Az uniós külügyminiszterek februári találkozóján Szlovákia támogatta Magyarország javaslatát, hogy oldják fel a szankciókat több orosz oligarcha, köztük a Vlagyimir Putyinhoz közel álló orosz–üzbég üzletember, Aliser Uszmanov ellen – írja az European Pravda az Aktuality.sk – amely diplomáciai forrásokból szerzett információkat – szlovák hírportálra hivatkozva.
Az Uszmanov elleni szankciók feloldásának kérdéséről az Aktuality szerint 2023 decemberében Budapesten tárgyalt Robert Fico szlovák miniszterelnök és Juraj Blanar külügyminiszter magyar kollégáikkal.
A szlovák fél arra kérte Magyarországot, hogy támogassa Josef Gambalek üzletember törlését az uniós szankciós listáról, aki a Putyinhoz közel álló orosz motorosszervezethez, az Éjszakai Farkasokhoz fűződő kapcsolatai miatt került fel arra.
Az Aktuality szerint a magyarok úgy döntöttek, hogy „kihasználják a helyzetet”, és Gambalek szankciós listáról való törlésének támogatásáért cserébe arra kérték Szlovákiát, hogy támogassa több orosz oligarcha elleni szankció feloldásának ügyét.
A kiadvány azt állítja, hogy a szlovák fél teljesítette a rájuk vonatkozó kérést.
A nevek között szerepelt:
Míg Volozs és Mndojancs valóban lekerült a szankciós listáról Gambalekkel együtt, addig Uszmanov, Mazepin és Kantor esetében az EU erős felháborodását fejezte ki, és az ellenük hozott uniós szankciókat fenntartották.
Moszkvai idő szerint 22 óráig 36,11 százalékos volt a részvétel a szavazás első napján – közölte a RIA Novosztyi az orosz Központi Választási Bizottság adataira hivatkozva.
Az oroszoknak vasárnap estig van lehetőségük leadniuk a szavazatukat. A 2018-as választáson 67 százalék feletti volt a részvétel, de akkor csak egy nap volt a voksolásra.
Mint írtuk, egy több mint húsz országból álló szövetség, Izlanddal és Litvániával az élén vállalta Ukrajna aknamentesítését csaknem két évvel a háború kitörése után. Kijev mintegy 400 millió dollárra becsüli Ukrajna teljes aknamentesítésének költségeit.
Nikos Dendias görög külügyminiszter pénteken jelentette be, hogy Görögország támogatja Ukrajnát, így részt vesznek a Litvánia által indított aknamentesítési akcióban – írja az Eurointegration.
Litvánia védelmi minisztere, Arvydas Anusauskas köszönetet mondott Görögországnak, hozzátéve, hogy „közösen kell jelezniük rendíthetetlen eltökéltségüket Ukrajna támogatásának folytatására”.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter bízik benne, hogy a NATO nem avatkozik bele az Ukrajnai háborúba, valamint hogy Franciaország nem küld hadsereget segítségül – írja a RBC Ukraine.
Oroszországgal háborúzni egy harmadik világháború kockázatát jelenti
– fejtette ki Tajani. Az olasz külügyminiszter Emmanuel Macron szavaira reagált, aki korábban azt mondta, hogy a Nyugatnak nem szabad hagynia, hogy Moszkva győzzön. „Lesznek francia csapatok Ukrajnában. Nem lesznek vörös vonalak. Én vagyok Franciaország elnöke, és én döntök” – jelentette ki.
A bejelentéssel kapcsolatban Putyin is megszólalt, hozzátéve, hogy Moszkva készen áll az atomfegyverek bevetésére, ha az orosz államiságot, szuverenitást vagy függetlenséget fenyegetés éri.
Kezdődik az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!