A német hírszerző szolgálatok elemzést készítettek a kormány számára az Oroszország által jelentett katonai fenyegetésről, amely szerint 2026-tól az oroszok támadást intézhetnek az észak-atlanti szövetség tagállamainak területe ellen – írja az Ukrajinszka Pravda a Business Insiderre hivatkozva.
A német hírszerző szolgálatok elemzése szerint Oroszország nagyszabású konfliktusra készül a Nyugattal.
Ezt az orosz hadsereg átszervezése, a csapatmozgások és a rakéták telepítése az ország nyugati részén, valamint az orosz fegyvergyártás növekedése is bizonyítja.
„Ez utóbbi ahhoz vezethet, hogy Oroszország a következő öt évben a maihoz képest megduplázza katonai erejét, különösen a hagyományos fegyverek terén” – áll a titkos jelentésben.
Már nem zárható ki, hogy Oroszország 2026-tól megtámadja a NATO területének legalább egy részét, például a balti államokat vagy Finnországot
– idézte a Business Insider a jelentést, megjegyezve, hogy a német szolgálatok még nem tettek ilyen konkrét kijelentéseket nyilvánosan.
A Business Insider szerint a NATO főhadiszállása is osztja az Oroszország növekvő katonai erejével és a további konfrontációval kapcsolatos aggodalmakat, de a központ úgy véli, ez nem feltétlenül vezet háborúhoz.
A kiadvány különösen az amerikai hírszerző ügynökségek értékelését idézi, amelyek „középtávon” nem látják a NATO elleni orosz támadás veszélyét, és úgy vélik, az orosz fegyveres erőknek még öt-nyolc évre lesz szükségük ahhoz, hogy visszaállítsák az ukrajnai invázió előtti katonai erejüket.
Moszkvai idő szerint 22 óráig 36,11 százalékos volt a részvétel a szavazás első napján – közölte a RIA Novosztyi az orosz Központi Választási Bizottság adataira hivatkozva.
Az oroszoknak vasárnap estig van lehetőségük leadniuk a szavazatukat. A 2018-as választáson 67 százalék feletti volt a részvétel, de akkor csak egy nap volt a voksolásra.
Mint írtuk, egy több mint húsz országból álló szövetség, Izlanddal és Litvániával az élén vállalta Ukrajna aknamentesítését csaknem két évvel a háború kitörése után. Kijev mintegy 400 millió dollárra becsüli Ukrajna teljes aknamentesítésének költségeit.
Nikos Dendias görög külügyminiszter pénteken jelentette be, hogy Görögország támogatja Ukrajnát, így részt vesznek a Litvánia által indított aknamentesítési akcióban – írja az Eurointegration.
Litvánia védelmi minisztere, Arvydas Anusauskas köszönetet mondott Görögországnak, hozzátéve, hogy „közösen kell jelezniük rendíthetetlen eltökéltségüket Ukrajna támogatásának folytatására”.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter bízik benne, hogy a NATO nem avatkozik bele az Ukrajnai háborúba, valamint hogy Franciaország nem küld hadsereget segítségül – írja a RBC Ukraine.
Oroszországgal háborúzni egy harmadik világháború kockázatát jelenti
– fejtette ki Tajani. Az olasz külügyminiszter Emmanuel Macron szavaira reagált, aki korábban azt mondta, hogy a Nyugatnak nem szabad hagynia, hogy Moszkva győzzön. „Lesznek francia csapatok Ukrajnában. Nem lesznek vörös vonalak. Én vagyok Franciaország elnöke, és én döntök” – jelentette ki.
A bejelentéssel kapcsolatban Putyin is megszólalt, hozzátéve, hogy Moszkva készen áll az atomfegyverek bevetésére, ha az orosz államiságot, szuverenitást vagy függetlenséget fenyegetés éri.
Kezdődik az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!