Ukrajna katonai támogatását mérlegeli a holland választások győztese, Geert Wilders radikális jobboldali politikus, aki ezt szombaton jelezte, miután szakított a fegyverszállítást ellenző korábbi álláspontjával.
Wilders, aki az új kormány élére szeretne állni, miután a nacionalista Szabadságpárt (PVV) győzött a novemberi parlamenti választásokon, hónapokig azzal érvelt, hogy Hollandiának le kellene állítania a fegyverek Ukrajnába szállítását, mert arra saját magának van szüksége – közölte az MTI.
Hollandia egyike az élenjáró országoknak az Ukrajnának nyújtott katonai segítség terén, az erre fordított összkiadás 2024 végére várhatóan meghaladja majd a 4,5 milliárd eurót (1730 milliárd forint).
Wilders ellenkezése a további katonai támogatással szemben egyike volt azon okoknak, amelyek miatt potenciális koalíciós partnerei három hónappal a választások után sem akartak kormányt alakítani a pártjával, de az X közösségi portálon most közzétett bejegyzésében szakított korábbi álláspontjával.
„A PVV támogatja Ukrajnát, és bármilyen típusú segítségről hajlandó tárgyalni” – közölte, és „törvénytelennek, barbárnak” nevezte az Ukrajna elleni háborút.
Wilders potenciális partnerei soha nem támogatták a fegyverszállítások leállítására irányuló szándékát. Pénteken megismételték ezt az álláspontot, és több, eddigi ellenzéki párt közös közleményben jelentette be, hogy folytatni kívánja az Ukrajnának nyújtott gazdasági, politikai és katonai támogatást.
Az erről a támogatásról szóló üzenetet továbbította Mark Rutte leköszönő miniszterelnök szombati videóüzenetben Ukrajnának az orosz invázió második évfordulóján.
Hollandia veletek van. Még ha sokáig tart és nehéz is
– mondta Rutte, akinek NATO-főtitkári jelöltségét a héten az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország is támogatta.
Rutte ügyvezető kormánya, amely az új kabinet beiktatásáig marad hivatalban, bejelentette, hogy tíz évre szóló biztonsági megállapodást köt Ukrajnával a jövőbeni segélyezés érdekében.
Wilders a héten bírálta a megállapodást, mondván, hogy nem az ügyvezető kormányok feladata ilyen hosszú távú egyezményeket kötni.
Dmitro Kuleba és José Manuel Albares, Ukrajna és Spanyolország külügyminiszterei február 23-án New Yorkban, az ENSZ Közgyűlésének apropóján tárgyaltak – számolt be róla az ukrán külügyminiszter X-bejegyzésben.
Az ukrán külügyminisztérium vezetője megjegyezte, hogy a megbeszélésen megköszönte spanyol kollégájának „Spanyolország támogatását és szolidaritását Ukrajnával szemben”.
Spanyolország új katonai segélycsomagot készít Ukrajna számára, amely lőszereket is tartalmaz
– tette hozzá Kuleba, de részleteket nem közölt.
A miniszterek egyeztettek az ukrán Béke Formuláról, a svájci Globális Béke Csúcstalálkozóról, valamint Ukrajna csatlakozásáról az Európai Unióhoz.
Az ukrán védelmi kapcsolattartó csoport ülése után Spanyolország bejelentette, hogy új haditengerészeti M113-as lánctalpas páncélozott személyszállító járműveket, valamint különböző fegyvereket küld Ukrajnának „légvédelmi, légi és haditengerészeti műveletekhez”.
Jan Grabiec, Donald Tusk lengyel miniszterelnök kabinetfőnöke szerint Lengyelország és Ukrajna messze van attól, hogy megegyezzen az ukrán mezőgazdasági termékek importjáról, amelyet a határon blokkoltak a tiltakozó lengyel gazdák – írja az Ukrajinszka Pravda.
Tusk képviselője szerint az Ukrajnával folytatott tárgyalások állása „nem engedi azt mondani, hogy kielégítő megoldásunk van Lengyelország vagy a lengyel gazdálkodók számára”.
Távol vagyunk egy ilyen megállapodástól. Sajnos még nincs olyan ukrán ajánlat, amely lehetővé tenné, hogy reménykedjünk a kereskedelmi kapcsolatok holtpontból való kijutását illetően
– mondta a lengyel kabinetfőnök.
Az ukrán védelmi erők lelőttek egy orosz A–50-es nagy hatótávolságú radarérzékelő repülőgépet – írja az ukrán légierő parancsnoka, Mikola Olescsuk a Telegramon.
A »Bayan« hívójelű A–50-es kitöltötte idejét az égen. Üdvözlet a megszállóknak: »Boldog hazavédelmező napot!« Ünnepeljetek otthon, de csak úgy, hogy ne tépjétek a harmonikát!
– írta a légierő parancsnoka.
Az Ukrajinszka Pravda egyik forrása szerint az eset az oroszországi Jejszk és Krasznodar városok közötti területen történt.
Az ukrán minisztérium védelmi hírszerzése megerősítette az Ukrajinszka Pravdának az orosz A50–es repülőgép lelövését anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!