Kamala Harris, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke elhagyta az Ukrajnáról szóló svájci csúcstalálkozót, amely csak vasárnap ér véget, és Washingtonba repült – jelentette a RIA Novosztyi orosz hírportál Akayla Gardner, a Bloomberg újságírójának X-bejegyzésére hivatkozva. Joe Biden amerikai elnök még el sem indult az eseményre, az ugyanis ütközik az egyik adománygyűjtő kampányprogramjával, alelnöke képviselte.
A New York Times riporterének kérdésére, hogy hogyan ítéli meg a találkozót, az amerikai alelnök úgy fogalmazott, hogy „jó volt, nagyon jó”.
Már készül a hosszú repülőútra vissza Washingtonba
– írta a Bloomberg újságírója, aki a posztjához egy fotót is mellékelt, amelyen látható, ahogyan az alelnök felszáll a repülőgépre.
Információk szerint Kamala Harris csak néhány órára repült Svájcba, a tervek szerint visszatér az Egyesült Államokba. A Fehér Ház közlése szerint az alelnök a szombat esti vezetői vacsora után szándékozott távozni a csúcstalálkozóról, helyette Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója vesz részt az eseményeken.
Az amerikai alelnök a Svájcban tartott találkozója során bejelentette, hogy az Egyesült Államok több mint 1,5 milliárd dollárral támogatja Ukrajna energiaszektorát, valamint humanitárius és biztonsági szükségleteit. Az ukrajnai békéről szóló konferencia június 15-én kezdődött a svájci Bürgenstock üdülőhelyen. A konferencián 92 állam és nyolc nemzetközi szervezet képviselői vesznek részt. Oroszország és Kína képviselői, valamint Joe Biden amerikai elnök nem vesz részt az eseményen.
Szombaton csaknem tizenötezer fő lépte át a magyar határt – áll az Országos Rendőr-főkapitányság közleményében. A román–magyar határszakaszon átlépő 7404 fő nyilatkozott ukrajnai állampolgárságáról. Az ukrán–magyar határon 7504 fő lépett be Magyarország területére.
A 14908 határátlépőből mindösszesen 34 személy kapott ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ezek 30 napig érvényesek – írják.
A svájci békecsúcson nem vitatták meg Oroszország javaslatait az ukrajnai háború befejezésére – mondta Olaf Scholz német kancellár a The Guardian szerint. Megjegyezte, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnök által előterjesztett tervnek „nem volt komoly szándéka”.
Ráadásul Putyin javaslatai – hogy Ukrajna mondjon le négy, Oroszország által követelt régióról (Donyeck, Luhanszk, Herszon, Zaporizzsja), valamint hagyjon fel az ellenségeskedésekkel és mondjon le NATO-tagsági törekvéseiről – csak arra irányultak, hogy eltereljék a figyelmet a konferenciáról – véli Scholz, aki szerint
Oroszország ma vagy bármikor véget vethetett volna a háborúnak, de nem volt hajlandó ezt megtenni.
A német kancellár ugyanakkor úgy véli, hogy Oroszország részvétele nélkül nem lehet az ukrajnai béke eléréséről beszélni.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!