ukrajnát, hogy vesse be katonai tartalékait, és minél több katonát toborozzon a hadseregébe.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb eseményei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!