Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó X-en közzétett posztja szerint jelenleg két kulcsfontosságú (közvetetten katonai) kérdés van, és mindkettő egyértelműen arra ösztönzi Oroszországot, hogy folytassa a nyomást.
Az első: Ukrajna mesterséges fegyverhiánya. „Ezt a hiányt elsősorban a szövetségesek szavai és a logisztikai hajlandóságuk közötti szakadék hozza létre” – véli a tanácsadó, és szerinte ennek több oka is van. Például az, hogy hiába szankcionálják Oroszországot, mégis kereskedelmileg kapcsolatban maradnak vele, így stabil gazdasági hátteret biztosítva a Kremlnek a háború folytatásához.
A másik a folyamatos dezinformációs zavarkeltés, hogy „Oroszország nyomul előre, hogy átcsoportosít, hogy óriási mozgósításba kezdett, és hogy folyamatos győzelmeket arat”.
Mindez maximálisan lehangoló és végzetes felhangokkal, maximális demoralizáló hatással van
– véli Podoljak. Ráadásul a tanácsadó szerint teszik mindezt nemcsak a nyugati médiában, hanem a hazai platformokon is, ami lehangolja és elkedvetleníti az ukránokat, és rombolja a társadalom mentális állapotát.
Kína helyettes állandó ENSZ-képviselője, Geng Shuang szerint az ukrajnai háborút jobb lenne tárgyalásokkal, mint fegyverekkel lezárni – írja az Unian.
Az ukrajnai válság továbbra is elhúzódik, és a háború túl sok áldozatot követelt. Ha továbbra is fegyvereket szállítunk a harctérre, az csak a válság súlyosbodásának kockázatát növeli, és nem segít lehűteni a helyzetet és elérni a háborút lezáró tűzszünetet. Jobb, ha a háborút tárgyalásokkal, mint fegyverekkel fejezzük be
– mondta az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén.
Shuang felszólította az összes érintett felet, hogy fokozzák a diplomáciai erőfeszítéseket a tűzszünet és az ellenségeskedések befejezése érdekében. Az állandó képviselő-helyettes megjegyezte, hogy támogatják egy nemzetközi konferencia összehívását is, hogy megvitassák a béke valamennyi lehetőségét.
Készek vagyunk biztosítani a szükséges feltételeket az orosz és az ukrán fél számára a tárgyalásokhoz, és fáradhatatlan erőfeszítéseket tenni a válság mielőbbi politikai rendezése érdekében
– tette hozzá.
Elnökként Donald Trump nagyon világossá tette, hogy szerinte Ukrajnának Oroszországhoz kell tartoznia – állítja volt tanácsadója, Fiona Hill az Oroszország és Kína által fenyegetett amerikai nemzetbiztonságról szóló új könyvében, írja a The Guardian.
A volt amerikai elnök Fiona Hill szerint nem tudta felfogni, hogy Ukrajna független állam. Azt is elmondta, hogy a müncheni biztonsági konferencián beszélt európai vezetőkkel, akik idegesen készülnek egy esetleges második Trump-kormányzásra.
A miniszterelnökök, elnökök, külügyminiszterek és mások mind tudják, hogy Trump mennyire szeszélyes. És igazából ez az, ami miatt aggódnak, mert nem számít, hogy hány embert ismernek, minden magától Trumptól és a személyisége kiszámíthatatlanságától függ
– mondta Fiona Hill.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!